بررسی روزنامه‌های صبح سه‌شنبه تهران، ۲۸ آذر

به روز شده:  03:56 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در عنوان‌های اصلی خود از راه‌اندازی خط تولید پهپاد در ایران خبر داده و به گمانه‌زنی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و احتمال مذاکره با ایالات متحده پرداخته‌اند.

این سئوال که چرا رییس‌جمهوری که کشته شدن دانش آموزان را در حوادث داخلی تسلیت نگفته، به جهت حادثه کشته شدن کودکان در مدرسه‌ای در آمریکا برای مردم آمریکا تسلیت نوشته است و این که آیا خون کودکان آمریکایی رنگین‌تر از کودکان شین‌آباد پیرانشهر است در چند روزنامه تکرار شده است.

تنگه هرمز «هارتلند» جهان

تیتر و عکس صفحه اول قانون

تیتر و عکس صفحه اول قانون

رضا جلالی در کلیک قانون نوشته کوتاه زمانی است که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران حضور فعالی در خلیج فارس و تنگه هرمز ایفا می کنند و قرار است که به زودی نیز رزمایش بزرگ دریایی در این منطقه برگزار شود. بدون تردید حضور پررنگ و قدرتمندانه ایران در این منطقه می‌تواند به حفظ و ارتقای امنیت ملی کشور منتهی شود.

نویسنده، با بررسی ژئوپلتیک جهان و قاره‌ها و آب‌راه‌های بزرگ به این نتیجه رسیده که شانزده نقطه و گذرگاه استراتژیک و مهم وجود دارد که مهم‌ترین آنها تنگه جبل الطارق پیوند دهنده دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس، تنگه باب المندب ارتباط دهنده دریای سرخ و اقیانوس هند و تنگه هرمز پیوند دهنده بین خلیج فارس با دریای عمان است. از بین این‌ها تنگه هرمز مهم‌ترین است.

به نوشته این روزنامه، چرایی اهمیت استراتژیک این تنگه بدان است که ۶۳ درصد از انرژی فسیلی جهان روزانه از این تنگه عبور می‌کند و به همان نسبت نیز کالاهای مصرفی و تولیدی کشورهای صنعتی و غربی به این انرژی وابسته است و ایران در شمال خلیج فارس از اولویت‌هایی برخوردار است که یکی از مهم‌ترین آنها دارا بودن ۲۱ جزیره است که در واقع هر کدام از اینها نقش یک ناوبر ثابت را دارند.

صفحه اول روزنامه کیهان

صفحه اول روزنامه کیهان

کلیک ابتکار در سرمقاله خود نوشته خبر رسیده که نمایندگان شش کشور عضو گروه بر سر ارائه یک بسته پیشنهادی جدید به ایران به توافق رسیده‌اند. همچنین «علی‌اصغر سلطانیه» نماینده ایران در آژانس مذاکرات اتمی تهران را - بی هیچ توضیح اضافه‌ای درباره چند و چون گفت و گوها - «مثبت و سازنده» توصیف کرد. تا اینجای کار، شبیه همه سال‌های گذشته در آستانه سال نوی میلادی و یخ‌بندان جغرافیایی، بار دیگر امید به شکست یخ‌های روابط سیاسی ایران و غرب و بسته شدن یکبار برای همیشه پرونده هسته‌ای پررنگ شده است.

این روزنامه نوشته: بخشی از اما و اگرهای موجود بر سر راه توفیق مذاکرات را می‌توان چنین فهرست کرد: اگر طرف غربی در ارائه مشوق‌های لازم، مثل همه سال‌هایی که گذشت، خِسَت به خرج ندهد و با مشت بسته پا پیش نگذارد. اگر طرف آمریکایی به رغم اعلام آمادگی برای انجام مذاکرات مستقیم و دوجانبه با تهران برای بررسی و حل اختلافات، روز به روز دامنه تحریم‌های اقتصادی علیه مردم ایران را بیشتر نکند و این محدودیت‌ها را که زندگی و حیات عادی ایرانیان را نشانه رفته است، هر چه زودتر برای اعتماد سازی، نشکند.

ابتکار نتیجه‌گیری کرده اگر قرار است در عرصه‌های دیپلماتیک، یکی از طرف‌ها، به میز مذاکره نگاه صفر و صدی داشته باشد و «امتیاز دادن در مقابل امتیاز گرفتن» را به عنوان اصل اساسی چانه‌زنی برای توافق نپذیرد، و از آن به «وادادگی» و «جام زهر» وتعابیری از این دست یاد کند، همان بهتر که اصلا سراغی از میز نگیرد و برای تعامل اعلام آمادگی نکند. چرا که نتیجه نهایی چنین نگاهی به مذاکره یا شکست است و یا بن بست.

