بررسی روزنامه‌های صبح شنبه تهران – دوم دی‌ماه

به روز شده:  14:21 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391

روزنامه‌های اول هفته تهران دو خبر خارجی را پراهمیت‌ترین گزارش‌های امروز خود دیده‌اند؛ نامه رجال و ژنرال‌های آمریکائی به رییس جمهور آن کشور، و سخنان رییس جمهور روسیه درباره سوریه.

اعلام جرم دادستان تهران علیه سخنان یک نماینده هوادار دولت در مجلس، کاربرد شایعه پایان جهان، شب یلدا در سرمای مناطق زلزله زده و انتقاد از گرانی و تورم بخش‌هایی از مطالب این روزنامه‌هاست.

تیتر و عکس های صفحه اول اعتماد

سیاست خارجی و نهادهای غیردولتی

روزنامه‌های مختلف اول هفته تهران در تیتر و گزارش‌های اصلی خود از نامه عده‌ای از رجال و ژنرال های سابق آمریکا به رییس جمهور آن کشور و توصیه‌شان به جلوگیری از حمله نظامی و ادامه فشارهای اقتصادی، این را نشانه سردرگمی در واشنگتن دانسته‌اند.

علی بیگدلی در همین باره در کلیک اعتماد نوشته : درخواست نهادهای مدنی و غیردولتی از مقامات برجسته امریکا سنتی متداول و مرسوم در آن کشور است و نشان‌دهنده نفوذ و قدرت نهادهای غیردولتی در این کشور است که گاهی کارکرد آنها را تبدیل به لابی‌های سیاسی می‌کند.

به نوشته این کارشناس مسائل خارجی: اوباما اما در حالی که فشارهای گسترده لابی صهیونیست‌ها و نتانیاهو را در شیوه مواجهه با ایران پیش روی خود داشته و دارد اما ضمن کنترل آنها با تدبیرهای هوشمندانه، پنجره‌های امکان مذاکره با ایران را قفل نکرد و این قضیه نشان می‌دهد که رییس‌جمهور امریکا نه به دنبال رویکرد نظامی که به دنبال روش‌های دیپلماتیک در به پایان رساندن موضوع ایران است. آنهایی که اخیرا برای آقای اوباما نامه نوشتند و بر راهکارهای دیپلماتیک در موضوع ایران تاکید کردند افرادی هستند که نگاهی خیرخواهانه به مساله ایران دارند که در میان آنها چهره‌های ایرانی نیز حضور دارند.

مقاله اعتماد نتیجه گیری کرده: "فشار نهادهای غیر دولتی به همراه شرایط خاص حزب دموکرات امریکا حکایت از این نکته مهم دارد که فضای نسبی برای حل و فصل مشکلات ایران و ایالات متحده امریکا مهیاست. آنچه باقی می‌ماند تحریم‌هایی است که بر شرایط اقتصادی و اجتماعی ایران اثر گذاشته که در یک چارچوب منطقی و تعاملی با آژانس و ۱+۵ قابل حل و فصل است."

کارتون جمال رحمتی، اعتماد

عقب‌نشینی روس‌ها و لزوم تغییر سیاست ایران

امروز در حالی که روزنامه ها با تیترهای متناقضی به انعکاس گفته‌های ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه درباره سوریه پرداخته اند برخی آن را عقب‌نشینی مسکو از حمایت بی دریغ از بشار اسد دانسته و عده‌ای تاکید دولت روسیه به حمایت از دولت سوریه دانسته‌اند.

مهدی مطهرنیا در مقاله ای در کلیک قانون نوشته: آنچه که امروز پوتین بیان می‎کند اندکی پس از صحبت معاون رسانه‎ای رییس‏‎جمهور منتخب روسیه در مورد اسد است؛ سخنانی مبنی بر این ‎که روسیه، رئیس‌جمهور قانونی سوریه را بشار می‎داند، حفظ امنیت و نظم در این کشور را وظیفه‎ای برای اسد تلقی می‎کند و می‎گوید رئیس‎جمهور سوریه باید برای انجام آن دست به خشونت بزند. پوتین اکنون این سخنان را به کناری می‎نهد و در پی آن است که با این جمله که ما حاضر به حفظ بشار به هر قیمتی نیستیم، منطق گذار از ادبیات حمایت‏گرایانه از اسد را به منطق ادبیاتی وارد کند که به ظاهر به خاتمه یافتن جنگ داخلی سوریه می‏اندیشد و در‎واقع تلاش می‎کند روسیه را در ارتباط با ملت و آینده سوریه مطرح کند نه آینده بشار اسد در سوریه.

