آیت‌الله علی خامنه‌ای عضو فیس‌بوک شد

به روز شده:  15:22 گرينويچ - دوشنبه 17 دسامبر 2012 - 27 آذر 1391
فیس بوک خامنه ای

سایت فیس بوک در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ فیلتر شد و دسترسی به آن بدون فیلترشکن امکانپذیر نیست

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، به شبکه اجتماعی فیس‌بوک پیوسته است.

کلیک صفحه فیس‌بوک رهبر ایران، در تاریخ ۲۳ آذر (۱۳ دسامبر) ایجاد شده و اطلاع‌رسانی علنی راجع به آن، سه روز بعد از طریق صفحه کلیک توییتر آقای خامنه‌ای صورت گرفته است.

دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، فعالیت چشمگیری در فضای مجازی داشته و علاوه بر اداره یک سایت اینترنتی بسیار فعال و به لحاظ فنی پیشرفته، بر روی شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام (یک شبکه اجتماعی به اشتراک گذاری عکس) نیز حضور دارد.

تا این لحظه، صفحه فیس‌بوک رهبر جمهوری اسلامی ۲۶۸ "لایک" خورده است و در زیر پست‌هایی که در این صفحه به اشتراک گذاشته شده، علاوه بر اظهارنظرهای تمجیدآمیز، کامنت‌های انتقادی نیز به چشم می‌خورد.

مشخص نیست که اداره‌کنندگان این صفحه، در آینده نیز اجازه انتشار کامنت‌های انتقادآمیز بر روی آن را خواهند داد یا آنکه چنین اظهارنظرهایی را از صفحه آیت‌الله خامنه‌ای حذف خواهند کرد.

سایت‌های فیس‌بوک و توییتر، در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ فیلتر شدند و از آن زمان تاکنون، دسترسی به آنها بدون فیلترشکن امکان‌پذیر نیست.

مسئولان حکومت ایران، این شبکه‌های اجتماعی را از ابزارهای "جنگ نرم" با جمهوری اسلامی می‌دانند و اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس ایران، پیشتر، "شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و توییتر" را ابزار سازماندهی "ناراضیان پراکنده، مجرمان و سرویس‌های خارجی" دانسته است.

احتمال رفع فیلتر از فیس‌بوک؟

در اواسط تیر ماه گذشته، تورج کاظمی، معاون مبارزه با جرایم "پلیس فتا" (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) از احتمال رفع فیلتر شبکه اجتماعی فیس‌بوک خبر داده بود.

"در زیر پست هایی که در صفحه فیس بوک آیت الله خامنه ای به اشتراک گذاشته شده، علاوه بر اظهارنظرهای تمجیدآمیز، کامنت های انتقادی نیز به چشم می خورد. مشخص نیست که امکان درج چنین کامنت هایی در آینده هم وجود خواهد داشت یا خیر"

اما در واکنش به آن اظهارات، عبد‌الصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و مشاور قضایی دادستان کل کشور، اعلام کرد که تصمیمی برای رفع فیلتر سایت فیس‌بوک اتخاذ نشده و این موضوع حتی در دستور کار نیز قرار ندارد.

آقای خرم‌آبادی، در بخشی دیگر از اظهارات خود با "جرم" دانستن بسیاری از اقدامات کاربران فیس‌بوک، به "همه مسئولان" توصیه کرد که "از اظهارنظر‌هایی که موجب تشویق جوانان در مراجعه به سایت‌هایی که دشمنی آنها با نظام آشکار است [می‌شود] پرهیز کنند".

وی در عین حال با ذکر اینکه "جرم بودن یا نبودن استفاده از فیس‌بوک بستگی به اقداماتی دارد که کاربران در فیس‌بوک انجام می‌دهند"، انتشار مطالب علیه "اخلاق، عفت عمومی، مقدسات اسلامی و امنیت و آسایش جامعه"را بر روی این شبکه اجتماعی جرم دانست.

در همین ارتباط، رهبر ایران نیز چندی پیش گفته است که اگر ورود به فیس‌بوک "مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود"، "جایز نیست و الا مانعى ندارد."

"اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس ایران، پیشتر، 'شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و تویتر' را ابزار سازماندهی 'ناراضیان پراکنده، مجرمان و سرویس‌های خارجی' دانسته است"

وی این نظر را در پاسخ به این سئوال یکی از مقلدان مذهبی خود بیان کرده که پرسیده بود: "با توجه به اینکه وبسایت فیس بوک در ایران فیلتر شده است آیا ورود به چنین سایتی صرفا برای ارتباط با دوستان و بدون هیچ فعالیت سوء علیه منافع ملی جمهوری اسلامی اشکال دارد؟"

تصمیم برای فیلتر کردن یا رفع فیلتر از سایت‌ها در ایران، توسط "کمیته تعیین مصادیق" صورت می‌گیرد که نمایندگان قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، وزارت ارشاد، نیروی انتظامی و سازمان صدا و سیما از جمله اعضای آن هستند.

تا کنون با عده زیادی از کاربران فیس‌بوک در ایران، به خاطر مطالبی که بر روی این شبکه اجتماعی منتشر کرده‌اند، برخورد امنیتی و قضایی صورت گرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.