احمدی‌نژاد: در آینده نزدیک راجع به فشارهای دشمن سخن می‌گویم

به روز شده:  21:35 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391
محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد در جریان مصاحبه تلویزیونی امشب خود، حداقل در چهار نوبت مختلف بر لزوم وجود "مدیریت واحد" بر اقتصاد تاکید کرده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران افزایش قیمت ارز در این کشور را ناشی از "سوء استفاده های داخلی و فشارهای دشمن" دانست و گفت: "هم اکنون شرایط مهیا نیست درباره فشارهای دشمن سخن بگویم اما در آینده نزدیک در این باره سخن می گویم."

رئیس جمهور ایران بخش مهمی از مشکلات اقتصادی ایران را به تحریم های بین المللی نسبت داد و افزود: "برخی می خواهند نقش دشمن را کمرنگ کرده و به خاطر انتخابات [بعدی] دولت را می‌کوبند. در حالی که ابعاد تحریم مشخص است."

در پی افزایش تحریم های جهانی علیه ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور، قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی در ایران افزایش کم سابقه ای یافته و برخی ناظران، دلیل اصلی این موضوع را پایین آمدن ذخیره ارزی دولت ایران به خاطر کاهش صادرات نفت دانسته اند. این در حالی است که مدافعان و مخالفان دولت آقای احمدی نژاد در داخل حکومت ایران، در مواردی یکدیگر را به نقش داشتن در بحران بازار ارز متهم کرده اند.

آقای احمدی نژاد شنبه دوم دی ماه (۲۲ دسامبر) و در مصاحبه با شبکه یک تلویزیون حکومتی ایران، همچنین از دخالت نهادهای حکومتی دیگر در مدیریت اجرایی اقتصاد انتقاد کرد و گفت که "باید اقتصاد از یک نقطه مدیریت شود".

وی در جریان این مصاحبه امشب، حداقل در چهار نوبت مختلف بر لزوم وجود مدیریت واحد بر اقتصاد تاکید کرده است.

رئیس جمهور ایران تاکنون بارها نهادهایی چون مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام و قوه قضاییه را به دخالت در حوزه وظایف دولت متهم کرده است. در مقابل، این نهادها، بعضا دولت را به نقض قانون و تلاش برای نادیده گرفتن اختیارات قانونی سایر نهادهای حکومتی متهم می کنند.

"اگر تخلفی محرز صورت گرفته باید با آن برخورد شود، اما نه اینکه یک خطای اداری را در حد یک اختلاس بالا ببریم و با آن برخورد امنیتی کنیم"

محمود احمدی نژاد

رئیس جمهور با انتقاد از عملکرد برخی دستگاه های امنیتی در زمینه اقتصاد گفت: "وقتی در کشور یک شوک اقتصادی وارد می‌شود، همه باید با هم کمک کنیم که آن را حل کنیم، نه اینکه فضا را امنیتی کنیم."

وی بدون توضیح بیشتر افزود: "البته اگر تخلفی محرز صورت گرفته باید با آن برخورد شود، اما نه اینکه یک خطای اداری را در حد یک اختلاس بالا ببریم و با آن برخورد امنیتی کنیم."

رئیس جمهور ایران با ذکر آنکه "در این مورد حتی مقام معظم رهبری هم تذکراتی دادند" تاکید کرد: "نباید دایره را طوری وسیع کنیم که به هرکسی مارک بزنیم. نباید طوری برخورد شود که همه بلرزند."

آقای احمدی نژاد همچنین در پاسخ به انتقاد عدم حمایت دولت از بخش تولید گفت موافق نیست که "هر تولیدی را به هر قیمتی حفظ کنیم". وی افزود: "تولیدی که چند برابر تولید جهان برای ما هزینه دارد، چه فایده ای دارد؟"

'ملت کار را یکسره می کند'

وی در نهایت یادآوری کرد که "شش ماه به پایان این دولت مانده" و به منتقدان این دولت گفت: "عیب ندارد، بگذارید هر بلایی هست سر ما بیاید و دولت بعدی بیاید به کارهای دیگر برسد."

"بگو مگوهایی وجود دارد، اما ملت باید کار را یکسره کنند... ملت در انتخابات کار را یکسره خواهد کرد"

محمود احمدی نژاد

رئیس جمهور ایران با بیان اینکه "بگو مگوهایی وجود دارد، اما ملت باید کار را یکسره کنند" اظهار داشت: "ملت در انتخابات کار را یکسره خواهد کرد."

محمود احمدی نژاد با انتقاد از تلاش برای "تاثیر گذاشتن بر رای مردم" در انتخابات آینده گفت: "خود رهبری نیز می‌گوید که من یک رای بیشتر ندارم [اما] هرکه یک قدرتی یا رسانه‌ای دارد، فکر می‌کند که می‌تواند برای مردم تصمیم بگیرد."

انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران، شش ماه دیگر برگزار خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.