ایران هدف مانور در تنگه هرمز را 'تنظیم تاکتیک‌های جنگی جدید' اعلام کرد

به روز شده:  19:26 گرينويچ - چهارشنبه 19 دسامبر 2012 - 29 آذر 1391
احمد وحیدی

وزیر دفاع ایران از تحویل زیردریایی های جدید به سپاه خبر داده است

احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران گفته است که هدف رزمایش نیروهای مسلح ایران در تنگه هرمز، "کسب آمادگی بیشتر و آزمایش سیستم‌های جدید و همچنین تنظیم تاکتیک‌های جنگی جدید" است.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای وحیدی امروز چهارشنبه ۲۹ آذر (۱۹ دسامبر) در حاشیه جلسه کابینه به خبرنگاران گفت: "از آنجا که جمهوری اسلامی ایران مهمترین تامین کننده امنیت در منطقه است این رزمایش‌ها برای کسب آمادگی بیشتر و تامین امنیت هر چه بهتر منطقه است."

در خبری دیگر، خبرگزاری فارس از قول وزیر دفاع ایران از تحویل زیردریایی های جدید به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داده و گفته "طبق دکترین دفاعی کشور که بر اساس دفاع نامتقارن طراحی شده، محصولات دفاعی تولید شده نیز بر اساس دکترین نبردهای ناهمطراز خواهد بود."

طبق تقسیم بندی مسئولیت های نظامی در ایران، تامین امنیت منافع ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز با نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

یک سال پس از تنش‌های کم سابقه در تنگه هرمز

جنگ نامتقارن در اصطلاح به نبردهایی گفته می شود که طرف های درگیر در آن از توانایی نظامی یکسانی برخوردار نیستند و برخلاف جنگ های کلاسیک فرمول مشخصی برای موقعیت های خاص نظامی ندارند.

در جنگ های نامتقارن معمولا از عامل غافلگیری برای ضربه زدن به دشمن استفاده می شود.

ایران سال گذشته هم در تنگه هرمز مانور نظامی برگزار کرده بود

سال گذشته در چنین روزهایی نیروهای مسلح ایران در تنگه هرمز دست به برگزاری مانور زده بودند.

این مانور همزمان با تصمیم اتحادیه اروپا برای تحریم نفت ایران بود.

معاون اول رئیس جمهور ایران تهدید کرده بود که در صورت تحریم نفت، ایران ممکن است تنگه هرمز را مسدود کند، اما به فاصله چند روز پس از بالاگرفتن تنش های لفظی میان نیروهای نظامی ایران و ایالات متحده، رسانه های آمریکایی خبر دادند که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نامه ای "هشدارآمیز" برای آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی فرستاده است.

لحن مقام های سیاسی و نظامی ایران پس از آن رو به نرمش گذاشت و حتی وزیر دفاع ایران گفت که کشورش نگفته بود تنگه هرمز را مسدود می کند.

حدود چهل درصد نفت صادراتی جهان که از طریق دریا منتقل می شود، از تنگه هرمز عبور می‌کند. این تنگه در میان دو کشور ایران و عمان واقع شده است. مقامات نظامی ایران می گویند که توانایی کنترل تنگه هرمز در اختیار این کشور است، اما تصمیم گیری در این زمینه به عهده "بزرگان" است.

در ادبیات سیاسی مقام های ایرانی، منظور از بزرگان نظام و مقام های عالی کشور، اشاره غیرمستقیم به آیت الله علی خامنه ای است.

نگرانی ها در مورد احتمال بسته شدن تنگه هرمز باعث شده تا کشورهای منطقه راه های دیگری را برای انتقال و صادرات نفت دنبال کنند. یکی از این طرح ها، ایجاد یک بندر نفتی توسط امیرنشین دوبی در ساحل دریای عمان است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.