نویسنده این سخنان را نوعی عقب‎نشینی آشکار و معنادار پوتین در ارتباط با دولت اسد دانسته و نوشته سیاست‎های اعلام شده روسیه در مورد سوریه تاکنون نشان داده که سوریه از منطق بسیار مهمی در معادلات سیاسی برای روسیه در خاورمیانه برخوردار است و اکنون این عقب‎نشینی می‎تواند پیام‎های بسیار بلندی را به نظام بین‎الملل مخابره کند؛ پیامی مبنی بر این که روسیه امروز دیگر روسیه دوران اتحاد جماهیر شوروی نیست؛ این در حالی است، آنچه که غرب بر آن باور دارد برجسته کردن روسیه به عنوان یک قدرت بین‏‌المللی برای بازی در مناطق جغرافیایی هدف همچون خاورمیانه است.

مقاله قانون تاکید کرده نزدیکی روس‌‏ها چه در اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و چه بعد از فروپاشی، به کشوری مانند سوریه از نکات کلیدی بوده است. این گونه عقب‎نشینی می‎تواند این پیام را به نظام بین‌‏الملل مخابره کند که روسیه همواره تا مرزهای منافع خود مقاومت می‏‌کند و در اوج بحران، خود را عقب می‌کشد و با بهانه‎های مختلف در پی توجیه این عقب‏‌نشینی‏‌ها بر می‌آید.

کلیک اعتماد هم به این موضوع پرداخته است.

عباس عبدی در مقاله‌ای به نقد سیاست ایران در مورد سوریه پرداخته و اشاره کرده که اتفاقات سوریه مثل موارد قبلی بهار عربی، اتفاقاتی بازگشت‌ناپذیر است و باید به یک شکلی خود را با آن هماهنگ کرد، به نحوی که بیشترین سود و کمترین ضرر را برای کشور داشته باشد. از این منظر از همان ۱۸ ماه پیش که این جریان در سوریه کم‌کم اوج گرفت، پیدا بود که "بهترین موضع برای ایران، کوشش برای ایجاد نوعی مصالحه میان حکومت سوریه با مخالفان داخلی آن بود."

به نوشته این جامعه شناس گرچه ایران با تاخیر زیاد و در واکنش به اقدامات غربی‌ها و قطر و عربستان، برخی از مخالفان سوریه را به ایران دعوت کرد، در حالی که در این مقطع بخش مهمی از مخالفان سوریه در برابرش جبهه‌گیری کرده بودند روشن بود که این اقدام نتیجه‌یی در بر ندارد. اکنون هم به فکر ارائه طرح صلحی افتاده‌ایم که؛ آتش‌بس تحت نظر سازمان ملل، ارائه کمک‌های بین‌المللی به مردم سوریه، برقراری گفت‌وگوی میان همه طیف‌های جامعه و دولت سوریه برای تشکیل "یک دولت انتقالی" و رسیدگی به جرایم جنایتکاران در "داد‌گاه‌های صالحه" از نقاط اصلی این طرح است. خوب اگر این طرح سال گذشته یا ۱۸ ماه پیش ارائه می‌‌شد، شاید به نتیجه می‌رسید .

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده شکست و پیروزی در عرصه سیاست، مساله‌یی ظریف است. اقدامی که می‌توانست در یک مرحله انجام و به منزله پیروزی و موفقیت تلقی شود، در مرحله‌یی دیگر ممکن است معنای متفاوتی داشته باشد. این مساله برای سیاست داخلی هم صادق است. فرصت‌ها چون ابر می‌گذرند. اگر امروز آنها را در نیابیم، فردا حسرت از دست رفتن آنها را خواهیم خورد. فردایی که خیلی دیر است. سود معقول، ولی قطعی امروز بهتر از سود فراوان ولی احتمالی فرداست، آن را از دست ندهید.

کارتون شب یلدا، علیرضا کریمی مقدم، جام جم

دنیا پایان نگرفت و یلدا در ورزقان سرد

کمتر روزنامه‌ای در تهران به جدی یا شوخی به شایعه پایان جهان اشاره نکرده و درباره آن گزارشی ننوشته باشد. کلیک اعتماد هم تعدادی مقاله در این باره نوشته است.

