رسایی اعلام جرم دادستانی علیه خود را نتیجه 'فشار خانواده هاشمی' دانست

به روز شده:  11:57 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391
حمید رسایی

آقای رسایی پیشتر نیز اکبر هاشمی رفسنجانی را به اعمال نفوذ در پرونده پسرش متهم کرده بود

حمید رسایی نماینده مجلس ایران واکنش دادستانی به سخنرانی اخیر خود در مجلس علیه فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی را ناشی از "فشار خانواده هاشمی" بر دستگاه قضایی دانست.

آقای رسایی، از نمایندگان حامی دولت در مجلس ایران، روز شنبه دوم دی ماه (۲۲ دسامبر) به خبرگزاری فارس گفت که در نطق اخیرش در مجلس به کسی توهین نکرده است و این سخنان را در راستای انجام وظیفه نمایندگی دانست.

هفته گذشته آقای رسایی در جلسه علنی مجلس ایران، مهدی هاشمی پسر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را "ام الفساد" و "شاه کلید فتنه‌ها علیه رهبری" لقب داده بود.

او همچنین اکبر هاشمی رفسنجانی را متهم کرده بود که با اعمال نفوذ، در صدد جلوگیری از رسیدگی عادلانه به اتهامات فرزند خود است.

این اظهارات واکنش‌هایی را به دنبال داشت و از جمله دادستانی تهران، با "مجرمانه" دانستن این اظهارات، کلیک اعلام کرد که علیه آقای رسایی به دادستانی ویژه روحانیت اعلام جرم کرده است.

دادستانی تهران در بیانیه‌ای با رد ۱۰ مورد از ادعاهای آقای رسایی در خصوص نحوه رسیدگی دستگاه قضایی پرونده مهدی هاشمی، اظهارات وی راجع به "مصونیت آهنین" مهدی هاشمی را نادرست دانست و از "عزم جدی" قوه قضاییه برای رسیدگی به این پرونده خبر داده بود.

آقای رسایی اعلام امروز جرم دادستان تهران علیه خودش را ناشی از غفلت و عدم توجه دادستان به اصول قانون اساسی دانسته و گفته است: "اصل ۸۶ قانون اساسی به صراحت می‌گوید که این اقدم آقای دادستان جرم است نه نطق بنده."

اصل ۸۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رای خود کاملا آزادند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند، تعقیب یا توقیف کرد.

طبق اصل ۸۶ قانون اساسی نمی‌توان نمایندگان را "به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده ‏اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده ‏اند تعقیب یا توقیف کرد".‏

حمید رسایی، همچنین درباره درخواست دفتر آقای هاشمی رفسنجانی برای پاسخگویی به اظهاراتش در صحن علنی مجلس اظهار داشته که "نطقش متضمن توهین نبوده است".

در پی نطق هفته پیش آقای رسایی، دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، خواهان فرصت پاسخگویی به "توهین"های صورت گرفته به اکبر هاشمی رفسنجانی در اولین جلسه علنی قوه مقننه شد.

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، اگر هیأت رئیسه تشخیص دهد که نماینده‌‏اى در سخنان خود در جلسه علنى به کسى توهین کرده، وی حق پاسخگویی مکتوب را خواهد داشت و در صورتی که پاسخ وی از دو برابر اصل مطلب اظهار شده تجاوز نکند و متضمن توهین و افترا نباشد، در اولین فرصت در جلسه علنى قرائت خواهد شد.

برخی رسانه‌های ایران مدعی شده بودند که آقای هاشمی پیش از بازگشت پسرش به ایران با برخی مقامات "رایزنی‌هایی" را انجام داده است

هفته پیش مهدی هاشمی، پس از ۸۴ روز بازداشت در سلول انفرادی و با وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی از زندان اوین آزاد شد و بنا به اعلام قوه قضاییه ایران، باید در مقابل دادگاه پاسخگوی اتهامات خود باشد.

"انتقال اطلاعات محرمانه به خارج ‌کشور"، "اخلال در نظام اقتصادی"، "جاسوسی" و "فساد در قراردادهای بزرگ"، از جمله اتهاماتی است که علیه مهدی هاشمی مطرح شده است.

وی همچنین متهم شده که در سازماندهی اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دست داشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.