پورمحمدی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران آماده می‌شود

به روز شده:  09:34 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391
مصطفی پورمحمدی

آقای پورمحمدی می‌گوید که زوایایی را می‌شناسد که کمتر کسی از آنها مطلع است

مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل ایران گفته است که در حال مشورت برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری است و در این مورد "احساس تکلیف" می کند.

آقای پورمحمدی در جمع دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت که "در مسیر حضور در انتخابات" قرار دارد، اما هنوز تصمیم نهایی را نگرفته است.

او در پاسخ به این سئوال که چرا خود را برای تصدی مقام ریاست جمهوری مناسب می داند، گفت: "۳۳ سال به طور پیوسته در حوزه های سخت و متفاوت کشور اشتغال داشته ام و زوایایی را می شناسم که کمتر کسی از آن مطلع است، لذا برای حضور در انتخابات احساس تکلیف می کنم".

آقای پورمحمدی در دوره وزارت اطلاعات علی فلاحیان معاون برون مرزی وزارت اطلاعات بود و در اولین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، به وزارت کشور رسید. او سپس با آقای احمدی نژاد اختلاف نظر پیدا کرد و برکنار شد.

دوره دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد سال آینده به پایان می رسد و قرار است انتخابات ریاست جمهوری روز ۲۴ خرداد سال ۱۳۹۲ برگزار شود.

آقای پورمحمدی پس از برکناری از وزارت کشور به عنوان رئیس سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد و از آن زمان تاکنون از جمله منتقدان دولت آقای احمدی نژاد بوده است.

او در جمع دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان در پاسخ به سئوالی در مورد تمایل اطرافیان آقای احمدی نژاد برای باقی ماندن در قدرت گفت: "میل به قدرت یک غریزه طبیعی است و کمتر کسی حاضر به پس دادن آن است و چون این امر به ضرر ملت است، مقرر شده که افراد در زمان محدودی به مسئولیت ادامه دهند".

آقای پورمحمدی با اشاره به اینکه آقای احمدی نژاد در تلاش است که "نهضت سوم تیر" ادامه پیدا کند، افزود: "منع قانونی ندارد که او برای روی کار آمدن همفکرانش، از اعضای کابینه خود دفاع کند، اما باید توجه داشت که این حمایت با استفاده از ابزارهای دولتی نباشد".

سوم تیر سال ۱۳۸۴ روزی بود که آقای احمدی نژاد برای نخستین دوره به ریاست جمهوری ایران انتخاب شد و هوادارانش آن روز را آغاز نهضتی برای بازگشت به "ارزش های اولیه انقلاب" معرفی می کنند.

منتقدان آقای احمدی نژاد می گویند که او و یارانش قصد دارند اسفندیار رحیم مشایی یا یکی دیگر از اعضای حلقه نزدیکان رئیس جمهور را نامزد دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری کنند.

رسانه های ایران تاکنون نام افرادی چون علی لاریجانی، محمدباقر قالیباف، غلامعلی حداد عادل و علی اکبر ولایتی را به عنوان نامزدهای احتمالی جناح اصولگرا در انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران مطرح کرده اند.

نحوه مواجهه اصلاح طلبان با این انتخابات و واکنش احتمالی حکومت به آن هنوز روشن نیست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.