اجساد ۷ کارگر از معدن حادثه دیده در طبس بیرون آورده شد

به روز شده:  21:52 گرينويچ - سه شنبه 18 دسامبر 2012 - 28 آذر 1391
کارگران معدن طبس

معدن یال شمالی چهل کارگر دارد

در پی بروز حادثه در معدن زغال سنگ یال شمالی در طبس، امدادگران موفق شده اند تا اجساد هفت نفر از هشت کارگر حاضر در این معدن را از تونل های زیرزمینی خارج کنند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، این اجساد پس از پیشروی امدادگران به عمق ۵۰۰ متری معدن از تونل های آن خارج شدند.

این معدن در جنوب طبس قرار دارد و هشت معدنچی از ۴۰ معدنچی فعال در آن، در زمان حادثه داخل آن بوده اند.

پیش تر خبرگزاری ایلنا گزارش داده بود که پزشکی قانونی یزد "با استناد به ابعاد حادثه" مرگ همه کارگران محبوس شده را تأیید کرده است.

به گفته یک منبع آگاه، همزمان با استخراج زغال سنگ، گاز مونواکسید کربن محوطه را فرا می‌گیرد و باید با رعایت اصول ایمنی این گاز به موقع تخلیه شود، در غیر اینصورت در اثر انباشت گاز انفجار صورت می‌گیرد".

چندی پیش خبرگزاری مهر با انتشار تصاویری از کارگران این معدن نوشته بود: "کارگران معدن زغال سنگ طبس در عمق ۳۰۰ متری زمین و در دو شیفت کاری ۶ ساعته در روز کار می کنند، این کارگران با قرارداد پیمانکاری، ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان که حداقل حقوق تامین اجتماعی است، حقوق دریافت می کنند."

این حادثه در حالی روی داد که روز گذشته سازمان پزشکی قانونی ایران با ارائه تازه ترین آمار مرگ و میر ناشی از حوادث کار در این کشور، اعلام کرد که مرگ‌های ناشی از حوادث کار در هفت ماه اول سال جاری خورشیدی، نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۲۴ درصد افزایش یافته است.

در گزارش جدید این سازمان، همچنین سقوط از ارتفاع بیشترین علت مرگ و میر ناشی از حوادث کار در ایران عنوان شده است.

پس از سقوط از ارتفاع، اصابت اجسام سخت، برق‌گرفتگی، سوختگی و کمبود اکسیژن به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم مرگ آور‌ترین حوادث حین کار را دارا هستند.

پنج تشکل کارگری ایران نیز در ۱۵ آذر امسال، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به افزایش حوادث کار در ایران هشدار داده بودند.

در این بیانیه عدم رعایت ملاحظات ایمنی و همچنین عدم تصویب و اجرای قوانین حمایتی لازم، "جنایت علیه نیروی کار" توصیف شده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.