موافقت مجلس ایران با قرائت پاسخ اتهامات مطرح شده علیه رفسنجانی

به روز شده:  14:27 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391
نامه دفتر هاشمی رفسنجانی

تصویر درخواست دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی برای پاسخگویی

عبدالرضا مصری سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران اعلام کرد که این هیات، با قرائت پاسخ دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی به اتهامات مطرح شده علیه او در صحن علنی مجلس موافقت کرده است.

آقای مصری شنبه دوم دی (۲۲ دسامبر) به خبرگزاری مهر گفت که درخواست دفتر آقای هاشمی رفسنجانی برای پاسخ به نطق حمید رسایی نماینده حامی دولت مورد بررسی قرار گرفته و نهایتا، هیات رئیسه در نامه ای مکتوب اعلام کرده که "پاسخ دادن حق آقای هاشمی است".

سه روز پیش دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارسال نامه ای به علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، خواهان فرصت پاسخگویی به "توهین"های صورت گرفته به اکبر هاشمی رفسنجانی در اولین جلسه علنی قوه مقننه شده بود.

حمید رسایی در جلسه دو روز پیش مجلس ایران، مهدی هاشمی پسر آقای هاشمی رفسنجانی را "ام الفساد" و "شاه کلید فتنه‌ها علیه رهبری" لقب داده و اقدامات او را تحت حمایت پدرش دانسته بود.

آقای رسایی، با انتقاد شدید از اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، وی را متهم کرده بود که با اعمال نفوذ، در صدد جلوگیری از رسیدگی عادلانه به اتهامات فرزند خود است.

اظهارات امروز آقای مصری نشان دهنده آن است که هیات رئیسه مجلس ایران، سخنان حمید رسایی علیه اکبر هاشمی رفسنجانی را مصداق توهین یا افترا تشخیص داده است.

همزمان، حمید رسایی به خبرگزاری فارس گفته که در نطق اخیرش در مجلس به کسی توهین نکرده و این نطق را در راستای انجام وظیفه نمایندگی انجام داده است.

شرایط قرائت پاسخ رفسنجانی

عبدالرضا مصری گفته است که در نامه هیات رئیسه مجلس ایران به دفتر آقای هاشمی رفسنجانی، اعلام شده در صورتی که پاسخ به اظهارات این نماینده طبق ماده ۷۸ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی باشد، قرائت آن "در اولین فرصت در دستور کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار می گیرد".

"اظهارات امروز عبدالرضا مصری نشان دهنده آن است که هیات رئیسه مجلس ایران، سخنان حمید رسایی علیه اکبر هاشمی رفسنجانی را مصداق توهین یا افترا تشخیص داده است"

طبق این ماده، اگر هیأت رئیسه تشخیص دهد که نماینده‌‏اى در سخنان خود در جلسه علنى به کسى توهین کرده، وی حق پاسخگویی مکتوب را خواهد داشت و در صورتی که پاسخ وی از دو برابر اصل مطلب اظهار شده تجاوز نکند و متضمن توهین و افترا نباشد، در اولین فرصت در جلسه علنى قرائت خواهد شد.

دو روز پیش، دادستانی تهران نیز با "مجرمانه" دانستن اظهارات حمید رسایی در مورد نحوه رسیدگی دستگاه قضایی به پرونده مهدی هاشمی، علیه او به دادستانی ویژه روحانیت اعلام جرم کرده بود.

بیانیه دادستانی، با رد ۱۰ مورد از ادعاهای آقای رسایی در خصوص نحوه رسیدگی دستگاه قضایی پرونده مهدی هاشمی، اظهارات وی راجع به "مصونیت آهنین" این متهم را نادرست دانسته و از "عزم جدی" قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده وی خبر داده بود.

دادستانی در بخشی از اطلاعیه خود، با اشاره به این گفته حمید رسایی که مهدی هاشمی در هنگام ورود به ایران به جای زندان به منزل پدرش رفته تا "آموزش های لازم را از وکلای اجیر شده ببیند"، این ادعا را ناشی از بی‌اطلاعی از واقعیت "در این مورد خاص" دانسته و افزوده است: "این گونه سخن گفتن، مسلماٌ با ادعای ولایتمداری وی مطابقت ندارد."

بیانیه دادستانی توضیح بیشتری در مورد "واقعیت" شب بازگشت آقای هاشمی به کشور نداده بود، اما ربط دادن وقایع آن شب به "ولایتمداری"، ظاهرا از مرتبط دانستن این وقایع با نظر آیت الله خامنه ای حکایت داشت.

برخی از رسانه‌های ایران، پیشتر مدعی شده بودند که آقای هاشمی رفسنجانی، پیش از بازگشت پسرش به ایران در حدود سه ماه پیش، رایزنی‌هایی را برای "محاکمه عادلانه" فرزندش با "برخی مقام‌های عالی‌رتبه" انجام داده است.

"آقای رسایی امروز گفته که در نطق اخیرش در مجلس به کسی توهین نکرده و این نطق را در راستای انجام وظیفه نمایندگی انجام داده است"

مهدی هاشمی هفته پیش، پس از ۸۴ روز بازداشت در سلول انفرادی و با وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی از زندان اوین آزاد شد و بنا به اعلام قوه قضاییه ایران، باید در مقابل دادگاه پاسخگوی اتهامات خود باشد.

"انتقال اطلاعات محرمانه به خارج ‌کشور"، "اخلال در نظام اقتصادی"، "جاسوسی" و "فساد در قراردادهای بزرگ"، از جمله اتهاماتی است که علیه مهدی هاشمی مطرح شده است.

وی همچنین متهم است که در سازماندهی اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دست داشته اما همواره این اتهامات را رد کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.