بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران – ۲۹ آذر

به روز شده:  04:03 گرينويچ - چهارشنبه 19 دسامبر 2012 - 29 آذر 1391

روزنامه‌های صبح امروز تهران در صفحات اول خود از انفجار مرگبار معدن سنگ در طبس عکس‌ها و گزارش‌هائی دارند و در گزارش‌هایشان به مناسبت دومین سالگرد اعلام هدفمند کردن یارانه‌ها، به بررسی علت شکست دولت در اجرای این طرح پرداخته اند.

اعتراض‌ها به بی توجهی رییس جمهور به دانش آموزان سوخته و یا کشته شده در مدرسه یا در جریان سفر تبلیغاتی به مناطق جنگی، و تسلیت گوئی به مردم آمریکا همچنان در روزنامه‌ها منعکس می‌شود . انتقاد از حمایت بی‌ توجیه وزیر خارجه از حکومت بشار اسد نیز در حالی که بیشتر جهانیان از آن امید بریده اند، از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

ابتکار

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار از انفجار معدن طبس

برکات عجیب در تجربه مهدی هاشمی

علی آستانه در مقاله ای در کلیک اعتماد ضمن اشاره به آن چه در چند ماه گذشته بر سر مهدی هاشمی رفسنجانی آمد نوشته می‌توان در لابه‌لای این ماجرا هزاران حرف ریخت و بر سر قاضی و قوه قضاییه از سویی که به مذاق خود و گروه ما خوش می‌آید فریاد کشید. اما مهمتر این است که حالا به صورت نیم بند یا ناکامل، رویه قضایی و آیین دادگستری درباره یک شهروند به حد کشف جرم یا هر سوال دیگر او مثل یک شهروند و طبق قانون مکتوب و رسمی کشور بازخواست شد. نه بر او کم و شل گرفتند و نه برای خوشایند این گروه و آن گروه نابودش کردند. این واقعا عجیب است.

به نظر نویسنده سخن مردم کوچه و بازار ممکن است این باشد که چون به پدری چنین وابسته بود نابود نشد. اما فحوای این کلام برای نظامی که قانون دارد و قاضی باسواد دارد و اراده اجرا دارد، سخن ناگواری است. باید پذیرفت که در بعضی محاکم و فعالیت‌های قضایی این استقلال رای و توجه به قانون برای ضابط و قاضی و بازجو کشک محسوب می‌شده است. چنانچه درباره دیگرانی که شهروند این نظام شناخته نشدند و حق شهروندیشان له شد مثلا همین قضیه مرحوم ستار بهشتی، ضابط، متهم را با بی‌قانونی نابود ساخت یا درجایی دیگر قاضی سو‌گیری داشته است که خلاف قانون بوده است ولو گروه‌های شبه مقدس را خوش‌ آید. کدام یک به صواب و به صلاح نظام نزدیک‌تر بود؟

به نوشته اعتماد مهدی هاشمی همین دیروز که آزاد شد از فواره تبلیغات اپوزیسیون و بالابر قهرمان شدن فرو افتاد و خبرش از دهن افتاد. آیا این رویه عقلانی در سایر پرونده‌های گذشته قابل اجرا نبود یا فشار گروه‌های تندرو و عدم استقلال قوه، فراتر از این نتایج تلخ ثمر نداشت. به نظر می‌رسد که اقتدار یک نظام در همین عمل به قانون و فرارفتن از میل به قانون‌تراشی‌ها برای تنبیه غیرموجه افراد در فاصله بازداشت تا جزاست.

وضع کی خوب است، بازاری‌ها

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار با اشاره به سخنان مقامات حزب موتلفه اسلامی که وضعیت اقتصادی مردم را خوب توصیف کرده اند نوشته این حرف‌ها وتحلیل از حزب نزدیک به بازار خیلی دور از انتظار نیست برای ماها که با توده مردم و در متن مردم حضور داریم غیر قابل هضم و با واقعیت فاصله ای به اندازه فاصله اقلیت ۱۰درصد دارا واکثریت ۹۰ درصد فقیر و زیر خط فقر را دارد. این روزها منبع تحلیل‌ها و قضاوت‌ها را محیط پیرامون وداده‌های اطرافیان تشکیل می‌دهد با این منابع اطلاعات و تحلیل محدود بیش از این نباید انتظار داشت.