خون آمریکایی‌ها رنگین‌تر از کودکان شین آباد

کلیک مردم سالاری نوشته تنها ۸ ماه به پایان دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد باقیمانده است، اما او همچنان به اقدامات حاشیه‌‌ساز ادامه می‌دهد. چنان که پیام تسلیت احمدی‌نژاد به مردم آمریکا به مناسبت کشته شدن ۲۰ دانش‌آموز و ۷ آموزگار در حادثه تیراندازی مدرسه سندی هوک، از جهات مختلف تعجب‌برانگیز است. او در حالی به قربانیان این حادثه تسلیت گفته و از درگذشت این افراد ابراز «تاسف فراوان» کرده و همدردی عمیق خود را با مردم آمریکا و خانواده بازماندگان این حادثه تلخ اعلام کرده که در قبال حوادثی که طی ماه‌های اخیر برای کودکان دانش‌آموز ایرانی (روی داده) سکوت اختیار کرده و حتی وزرای کابینه او بعضا این حوادث را به تمسخر گرفته‌اند.

این روزنامه تحت عنوان جایگاه آمریکا در تفکر احمدی‌نژاد نوشته احمدی‌نژاد از آغاز دوران ریاست‌جمهوری خود توجه خاصی به آمریکا نشان می‌داد. اما تمایل دولت‌مردان برای مذاکره و رابطه با آمریکا در شرایطی افزایش یافته که اغلب صاحب‌نظران مسایل بین‌المللی معتقدند بدترین موقعیت برای رابطه با آمریکا قرار داریم.

علی ودایع هم در سرمقاله همین روزنامه نوشته اگرچه پیام تسلیت رییس‌جمهور و وزارت خارجه ایران به مردم آمریکا از لحاظ انسانی پسندیده است و انسان‌دوستی ایرانیان به همراه عواطف خاص پارسی را به رخ غرب می‌کشد ولی رئیس‌جمهور در ماجرای کشته شدن دانش‌آموزان بروجنی و ماجرای تاسف‌انگیز آتش‌سوزی مدرسه دخترانه انقلاب اسلامی پیرانشهر گویا تحت تاثیر قرار نگرفت یا حداقل در مقابل مردم خم به ابرو نیاورد.

این مقاله یادآوری کرده اوباما در مقابل دوربین‌ها گریست و با بغض همدردی کرد. رئیس‌جمهور ایران هم با فاصله ۲۴ ساعت بعد واکنش نشان داد ولی در مورد دختران داغدار پیرانشهری اظهارنظر صریح نکرد؟! آیا اگر رئیس جمهوری که رکورددار سفرهای استانی است به بالین دانش‌آموزان می‌رفت امور مملکتی دچار اختلال می‌شد؟! البته باید با تاسف گفت که در ماجرای توفان سندی، اوباما هم بلافاصله به میان مردم رفت در حالی که در ماجرای زلزله آذربایجان یا خبرها دیر به پاستور رسید یا دولت گرفتار بود که با فاصله چند روزه به دیدار مردم رفت.

در پایان مقالهمردم سالاریآمده: دولتمردانی که سرگرم جدل‌های سیاسی شده‌اند و از مردم دور شده‌اند نه تنها به حیثیت خود لطمه می‌زنند بلکه به کلیت نظام جمهوری اسلامی ضربه وارد می‌کنند موضوعی که در طولانی مدت می‌تواند تبعات بدی برای جامعه در پی داشته باشد.

کارتون پیام برومند، اعتماد

کارتون پیام برومند، اعتماد

جواد سیدپور هم در کلیک تهران امروز پرسیده مگر خون آمریکایی‌ها رنگین‌تر از بچه‌های شین آباد است. رئیس‌جمهور در پیامی به مردم آمریکا بابت کشته شدن چند دانش‌آموز تسلیت گفته که در نوع خود اگر چه بی‌سابقه نیست اما قابل‌توجه است و بر آن می‌توان نکته‌ها نوشت و گفت: این که با وجود قطع روابط بین ایران با آمریکا، به هر دلیلی رئیس‌جمهور تشخیص داده یا ترجیح داده شخصا با مردم آمریکا چنین ابراز همدردی به‌عمل بیارود طبیعتا و ناخود آگاه ذهن هر شهروند ایرانی به سوی حوادث مشابه و حوادثی که با عمق بیشتری در همین چارچوب سرزمین خودمان ایران رخ داد معطوف می‌شود و به مقایسه واکنش رئیس‌جمهور به این حوادث و حادثه آمریکا می‌پردازد.