ماشاءالله شمس‌الواعظین در این روزنامه نوشته شایعه پایان جهان، موضوع بسیار جالبی برای اساتید ارتباطات و سیاستمداران است تا کارکردها، شیوه گسترش و در نهایت خروجی این شایعات را بررسی کنند. شایعه به مثابه یک رسانه قوی در جوامعی وارد عمل می‌شود که رسانه‌های آزاد و گردش آزاد اطلاعات در آن محدودند. در چنین جامعه‌یی شایعه با قدرت و سرعت زیادی فراگیر می‌شود. ساز و کار شایعه در بسیاری از مواقع شباهتی به ابزارهای شناخته شده و مدرن رسانه ندارد. یک شایعه ملی ممکن است با یک پیامک متولد شود یا حتی با فرهنگ شفاهی، دهان به دهان بگردد و جامعه‌یی را در هم بکوبد.

به نوشته این روزنامه‌نگار اینکه چرا شایعه پایان جهان امید به زندگی را بیدار نکرد و به جای آن مردم را به استقبال از پایان سوق می‌داد خود جای سوال دارد، اما سوال مهم‌تر این است که تولید، توزیع و تقسیم این شایعات توسط چه کسانی صورت می‌گیرد. هیچ منبع علمی رسمی‌ای احتمال تحقق این واقعه را تایید نکرد و هیچ رسانه حرفه‌یی هم وارد این بحث نشد. مردم بدون اینکه منتظر تایید خبر باشند، به استقبال آن رفتند. کسانی که این شایعه را باور کردند چه مشکلی داشتند که به دنبال پایان جهان بودند؟

محمدحسین روانبخش هم در کلیک مردم سالاری نوشته اگر خورشید خاموش می‌شد یا دنیا تمام می‌شد برای بعضی‌ها چقدر خوب می‌شد . مثلا برادرانی که این روزها از یادآوری وعده‌های رنگارنگی که روزگاری به مردم داده بودند، گریزانند‌، چقدر خوش به حالشان می‌شد که دنیا قبل از دولت آنها تمام شود و کسی نپرسد که شرمنده‌ام وعده ارزانی‌، وعده نفت سر سفره‌ها، رویم به دیوار وعده تک رقمی‌شدن تورم، چشمم کف پاتون وعده ریشه کنی بیکاری و... چه شد؟!

نویسنده سپس سخن سفیر ایران در اوکراین را نقل کرده که گفته ‌: "در ایران قیمت کالاهای مصرفی اصلی از جمله نان، آرد، گوشت قرمز، گوشت مرغ و میوه همیشه ثابت است" و نوشته فکر کنید که اوکراینی‌های ساده لوح‌ الان چقدر دلشان آب شده است! قدیم‌ها وقتی یک نفر می‌رفت خارج از کشور‌، سعی می‌کرد نشان دهد که زبان مادری‌اش یادش رفته تا به همه بفهماند خیلی وقت است ایران نبوده اما گویا به تازگی آدم‌هایی که خارج از کشور هستند سعی می‌کنند گرانی روزافزون را انکار کنند‌! شاید هم سفیر عزیز فکر کرده حالا که دنیا دارد به پایان می‌رسد بگذار یک تصویر قشنگ از اوضاع و احوال اقتصادی کشورمان در ذهن اوکراینی‌ها باشد!

یلدا در ورزقان سرد

عکس شایان محرابی برای بهار از ورزقان

شایان محرابی در گزارشی که عکس هائی هم برای آن گرفته در تیتر اول روزنامه کلیک بهار از دیدار خود به منظقه زلزله زده ورزقان خبر داده که همزمان با شب یلدا صورت گرفته "برایم جالب بود که بدانم در منطقه‌ای که روزها در صدر اخبار کشور بوده است و بارها از بازسازی و روند کمک‌رسانی به آن صحبت شده است چه خبر است و آن‌را به تصویر بکشم".

به گزارش این روزنامه منطقه باج باج، پوشیده از برف و سرمای سخت و جانفرسا. روستا جمعیت زیادی نداشت. روند بازسازی شروع شده بود ولی نه آنچنان که باید و شاید. کمک‌ها مردم را خیلی خوشحال کرد. حضور گروه هم توجه اهالی را جلب کرده بود. نمی‌دانم تنها راه خوشحال کردن این مردم مصیبت‌زده آیا همین حضور گروه‌هاست یا خیر اما آنچه برایم بیشتر مورد توجه قرار گرفت این بود که مردم ساده آنجا در عین این‌که چیز زیادی برای پذیرایی نداشتند از پذیرایی با همان اندک داشته‌ها دریغ نمی‌کردند.