به نوشته طعنه آمیز کلیک ابتکار خوشبختانه اطرافیان این آقایان همگی یا دست در تجارت‌های کلان دارند و یا جزو متمولین تاثیر گذار بر کلیت بازار ایران می‌باشند حزب متبوعشان هم که از بدو تأسیس تا کنون نقش تریبون بازار و به همین دلیل تنها حزب بی نیاز از نظر مالی بحساب می‌آید مناسب است آخرین آمار‌ها را بگیرند تا در یابند که آیا مشکل مالی تنها مسئله بخش کمی از مردم می‌باشد یا به مسئله فراگیر همه صنوف و اکثریت قریب به اتفاق مردم تبدیل شده است؟ اینکه ایشان مدعی هستند که وضع بحرانی نیست باید دید که منظور ایشان از بحران چیست؟ اگر تعطیل شدن پی در پی کارخانجات و افزایش روز افزون لشکر بیکار‌ها و بی انگیزگی جامعه کارمند در نتیجه حذف اضافه کارها و رسیدن نرخ تورم به بالای ۳۶ درصد بحران نیست پس نامش چیست؟

اعتماد

کارتون پیام پور فلاح، از اعتماد

ابتکار تاکید کرده اگر مدیران موتلفه اسلامی به خود زحمت دهند و کمی بیش از هسته اصلی اطرافیان را بنگرند آنگاه متوجه خواهند شد که در نتیجه سیاست‌های اقتصادی و اوضاع پیش آمده جامعه کنونی ایران به دو طبقه تبدیل شده است، طبقه ”ندارمطلق” که اکثریت ۹۰ در صد را تشکیل می‌دهد و ”اقلیت دارا ومرفه” که حداکثر به ۱۰ درصد می‌رسد. چیزی بنام طبقه متوسط باقی نمانده است طبقه ای که چرخ تولید را به دست داشت طبقه ای که از انگیزه و قدرت و خلاقیت کارآفرینی برخوردار بود حال این طبقه بنام عدالت به طبقه ندارها ملحق شده است.

بازار دارو و چند پرسش

موسی غنی‌نژاد در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد درباره وضعیت بازار دارو در کشور نوشته از حدود یک سال پیش که نوسانات شدید ارزی اتفاق افتاد و نرخ برابری ارزهای خارجی با ریال با آهنگ تندی رو به افزایش نهاد، انتظار می‌رفت که اغلب کالاهای خارجی و نیز آن دسته از کالاهای داخلی که تولیدشان نیازمند واردات بود، افزایش قیمت پیدا کند. اما دو گروه کالا در این میان وضعیت استثنایی داشتند: مواد غذایی و دارو. از یک سو مقامات مسوول کشور مکرر اعلام کرده‌اند که ارز مورد نیاز این دو گروه کالا با نرخ مرجع تامین خواهد شد و از سوی دیگر، این دو مورد در مفاد همه تحریم‌های بین‌المللی به روشنی استثنا شده است. پس چرا بازار دارو که نسبت به بازار مواد غذایی محدودتر است این چنین دچار کمبود و افزایش قیمت شده است؟

به نوشته این اقتصاددان: دو فرضیه برای توضیح این معضل قابل تصور است: نخست، ارز مورد نیاز به اندازه کافی و به نرخ مرجع در اختیار واردکنندگان قرار نمی‌گیرد؛ دوم، رانت ناشی از ارز مرجع و بازار سیاه، برخی رانت خواران حرفه‌ای را دچار وسوسه کرده تا با ایجاد کمبود تصنعی، از آب گل آلود ماهی بگیرند. فرضیه اول چندان محتمل به نظر نمی‌رسد.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده: اگر خوش‌بینانه معتقد باشیم که هر دو فرضیه فوق نادرست‌اند و تنها مقصر وضعیت بازار داروی داخلی را باید تحریم‌های بین‌المللی دانست. می‌توان با در دست داشتن اسناد تجاری لازم برای واردات دارو، به طرح دعوای حقوقی در سطح جهانی پرداخت و با تبلیغات گسترده رسانه‌ای، ریاکاران و یاوه‌گویان بین‌المللی را رسوا و وادار به عقب‌نشینی کرد.

ننگ بر سیاست و تخم مرغ انگلیسی

پوریا عالمی‌ در ستون کلیک نشر اکاذیب قانون با اشاره به خبری درباره تولید کوچک ترین تخم مرغ جهان در بریتانیا نوشته : انگلیس ول‌کن قضیه ما نیست و حالا علاوه بر مغزها و دل‌ها، برای مرغ‌ها و تخم‌های ما نیز دسیسه‌چینی کرده است. این‌طور که؛ الان ملت می‌بینند در ایران تخم مرغ دویست سیصد تومان است. بعد مقایسه می‌کنند که در انگلیس تخم مرغ کوچک شده، بعد حساب کتاب می‌کنند که اگر تخم بزرگ سیصد تومان بیرزد، لابد تخم کوچک ۲۵ تومان است. پس چطور شد؟

