مجمع عمومی سازمان ملل متحد نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد

به روز شده:  14:45 گرينويچ - جمعه 21 دسامبر 2012 - 01 دی 1391

نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد

اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران تصویب کرده‌اند.

قطعنامه مربوط به محکومیت نقض حقوق بشر در ایران روز پنجشنبه، ۳۰ آذر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رأی گذاشته شد و به تصویب رسید.

براساس گزارش‌ها، در رأی‌گیری اولیه برای تصویب این قطعنامه ۸۶ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و ۶۵ رأی ممتنع داده شده است. آرای نمایندگان کشورهای عضو پس از تایید دولت‌های مربوطه، به عنوان آرای نهایی اعلام و ثبت خواهد شد.

به دنبال تصویب این قطعنامه، نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفت که گفت‌وگو، همکاری جدی و خودداری از حرکات سیاسی بهترین راه‌حل برای ارتقای حقوق بشر در دنیاست.

به گزارش پرس تی‌وی، شبکه خبری انگلیسی‌زبان ایران، محمد خزاعی با انتقاد از تصویب این قطعنامه، آنچه را اقدامات خصومت‌آمیز کشورهایی مشخص درباره وضعیت حقوق بشر در ایران خواند، محکوم کرد.

او گفت: "ما همواره بر ضرورت گفت‌وگو و احترام متقابل، به عنوان بنیان حقوق بشر تاکید کرده‌ایم."

تنظیم‌کنندگان این قطعنامه با اشاره به آنچه موارد "جدی، مداوم و مکرر" نقض حقوق بشر در ایران خوانده شده، خواستار توقف این روند شده‌اند.

این قطعنامه پیش از این در کمیته امور اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی سازمان ملل متحد تصویب شده بود و کانادا اصلی‌ترین حامی آن خوانده می‌شد.

عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و رئیس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، گفت: "تعداد کشورهای پشتیبان این قطعنامه افزایش یافته است که نشان از انزوای روزافزون رژیم ایران دارد."

او اضافه کرد: "دولتی که از طرف تمام نهادهای سازمان ملل متحد، به عنوان نقض‌کننده مستمر حقوق بشر شناخته می‌شود، طبق مقررات حقوق بین‌المللی یک دولت یاغی و متمرد است."

با این حال، محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفته است که این قطعنامه با اهدافی سیاسی ارائه شده است و تنظیم‌کنندگانش در عمل، به دنبال ارتقای وضعیت حقوق بشر در ایران نبوده‌اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.