رئیس مجلس ایران ۵ مصوبه دیگر دولت را 'غیرقانونی' اعلام کرد

به روز شده:  13:04 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در پنج نامه جداگانه به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، پنج مصوبه دولت را مغایر با قانون تشخیص داده و خواستار اصلاح آن در هیات دولت شده است.

بر اساس گزارش ها، مکلف شدن خزانه‌داری کل کشور به پرداخت وجه به وزارت راه و شهرسازی، اصلاح اساسنامه صندوق تأمین اجتماعی، اعطای اختیارات ویژه به دستیار رئیس جمهور، آئین نامه اجرایی ماده ۱۹۳ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه درباره تعرف تالاب ها و مصوبه هیات دولت درباره اساسنامه صندوق ضمانت سپرده‌ها، پنج مصوبه است که رئیس مجلس آنها را غیرقانونی اعلام کرده است.

آقای لاریجانی در هر پنج نامه خود خطاب به محمود احمدی نژاد نوشته است که "متعاقب بررسی‌ها و اعلام نظر مقدماتی هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین" این مصوبات را غیرقانونی می‌داند.

مصوبه های دولت و بررسی های مجلس

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، مصوبات دولت توسط هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین در مجلس ایران بررسی می شود.

اگر این هیات مصوبه دولت را مغایر قوانین بداند، دولت یک هفته فرصت دارد که به مجلس توضیح دهد.

اگر دولت ایران پاسخی به ایراد مجلس ندهد یا توضیحی که می دهد، قانع کننده نباشد، با اطلاع و امضای رئیس مجلس، رای قطعی صادر می شود.

با این همه علی لاریجانی در ۵ نامه اخیرش به رئیس جمهور ایران نوشته است که پس از انقضای یک هفته مهلت مقرر در قانون، آن بخش از مصوبه دولت که مورد ایراد مجلس قرار گرفته است، بی اثر خواهد بود.

هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین تاکنون حدود ۱۴۰ مصوبه دولت محمود احمدی نژاد را مغایر قانون اعلام کرده است.

این هیات در سال ۱۳۶۸ و در دوره مجلس سوم مجلس تشکیل شد.

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، دولت‏ می تواند تصویب‏ برخی‏ از امور مربوط به‏ وظایف‏ خود را به‏ کمیسیون های‏ متشکل‏ از چند وزیر واگذار کند.

در اصل ۱۳۵ قانون اساسی آمده است که مصوبات‏ این‏ کمیسیون‌ها در محدوده‏ قوانین‏ پس‏ از تایید رئیس‏ جمهور، لازم‏ الاجرا است‏.

با این حال، مطابق قوانین ایران، مصوبه ها و آیین‏ نامه‏ های‏ دولت ضمن‏ ابلاغ‏ برای‏ اجرا به‏ اطلاع‏ رئیس‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ می‏ رسد تا در صورتی‏ که‏ آنها را بر خلاف‏ قوانین‏ تشخیص دهد، با ذکر دلیل‏ برای‏ تجدید نظر به‏ هیات‏ وزیران‏ پس بفرستد.

بازگرداندن مصوبات دولت از سوی رئیس مجلس از دوره مجلس هشتم شدت گرفت و به اختلافات دولت و مجلس ایران دامن زده است.

اقدام در این زمینه در برهه هایی با مقاومت دولت در برابر رای مجلس مواجه شده و علی لاریجانی و محمود احمدی نژاد یکدیگر را به تخلف از قانون متهم کرده اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.