وزیر امور خارجه ایران: پیشنهاد مذاکره آمریکایی‌ها با رفتار آنها تناسب ندارد

به روز شده:  11:37 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391

آقای صالحی می‌گوید که گزینه گفتگو زمانی قابل پیگیری است که در شرایط برابر باشد

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اخبار منتشر شده در مورد تمایل آمریکا به مذاکره مستقیم با ایران گفت: "نمی توان به گفته‌های این و آن مقام آمریکایی اعتماد کرد. بلکه سیاست آمریکا را باید براساس رفتار عملی دولت آمریکا مورد قضاوت قرار داد."

به گفته آقای صالحی، حتی اگر آمریکا در این ادعای اخیر خود هم صادق باشد، که به شدت محل تردید است، اما این پیشنهاد با رفتار آنها هیچ گونه تناسبی ندارد.

اشاره آقای صالحی به اظهارات اخیر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا است که اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد آمریکا حاضر است، "هر وقت ایران حاضر باشد" به گفتگوی دوجانبه و مستقیم با تهران بپردازد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفته بود: "اگر آنها (ایران) حاضر به تعامل هستند، ما هم آمادگی خود برای گفتگوهای دوجانبه را اعلام می‌کنیم."

آقای صالحی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که تاکنون تغییری در "سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ملت ایران" دیده نشده گفت: "گزینه گفتگو زمانی قابل پیگیری است که در شرایط برابر باشد و صداقت طرف مقابل احراز شود و الا درشرایط فشار و رفتار خصمانه از سوی طرف مقابل، طرح ادعاهایی مانند مذاکره مستقیم چه معنایی دارد؟"

دولت های ایران و آمریکا پس از انقلاب سال ١٣٥٧ ایران و به ویژه پس از حمله گروهی از هواداران آیت‌الله خمینی به سفارت آمریکا روابط سردی داشته‌اند، اما از سال ٢٠٠٣ و مطرح شدن فعالیت‌های هسته‌ای مخفیانه ایران، تنش بر سر برنامه هسته‌ای ایران بر روابط دو کشور سایه انداخته است.

آمریکا و متحدانش ایران را متهم می‌کنند که قصد ساخت سلاح هسته‌ای دارد، اما ایران تاکید می‌کند که برنامه‌ هسته‌ای اش کاملا صلح‌آمیز و هدف از آن، مصارف پزشکی و تامین انرژی است.

ابراز آمادگی خانم کلینتون برای مذاکره مستقیم با ایران پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا تهدید کرده است اگر ایران تا ماه مارس سال آینده سیاست جاری خود در برنامه هسته‌ای را تغییر ندهد تحریم‌های جدیدی در شورای امنیت وضع خواهد شد.

خانم کلینتون همچنین تاکید کرده که در مذاکرات آتی ایران و ۱+۵ پیشنهادهایی به ایران ارائه می‌شود که "روشن شود زمان کوتاه است و باید مساله را جدی گرفت. مسائل مورد مناقشه اینها است و ما حاضریم بر سرشان با شما گفتگو کنیم، ولی در مقابل از شما هم انتظار رویکرد مشابهی داریم."

در هفته های گذشته و همزمان با شایعه دیدار محرمانه مقام های ایرانی و آمریکایی با هدف زمینه سازی برای مذاکرات احتمالی، شماری از چهره های حکومتی ایران از طیف‌های متنوع سیاسی از ضرورت مذاکره مستقیم ایران و آمریکا سخن گفته‌ بودند.

در اظهار نظرهایی جداگانه، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و جواد لاریجانی برادر و مشاورش در این قوه، منوچهر متکی وزیر امور خارجه سابق و محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از امکان گفت‌وگو با آمریکا و حتی لزوم عادی‌سازی روابط دفاع کرده بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.