در پایان گزارش بهار آمده: نمی‌دانم کانکس آهنی، کودکان آنجا را بیشتر خوشحال می‌کرد یا هندوانه شب یلدا دلگرمشان. از دست ما همین بر می‌آمد که در کنار آنها برای یک شب حضور داشته باشیم و در خوشحالی بی‌آلایش شب یلدایشان شریک باشیم. خوشحالی آنها و این صفحه عکس خستگی ۴۸ ساعت کار و بی‌خوابی را بی‌معنی می‌کند اما ساکنان روستای باج باج از سردرگمی محدودیت در جا و غذا همچنان خسته خواهند بود!

تیتر و عکس صفحه اول آرمان

نداریم ... نیست ... باید تکلیف از بالا روشن شود

محمدعلی وکیلی در سرمقاله کلیک ابتکار با اشاره به این که کار از راه دور واقعیتی است که از سال‌های دور وجود داشته و با ورود فناوری اطلاعات به عرصه زندگی بشر توسعه چشمگیری یافت، اظهار نظر کرده که این عنوان که با سروصدا از سوی دولت اعلام شد در ساختار دیوانسالار کشور تنبل و غیر پاسخگو ماند و در آخر هیچ باز خورد روشنی از اجراء آن و تاثیرش بر اصلاح ساختار فسادزای اداری صورت نپذیرفت به همین دلیل خود طرح به ابهامی در زنجیر ابهامات اضافه شد.

نویسنده سپس اضافه کرده این روزها فرق ندارد که شما تحت چه عنوانی مجبور به مراجعه به یکی از این دستگاه‌های اجرایی کشور باشید در هر حال با یک نحوه پاسخ روبرو می‌شوید خواه پیمانکار باشید که تعهدات خود را انجام داده‌اید و برای تعیین تکلیف و یا گرفتن مطالبات مراجعه کرده باشی و یا کارخانه‌داری هستی که چرخ کارخانه‌ات در گرو انجام تعهدات شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی است یا به امر تجارت و بازرگانی مشغول هستی، همه یک جواب می‌شنوند و آن اینکه بودجه نداریم، نمی دانیم، معلوم نیست، تکلیف از بالا روشن نشده است این شکل جواب از سه ماهه دوم سال به اینطرف تشدید شده است.

در پایان مقاله ابتکار اکنون که به پایان سال مالی نزدیک می‌شویم اسناد برنامه‌ای سازمان‌ها مبادله نشده است و مطابق شنیده‌ها تخصیص‌های مختصر به شکل دوران قاجار توسط شخص رئیس جمهور محترم صورت می‌پذیرد. پس مجلس بر چه چیز باید نظارت کند طبیعی است که در این شرایط هیچگونه مسئولیتی متوجه دستگاه‌ها نیست. یعنی شرایط به گونه‌ای است که نه امکان قانون گذاری واقع بینانه مهیاست و نه زمینه نظارت مجلس فراهم است. بر این اساس پیشنهاد این است که فعلاً دولتیان و مجلسیان امور را از راه دور مدیریت نمایند و تنها بخش‌های خدماتی همچون بیمارستان‌ها ونظام بانکی و شهرداریها در حد مقدور وظایف خویش را به صورت حضوری پیش ببرند.

سمبل سنبل‌ها

پوریا عالمی‌ خبر از شکایت شرکت سازنده خودرو سایپا از روزنامه کلیک قانون داده و نوشته: از طرفی من روزنامه‌نویس نیز حاضرم اگر با شکایت از روزنامه‌ها محصولات سایپا امن می‌شود، خودم پیش‌قدم شوم و بروم از خودم و از روزنامه شکایت کنم. ولی تا "شعبه مخصوص رسیدگی به شکایات سایپا" در قوه قضاییه دایر شود، بیایید یک ستون دیگر بنویسیم و به پرونده‌مان اضافه کنیم! همین اواخر مدیرعامل سایپا گفته: "در حال حاضر پراید سنبل محصولات پرتیراژ ما بوده و جزو خودروهای ملی ما قرار گرفته است".

طنز نویس روزنامه قانون معتقد است: نشان دادن سمبلیک ما هم معتقدیم پراید سمبل است. یعنی در تمام دنیا بگویند سمبل خودروهای جهان کو؟ همه سریع با دست سمبل یعنی پرایدشان را نشان می‌دهند.

دیالوگ یک - احساس خاصی دارم که سوار سمبل خودروها شده‌ام. یک حس سمبلی و سمبلیک. (یک سمبل‌سوار.) دیالوگ دو- به به. سمبل سمبل‌ها. (اتومبیل وارداتی خطاب به پراید.) دیالوگ سه - سمبلت چطوره؟ (مصرف‌کننده پراید به صورت سمبلیک حال مسئولان سایپا را می‌پرسد).

کارتون روز

کارتون علی دیواندری، قانون

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.