نگرانی اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا از فشار بر کارکنان بی‌بی‌سی فارسی

به روز شده:  15:31 گرينويچ - پنج شنبه 20 دسامبر 2012 - 30 آذر 1391
اتحادیه روزنامه نگاران بریتانیا

اتحادیه سراسری روزنامه نگاران بریتانیا (ان یو جی) با صدور بیانیه ای از "موج جدید ارعاب و ایجاد مزاحمت" علیه خانواده کارکنان بخش فارسی بی بی سی ابراز نگرانی کرد.

این اتحادیه پنجشنبه ۲۰ دسامبر (۳۰ آذر) با اشاره به "افزایش" فشارهای حکومت ایران، نوشت که مسئولان امنیتی به اعضای خانواده کارکنان بی بی سی فارسی گفته اند که بستگانشان باید کار کردن برای این رسانه را متوقف کنند.

دو روز پیش پیتر هاروکس، رئیس بخش جهانی بی بی سی نیز، با ذکر اینکه پنج – شش نفر از اعضای خانواده های کارکنان بی بی سی فارسی هدف ارعاب مسئولان امنیتی ایران قرار گرفته اند، گفته بود: "این افراد تهدید شده اند که بستگانشان باید از کار کردن برای بی بی سی فارسی دست بکشند".

اعضای خانواده کارکنان بخش فارسی بی بی سی، در گذشته هم در معرض فشار و تهدید نیروهای امنیتی ایران قرار گرفته اند و برخورد با آنان، واکنش نهادهای بین‌المللی را به دنبال داشته است.

اتحادیه روزنامه نگاران بریتانیا، که بزرگترین تشکل صنفی روزنامه‌نگاران در سراسر دنیاست، در بیانیه خود، همچنین نسبت به "ایجاد مزاحمت" برای کارکنان بی بی سی فارسی بر روی اینترنت واکنش نشان داده و به "تعداد فزاینده ای" سایت اشاره کرده که دست اندرکار انتشار مطالب توهین آمیز علیه این کارکنان هستند.

در همین ارتباط، امروز میشل استین‌استریت، دبیرکل اتحادیه روزنامه نگاران بریتانیا، ایجاد مزاحمت برای روزنامه نگاران از طریق بستگان آنها را عملی "شریرانه" توصیف کرده و گفته است که هیچ روزنامه‌نگاری نباید به خاطر فعالیت حرفه ای خود در جهت منافع عمومی، مورد ارعاب قرار بگیرد.

"اتحادیه روزنامه نگاران بریتانیا نسبت به 'ایجاد مزاحمت' برای کارکنان بی بی سی فارسی بر روی اینترنت واکنش نشان داده و به 'تعداد فزاینده ای' سایت اشاره کرده که دست اندرکار انتشار مطالب توهین آمیز علیه این کارکنان هستند"

وی تاکید کرده که این اتحادیه هر آنچه در توان داشته باشد را برای حمایت از اعضایی که در معرض چنین فشارهایی قرار گرفته اند، انجام خواهد داد.

صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی بی سی، پیشتر گفته بود که اطلاع رسانی در مورد اقدامات صورت گرفته علیه این رسانه، باعث آگاهی نهادهای بین المللی از این اقدامات شده و حکومت ایران را برای توقف چنین رفتاری تحت فشار قرار خواهد داد.

آقای صبا احتمال داده بود که دور جدید برخوردها، نوعی واکنش به پخش فیلم "اعترافات اجباری" از تلویزیون فارسی بی بی سی باشد. این فیلم چند هفته پیش پخش شد.

فیلم مستند اعترافات اجباری، به بررسی شیوه های مورد استفاده حکومت ایران برای وادار ساختن زندانیان سیاسی و عقیدتی به اعترافات ساختگی می پرداخت و پخش آن، بازتاب گسترده ای در رسانه های فارسی زبان داشت.

در کنار نمایش این فیلم، تلویزیون، رادیو و سایت فارسی بی بی سی هم طی یک هفته (۲۹ آبان تا ۵ آذر) به ارائه مطالب و برنامه های مختلف در خصوص اعترافات اجباری در ایران پرداختند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.