یک فرمانده سپاه: تاکنون سه پهپاد اسکن ایگل آمریکایی را شکار کرده‌ایم

به روز شده:  13:02 گرينويچ - دوشنبه 17 دسامبر 2012 - 27 آذر 1391
اسکن‌ایگل

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران می‌گوید که "خط تولید" پهپاد اسکن ایگل در ایران راه‌اندازی شده است

دریادار علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران گفت که "پهپاد اسکن ایگلی که اخیرا در خلیج فارس به دست ایران افتاده" سومین هواپیمای بدون سرنشین از این نوع بوده که "دفعات قبل اعلام نشده است".

به گزارش خبرگزاری ایرنا، دریادار فدوی دوشنبه ۲۷ آذر (۱۷ دسامبر) و در یک نشست خبری در تهران، گفت که "خط تولید پهپاد اسکن ایگل در ایران راه اندازی شده" و "در نیروی دریایی و هوا-فضای سپاه به کار گرفته شده است".

خبرگزاری فارس هم در گزارش خود از اظهارات آقای فدوی، از قول وی نوشته است که سپاه پاسداران، اطلاعات هواپیماهای اسکن ایگلی که قبلا گرفته را "پیاده سازی" کرده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران دو هفته پیش گفته بود که یک فروند هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) آمریکایی از نوع اسکن‌ایگل پس از ورود به حریم هوایی ایران، توسط یگان های پدافندی این نیرو "گرفتار و در اختیار گرفته شده است".

ساعاتی پس از اعلام این خبر، سخنگوی مرکز فرماندهی ناوگان پنجم آمریکا اظهار داشت که هیچ یک از "هواپیماهای بدون سرنشین فعال" آن کشور مفقود نشده است.

در واکنشی جداگانه، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که هیچ گونه شواهدی در دست نیست که ادعای ایران در مورد سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را تایید کند.

در آن زمان، رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران، در واکنش به موضع گیری مقام نظامی آمریکا در رد ادعای شکار یک هواپیمای بدون سرنشین آن کشور توسط ایران، گفت که "آمریکا دیر یا زود شکار پهپاد را تایید می کند".

آقای شریف تاکید کرد: "به فرمانده آمریکایی توصیه می‌کنم که یک بار دیگر پهپادهایش را به طور دقیق شمارش کند."

وی همچنین در پاسخ به این سوال که "گفته می‌شود که این پهپاد در ماه‌های اخیر شکار شده است"، به ذکر این پاسخ بسنده کرده که "این اتفاق در منطقه خلیج فارس رخ داده است".

منابع خبری ایران، پیش از آن گزارش کرده بودند که پهپاد شکار شده آمریکایی "در روزهای اخیر" به عملیات گشت زنی و جمع آوری اطلاعات مشغول بوده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در نشست خبری امروز خود، در پاسخ به این سوال که "آیا آمریکا برای بازپس گیری این پهپاد از ایران درخواست کرده" گفته است: "آنها چنین درخواستی نکرده اند."

به نوشته ایرنا، وی همچنین با ذکر اینکه پهپاد اسکن ایگل "هواپیمایی کاملا تاکتیکی است" گفت: "ساعت پرواز این هواپیما قابل مقایسه با هیچ هواپیمای بدون سرنشینی نیست و یک فروند اسکن ایگلی که اخیرا توسط ایران در خلیج فارس فرونشانده شد، یک و نیم میلیون ساعت پرواز را پشت سر گذاشته بود."

خبرگزاری فارس، همین نقل قول را به این صورت منتشر کرده که "این پهپاد کاملا تاکتیکی است و رکورد یک و نیم میلیون ساعت پرواز را پشت سر گذاشته است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.