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری با اشاره به تسلیت نامه رییس جمهور برای حادثه مدرسه سندی هوک نوشته، امروز تازه ما فهمیدیم که گاهی وقتی فاجعه‌ای مثل آتش‌سوزی مدرسه‌ای در پیرانشهر به مردم کشور خودمان تسلیت گفته نمی‌شود به دلیل این است که خبرش هنوز دریافت نشده است و در همین راستا، نامه‌های زیر نوشته شد:

از آنجایی که هنوز خبر آتش‌سوزی در مدرسه شین‌آباد و آسیب دیدن ۳۰ دانش‌آموز با تاثر فراوان دریافت نشده و تا اطلاع ثانوی هم دریافت نخواهد شد‌، لذا از دادن پیام تسلیت یا خدای ناکرده توبیخ وزیر مربوطه معذوریم. از آنجایی که متاسفانه خبر تصادف اتوبوس حامل دانش‌آموزان آن شهر که منجر به کشته شدن ۲۶ دانش‌آموز شد با تاثر فراوان همچنان هنوز دریافت نکرده‌ام لذا همچنان از دادن پیام تسلیت معذورم! شما عزیزان هم بروید از آمریکایی‌ها یاد بگیرید!

مردم نهبندان هم از آنجایی که دیروز بخاری مدرسه شان آتش گرفته ولی خوشبختانه آسیبی به کسی وارد نیامده، اولا که احتیاجی به پیام وجود ندارند و ثانیا احتیاج به توبیخ وزیر وجود ندارند. از سوی دیگر این خبر همچون خبرهای مشابه دریافت نشده است‌. لذا اصلا شایسته نیست که انتظاری داشته باشید .

آزاد‌سازی قیمت خودرو و آزادی رویا

سعید لیلاز در کلیک اعتماد فردای روزی که روزنامه‌ها از قول مقامات دولتی نوشته‌اند قیمت خودرو در کشور آزاد شد نوشته هدف از آزادسازی قیمت‌ها و حتی اقتصاد چیست؟ می‌خواهیم تولید داخل را افزایش دهیم؟ به کاهش واردات کمک کنیم؟ بهره‌وری افزایش یابد؟ مصرف‌کننده مورد حمایت قرار گیرد؟ یا صدها علامت سوال در برابر این جراحی اقتصادی که مبهم است و نیازمند شفاف‌سازی. اگر فرض را بر این گزاره قرار دهیم که قیمت‌ها آزاد شوند اما نرخ تعرفه‌های گمرکی، بهره بانکی، ‌ساختار بیمه، قانون کار و در مجموع فضای عمومی کسب و کار آزاد‌سازی نشود معنایی جز اینکه تولید‌کننده را به جان مصرف‌کننده انداخته‌ایم در پی ندارد.

به نوشته این اقتصاددان در شرایطی که هنوز پیش‌شرط‌های آزادسازی تحقق نیافته خبر درباره احتمال آزادسازی قیمت خودرو منتشر می‌شود نشان از ناچاری دولت برای تن دادن به این قضیه آن هم به دلیل ورشکستگی احتمالی خودروسازان و قطعه‌سازانی است که زیربار افزایش قیمت‌ مواد اولیه دچار ضرر و زیان‌های شدیدی شده‌اند. از سویی دولت نمی‌خواهد کنترل خود بر خودروسازان را از دست بدهد و به همین دلیل اجازه نمی‌دهد خصوصی شدن مالکیت بر خودروسازی به خصوصی‌سازی در مدیریت نیز تبدیل شود.

خلاصه مقاله اعتماد این که در شرایط امروز که همه خودروسازان خصوصی هستند اما از آبدارچی تا مدیریت آنها بدون اجازه دولت انتخاب نمی‌شوند نتیجه همین سیاست‌ها است که بهره‌وری در حوزه تولید خودرو به‌شدت کاهش پیدا کرده و دولت با انحصاری که به وجود آورده سعی می‌کند از طریق کاهش و افزایش قیمت نوعی بالانس میان تولید‌کننده و مصرف‌کننده ایجاد کند در حالی که این روش الزاما تدبیر درستی نیست و تنها در کوتاه‌مدت می‌تواند موثر باشد.