به نوشته ستون نشر اکاذیب: انگلیس به صورت زیرپوستی ملت را به غرب علاقه‌مند می‌کند.حتی اگر جلال آل احمد الان بزرگراه نبود و همان راه در دست تعمیر سابق بود، الان می‌خواست کتاب بنویسد، جای غربزدگی درباره تخم‌زدگی انگلیسی و تخم‌مرغ‌زدگی می‌نوشت. با تولید تخم کوچک مرغ و قیمت‌گذاری به بهای ۲۵ تومان، آیا می‌خواهد بگوید با سیاستگذاری انگلیس قیمت‌ها به زمان خاتمی و به تبع آن با برگشتن ارزش تخم مرغ به آن دوران، ارزش‌های جامعه نیز به آن دوران باز می‌گردد؟

در پایان طنزنوشته قانون آمده: انگلیس فراموش نکند که تحلیل‌گران ما مثل قرقی دارند مسائل را رصد می‌کنند و این موضوع دور از چشم آن‌ها نخواهد ماند که اگر ارزش تخم مرغ معاصر به ارزش تخم مرغ اصلاحات برگردد، این ارزش واقعی نیست و کوچک‌ شده ارزش‌هاست.

دو سال پس از قانون هدفمند کردن

مهدی عباسی در سرمقاله کلیک مردم سالاری به موضوعی اشاره کرده که تیتر اول روزنامه ملت ما نیز هست و آن دو سالگی طرح هدفمند کردن یارانه‌هاست طرحی که از ابتدا حواشی فراوانی‌ به همراه داشت و حال که دو سال از اجرای آن می‌گذرد بسیاری از نواقص و هشدارهایی که کارشناسان منتقد به دولت گوشزد می‌کردند، نمایان شده است. شاید همین نواقص و تورم شدید موجود در جامعه علتی شده تا برخلاف سال گذشته، خبری از «جشن اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها توسط دولت نباشد.» چرا که سال گذشته دولت در مراسمی مفصل که نامش را «جشن سالگرد اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها» نامیده بود، با طعنه به منتقدان که سخن از تورم شدید می‌زدند، از کنترل قیمت‌ها سخن گفت و هدفمند شدن یارانه‌ها را طرحی موفقیت‌آمیز دانست.

صفحه اول آرمان

تیتر و عکس‌های حجت سپهوند، صفحه اول آرمان

به نوشته این مقاله دولت بهتر است، ابتدا گزارشی از درآمدها و هزینه‌های این طرح به صورت دقیق ارائه کند. آن طور که با یک ضرب و تقسیم ساده از میزان پرداختی به مردم و درآمدهای حاصل از هدفمندی به دست‌ می‌آید، کسری بودجه دولت برای تامین یارانه نقدی است. و مهمترین انتقاد به این طرح پرحاشیه، فراموش شدن سهم بخش تولید بود.

مردم سالاری با تاکید بر این که قرار بود یکی از اهداف این طرح، بهبود وضع زندگی مردم باشد. آیا اگر امروز یک نظرسنجی صورت گیرد، تورم شدید موجود، آیا درصدی برای رضایتمندی از نحوه مدیریت اقتصادی دولت باقی گذاشته است؟ نوشته در حالیکه مجلس ترمز دولت را برای اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها کشیده است، اما گویا دولتمردان علاقه‌مندند تا در سال ۹۲ و پیش از انتخابات، گام دوم را بردارند و با افزایش یارانه نقدی، تاثیراتی بر انتخابات بگذارند. این در حالی است که برداشتن هر گام جدیدی نیازمند بررسی وضع موجود است و جامعه با تورم موجود قطعا توان شوک جدید اقتصادی ندارد.

دکتر داوود دانش جعفری با عنوان "تولید فراموش شد" در کلیک آرمان نوشته در سال ۸۳ همایشی در دانشگاه برگزار شد و ماحصل آن در قالب کتابی هزار صفحه‌ای منتشر شد که در مقالات آن مشکلات پرداخت یارانه‌ها تشریح و راهکار‌های مختلفی برای اصلاح آن ارائه شد‌؛ اولین بار که این طرح در دولت مطرح شد، آقای احمدی‌نژاد و معاون اول وی نگاه مثبتی نسبت به این طرح نداشتند اما به تدریج که جنبه‌های مثبت آن نمایان شد، رئیس‌جمهور نظر مثبتی به آن پیدا کرد.

