شرکت اسپانیایی 'هیسپا ست'، پرس‌تی‌وی را از ماهواره برداشت

به روز شده:  15:38 گرينويچ - جمعه 21 دسامبر 2012 - 01 دی 1391
هیسپان تی وی

ایران سال گذشته شبکه اسپانیولی زبان هیسپان تی وی را راه‌اندازی کرد

شرکت اسپانیایی"هیسپا ست" که ارائه‌دهنده خدمات ماهواره‌ای است، شبکه انگلیسی زبان "پرس‌تی‌وی" و شبکه اسپانیایی زبان "هیسپان تی‌وی" را تحریم کرد و آنها را از روی ماهواره برداشت.

شرکت اسپانیایی خدمات ماهواره‌ای "هیسپا ست" اعلام کرده است که از روز جمعه ۲۱ دسامبر (اول دیماه) به علت آنکه رئیس رادیو و تلویزیون دولتی ایران در لیست تحریم اتحادیه اروپا قرار دارد، هیسپان تی وی را از فهرست پخش خود در اسپانیا و آمریکای لاتین حذف کرده است.

ایران در دسامبر سال گذشته شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی را که ششمین شبکه برون مرزی رادیو و تلویزیون دولتی این کشور است، راه اندازی کرد.

محمد سرافراز، معاون برون مرزی رادیو و تلویزیون دولتی ایران در این مورد گفت: "برخورد غرب با رسانه های ایران یادآور قانون جنگل است و ایران در حال اتخاذ تصمیم گیری برای مقاومت در برابر موج جدید تحریم های آمریکا و اروپا است."

وی گفت: "هم‌زمانی تصویب تحریم رسانه‌های ایران و تصویب صدها میلیون دلار در مجلس نمایندگان آمریکا برای تجهیز زرادخانه موشکی اسرائیل نشان‌گر اهمیت یکسان محدود کردن آزادی رسانه‌ها و حمایت نظامی از صهیونیست‌ها توسط واشنگتن است."

پیش از این شرکت ماهواره ای "آسیا ست" بعضی از کانال‌های جمهوری اسلامی ایران را از روی ماهواره این شرکت برداشته بود. در آن زمان نیز پرس تی وی اعلام کرد که این اقدام زیر فشار آمریکا انجام گرفته است.

همچنین شرکت فرانسوی "یوتل‌ ست" و شرکت خدمات ماهواره ای "اینتل ست" خدمات رسانی به اغلب شبکه‌های تلویزیونی حکومت ایران را متوقف کرده بودند.

مقام های ایرانی قطع شبکه‌های تلویزیونی خود را مغایر با جریان آزاد اطلاعات می‌دانند.

اما حکومت جمهوری اسلامی متهم است که بر روی شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی پارازیت می‌اندازد تا جلوی استفاده از برنامه های این شبکه ها توسط مردم ایران را بگیرد.

اتحادیه رادیوتلویزیون‌های اروپا، که در ژنو مستقر است، می‌گوید پارازیت‌ انداختن بر شبکه‌های ماهواره‌ای، حمله‌ای علیه نهادهای خبری مستقل است.

بی‌بی‌سی، فرانس ۲۴، دویچه وله و صدای آمریکا از جمله شبکه‌هایی هستند که پخششان همواره با اخلال مواجه بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.