مجتبا پورمحسن در روزنامه کلیک قانون پرسیده کجای دنیا می‌توانید چنین نمونه‌ای را پیدا کنید که دو خبرگزاری بزرگ یک کشور در عرض دوسه ساعت از زبان یک مقام مسئول، خبری را که بار مالی زیادی دارد و می‌تواند تاثیر ویژه‌ای بر بازار بگذارد، کاملاً متناقض با هم منتشر کنند؟ روز شنبه ۲۵ آذر، خبرگزاری فارس ساعت یک و ۲۲ دقیقه بعدازظهر از زبان حسن رادمرد، معاون وزیر صنعت منتشر کرد با این تیتر: قیمت‌گذاری خودرو آزاد شد سه ساعت بعد خبرگزاری مهر باز از زبان حسن رادمرد، معاون وزیر صنعت نوشت: قیمت‌گذاری خودرو همچنان در اختیار دولت

حالا فکر کنید که هر کدام از روزنامه‌هایی که از اخبار خبرگزاری‌ها تغذیه می‌کنند یکی از این دو خبر را چاپ کنند و دو فعال اقتصادی دو روزنامه متفاوت را که هر کدام یکی از این دو خبر را چاپ کرده‌اند، بخوانند. چه می‌شود؟

روند توسعه مترو کند شده است

با ریزش برف زمستانی روزنامه‌های مختلف امروز در عین چاپ عکس‌های زیبایی از تهران در گزارش‌ها و طرح‌های خود از آلودگی هوای این شهر هم خبر داده‌اند.

آلودگی هوا، علی کاشی، مردم سالاری

آلودگی هوا، علی کاشی، مردم سالاری

محسن هاشمی در مقاله‌ای در کلیک بهار نوشته مترو در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه و حتی کشورهای کمتر توسعه‌یافته نقشی انکار‌ناپذیر در مدیریت شهری و حل مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی ناشی از معضل ترافیک را عهده‌دار است. هر چند از حرکت نخستین قطارهای شهری در جهان بیش از یک قرن می‌گذرد اما در ایران مترو سابقه طولانی ندارد و می‌توان گفت شبکه‌ای نوپا و جوان است و شروع خدمت‌رسانی آن فقط بیش از یک دهه می‌گذرد.

مدیرعامل سابق مترو تهران تاکید کرده در کلان‌شهرها همواره نقش مترو، نقشی اساسی و محوری در شریان حمل‌ونقل عمومی شهری است که باید در مورد شهرتهران نیز در نظر گرفته شود، به‌خصوص در شرایطی که آلودگی‌های زیست‌محیطی و پدیده گلخانه‌ای و وارونگی هوا که تقریبا تهران همه ساله در پاییز و زمستان با آن مواجه است وتاثیرات مخربی که این وضعیت بر سلامت و روند کار و فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی آحاد جامعه می‌گذارد باید سیاسیون، شورای شهر، برنامه‌ریزان مدیریت شهری را وادار کند تا توجه و اهتمام بیشتری نسبت به شبکه خطوط متروی تهران اعمال کنند.

در ادامه مقاله بهار آمده: اجرا نشدن قانون استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی باعث مشکلات زیادی برای توسعه و تجهیز مترو شده است، به صورتی که روند اجرای آن را کند کرده است. بنابراین لازم است شهرداری و دولت هر دو پیگیر دریافت بودجه‌های تصویب شده باشند و ساخت مترو را فراموش نکنند.

چند همسری در مجلس ایران و چین

پوریا عالمی‌ در ستون کلیک نشر اکاذیب روزنامه قانون به خبری اشاره کرده که حاکی است "یکی از نمایندگان مجلس کشور چین به دلیل داشتن ۴ همسر، ۱۰ فرزند و به اتهام جعل اسناد بازداشت شده است.» و نوشته چین خیلی باحال است. اینجا جعل اسناد می‌کنند تا پولشویی و اختلاس کنند. توی چین جعل اسناد می‌کنند که بتوانند زایمان کنند. (جالب اینجاست در هر صورت گاو طرف دوقلو می‌زاید.)

به نظر ما، حالا که نمایندگان مجلس چین در مورد مسئله مهمی مثل چندهمسری دچار محدودیت هستند و احساس بدبختی می‌کنند، اما نمایندگان خوشبخت مجلس ما در این‌باره پیشرو و پرچمدار هستند، پیشنهاد می‌کنیم نمایندگان چین به ایران پناهنده شوند. حتی با فرار نماینده‌های چندهمسره مجلس چین به ایران، می‌توان دست کم جای خالی فرار مغزهای عزب‌اوغلی ایرانی را به خارج پر کرد.

طنز نویس قانون، نوشته مسئله زبان خیلی مهم است. چون ما که نمی‌فهمیم نمایندگان مجلس خودمان به چه زبانی صحبت می‌کنند و اصولا حرف‌شان را متوجه نمی‌شویم. پس برای ما فرقی ندارد نماینده چینی حرف بزند یا به زبانی حرف بزند که زبان مردم نباشد و این‌طور که مشخص است دغدغه نمایندگان وطنی و چینی یکی است و همه به سمت چندهمسری گام برمی‌دارند. این‌طوری مجلس یک‌دست می‌شود و از تنش در صحن علنی کاسته می‌شود.

کارتون روز

کار علیرضا صدیقی، قانون

کار علیرضا صدیقی، قانون

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.