سفر محمود احمدی نژاد به ترکیه لغو شد

به روز شده:  17:37 گرينويچ - دوشنبه 17 دسامبر 2012 - 27 آذر 1391

سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به ترکیه، که قرار بود امروز ۲۷ آذر (۱۷ دسامبر) انجام شود، لغو شده است.

دفتر رئیس جمهور ایران علت لغو سفر آقای احمدی نژاد را "فقط به دلیل تراکم کاری" اعلام کرده است، اما رسانه های ترکیه از قول مقام های این کشور دلیل لغو سفر را اظهارات حسن فیروزآبادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران درباره ترکیه دانسته اند.

آقای فیروزآبادی دو روز پیش از موعد سفر آقای احمدی نژاد، در اظهارتی هشدارآمیز به ترکیه، از استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز این کشور با سوریه انتقاد کرده و گفته بود: "هر کدام از این پاتریوت‌ها یک نقطه سیاه روی نقشه جهان و برای ایجاد یک جنگ جهانی است."

مراسم قونیه بدون احمدی نژاد

اواخر هفته گذشته، رسانه های رسمی ایران خبر داده بودند که آقای احمدی نژاد، دعوت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه را پذیرفته و برای دیدار از شهر تاریخی قونیه و شرکت در مراسم سالیانه اُروس یا بزرگداشت مولانا، سراینده مثنوی معنوی و دیوان شمس، به ترکیه سفر می کند.

اظهارات حسن فیروزآبادی درباره همسایگان ایران تاکنون چندبار جنجالی شده است

رسانه های ایران از قول مقام های ترکیه خبر داده بودند که امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان هم در این سفر حضور دارد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، دو روز پیش از لغو سفر آقای احمدی نژاد از قول مدیرکل امور بین‌الملل دفتر رییس ‌‌جمهور ایران اعلام کرده بود که آقای احمدی نژاد در قونیه با مقام های ترکیه و رئیس جمهور تاجیکستان دیدار و درباره مسائل منطقه ای و بین المللی گفت و گو می کند.

دولت ترکیه پیشتر هم نسبت به اظهارات سرلشکر بسیجی حسن فیروزآبادی اعتراض کرده بود.

حدود سه ماه پیش در اواسط تابستان سال جاری خورشیدی، آقای فیروزآبادی با مخاطب قرار دادن سه کشور همجوار ایران گفته بود: "آل سعود، قطر و ترکیه مسئول خون‌هایی هستند که در خاک سوریه ریخته می‌شود."

در پی اعتراض دولت ترکیه به گفته های آقای فیروزآبادی و هشدار وزیر خارجه ایران نسبت به تاثیر منفی گفتار مقام های ایرانی بر سیاست خارجی این کشور، آقای فیروزآبادی به طور تلویحی از اظهارات خود عقب نشینی کرد و گفت آنچه از او نقل شده "به مناسبت ماه مبارک رمضان و از باب امر به معروف و نهی از منکر به دوستانمان بوده است".

سرلشکر فیروزآبادی پیش از این هم با انتقاد از الهام علی اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان، موجب خشم مقام های این کشور و احضار سفیر ایران در باکو شده بود.

آن زمان علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، بدون نام بردن از آقای فیروزآبادی، خواستار ملاحظه مقام های نظامی و سیاسی در اظهار نظر نسبت به همسایگان ایران شده بود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.