اولین وزیر اقتصاد کابینه احمدی‌نژاد در این مقاله شرح داده که: در آن زمان ایران روزانه چهار میلیون بشکه نفت تولید می‌کرد، ۳/۲ میلیون بشکه آن صادر و ۷/۱ میلیون آن در داخل مصرف می‌شد و همچنین مصرف گاز معادل دو میلیون بشکه نفت در روز بود؛ بنابراین در نگاه کلان این نتیجه به دست آمد که یک قلم عمده‌ از هزینه‌های اقتصاد ایران انرژی است و می‌توان این مساله را با اصلاحاتی مدیریت کرد تا منافع حاصل آن را در بخش‌های دیگری استفاده کنیم.

در ادامه مقاله آرمان آمده: برای این کار مقرر شد قیمت حامل‌های انرژی به تدریج واقعی شود و به عنوان مثال بنزین که در آن زمان به یک دهم قیمت واقعی آن عرضه می‌شد اصلاح گردد، اما مشکل عمده آن این بود که با این افزایش قیمت قدرت خرید بخش عمده‌ای از اقشار جامعه کاهش می‌یافت‌ به همین دلیل سیاست‌های جبرانی مانند پرداخت یارانه نقدی به خانوار مطرح شد.

حسین راغفر با عنوان "پیچ‌های اجرای هدفمندی" در کلیک آرمان نوشته آنچه در اجرای قانونی با نام هدفمندی یارانه‌ها اتفاق افتاد بیشتر آزادسازی قیمت‌ها بود چرا که بعد از اجرای این قانون نیز به خوبی مشخص شد که پیشنهاد اولیه اجرای آن از سوی صندوق بین‌المللی پول ارائه شده و دولت آن را اجرا کرده بود. البته عده‌ای پس از اجرای این قانون از مواردی نظیر کاهش تقاضای کاذب و یا قاچاق با عنوان تبعات مثبت اجرای هدفمندی یاد می‌کنند اما باید توجه کرد که افزایش قیمت‌ هر محصول در بازار می‌تواند به کاهش تقاضا منجر شود.

به نوشته این اقتصاددان با اجرای قانون هدفمندی، میزان قاچاق سوخت در مرزهای ایران چند برابر دوره‌های پیشین شده و این مساله در پی اجرای ناقص قانون هدفمندی یارانه‌ها اتفاق افتاده است. باید توجه کرد که اجرای این قانون از ابتدا بر اساس برنامه‌ اتخاذ شده پیش نرفت. تورم لجام گسیخته که در حال حاضر در اقتصاد به چشم می‌خورد خود حاکی از آن است که اجرای این قانون دستاورد مورد انتظار را به دنبال نداشته است.

در شرایط فعلی نیز وضع اقتصادی به دلیل تشدید تحریم‌ها به گونه‌ای نیست که مجال اتلاف منابع را به دولت بدهد. دولت تنها می‌تواند پرداخت نقدی یارانه‌های را ادامه دهد که البته این میزان نقدینگی می‌توانست در جای بهتر و با اختصاص به بخش‌هایی از جمله سرمایه‌گذاری سرازیر شود. به نظر می‌رسد که تلاش دولت برای ادامه گام دوم هدفمندی برگرفته از نگاه اقتصادی در حال حاضر نیست.

در انتظار پایان دنیا

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته بعضی‌ها، ظرف دو سه روز آینده، منتظر پایان دنیا هستند و برای این حادثه لحظه شماری می‌کنند... اما در کمال ناباوری، هوای تهران دیروز ۲۸ آذر ۹۱ بدون اینکه مسوولان زحمتکشمان هیچ اقدام موثری انجام دهند در شرایط سالم قرار گرفت و به این ترتیب روزی رسید که از آغاز سال تا به حال منتظرش بودیم ! اگر قرار است دنیا این جوری عوض شود که ما هم پایه هستیم!

به نوشته این ستون: استاندار تهران، به جهانیان اعلام کرد: آلودگی هوا دست خود مردم است. قدیمی‌ها گاهی می‌گفتند کار کار انگلیسی‌ها است اما آن ادعا دیگر قدیمی شده و دست مردم این روزها بیشترتر کارآیی دارد، وقتی مردم هستند، چرا دولت و انگلیس و استکبار جهانی و بقیه را زحمت بدهیم؟

در ادامه طنز مردم سالاری آمده: متاسفانه طی ماههای اخیر به اطلاع‌رسانی در خصوص دست مردم توجه چندانی نشده است و می‌شد که اعلام شود: گرانی دست خود مردم است! رفتن دولتمردان به همراه خانواده‌هایشان به نیویورک دست خود مردم است! خاوری هم کانادا نیست، حتما دست خود مردم است!

قانون

کار پیام برومند، قانون

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.