وزیر دفاع ایران: نصب موشک‌های ناتو در مرز سوریه به ضرر ترکیه است

به روز شده:  09:19 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391

وزیر دفاع ایران: با حضور کشورهای غربی در تعاملات منطقه‌ای مخالفیم

وزیر دفاع ایران گفته است که استقرار موشک‌های پاتریوت ناتو در منطقه مرزی ترکیه با سوریه، "به ضرر کشور ترکیه است."

احمد وحیدی، روز شنبه، دوم دی، به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "نصب موشک‌های پاتریوت در ترکیه، هیچ نقشی در امنیت‌زایی ترکیه ندارد."

ماه میلادی گذشته گزارش شد که ترکیه رسما از ناتو کلیک خواسته است تا در مرز این کشور با سوریه تجهیزات دفاع ضدموشکی، از جمله موشک‌های پاتریوت نصب کند.

این درخواست به دنبال تبادل آتش در منطقه مرزی دو کشور مطرح شد.

موشک پاتریوت نوعی موشک زمین به هواست که می‌تواند موشک‌های پرتاب‌شده را رهگیری و منهدم کند.

اعضای ناتو در نشست خود در اوایل ماه دسامبر با درخواست ترکیه کلیک موافقت کردند.

کلیک گزارش شده که قرار است ناتو شش سامانه دفاع موشکی پاتریوت در ترکیه مستقر کند.

ایران؛ 'مخالف حضور غربی‌ها'

نزدیک به دو ماه پیش، در چندین مورد، خمپاره‌های پرتابی از سوریه به خاک ترکیه اصابت کرد و دو طرف به تبادل آتش پرداختند.

پنج غیرنظامی ترکیه نیز در آتشباری که از سمت سوریه انجام شد، جان خود را از دست دادند.

ترکیه و سوریه نزدیک به ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و ترکیه از ناتو خواسته است تا برای محافظت از مرزهایش با سوریه، در این محدوده موشک‌های پاتریوت نصب کند.

وزیر دفاع ایران در واکنش به این توافق ترکیه و ناتو گفت که کشورهای غربی همواره به دنبال منافع خود بوده‌اند.

او اضافه کرد: "ما با حضور کشورهای غربی در تعاملات منطقه‌ای مخالفیم."

وزیر دفاع ایران گفت: "حضور نیروهای بیگانه غربی در کشورهای اسلامی همواره با ایجاد مشکلات و اختلاف بین کشورهای اسلامی همراه بوده است."

پیش از این، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران به توافق ترکیه و ناتو برای نصب موشک‌های پاتریوت در مرز با سوریه واکنش نشان داده بودند.

آقای مهمانپرست کلیک گفته بود که استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز ترکیه با سوریه، "نه تنها به حل مساله سوریه کمکی نمی‌کند، بلکه موجب سخت‌تر و پیچیده‌تر شدن اوضاع نیز می‌شود."

پاتریوت نوعی موشک زمین به هواست که می‌تواند موشک‌های پرتاب‌شده را رهگیری و منهدم کند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم که ماه گذشته به ترکیه سفر کرده بود، کلیک گفته که نصب سامانه ضدموشکی ناتو در خاک ترکیه یکی از موضوعات گفت‌وگوهایش با مقامات ارشد ترکیه بوده است.

'ارتش قدرتمند'

درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه همچنان ادامه دارد و ترکیه هم‌اکنون میزبان بخش قابل توجهی از پناهجویانی است که از خشونت‌های سوریه گریخته‌اند.

تا پیش از آغاز اعتراضات ضددولتی و درگیری‌های خشونت‌آمیز در سوریه، ترکیه از متحدان این کشور به شمار می‌رفت، ولی به تدریج با انتقاد مقامات ارشد ترکیه از شیوه تعامل بشار اسد با مخالفان و برخوردهای خشونت‌بار با معترضان و شهروندان سوری روابط دو کشور تیره شد.

براساس گزارش‌ها، برخی روزنامه‌های ترکیه مدعی شده‌اند که نیروهای نظامی ایران در آموزش نیروهای دولتی سوریه برای سرکوب مخالفان نقش داشته‌اند، اما وزیر دفاع ایران امروز در واکنش به این ادعاها گفت: سوریه نیازی به آموزش نیروهایش توسط ایران ندارد."

او گفت: "سوریه یک ارتش قدرتمند دارد که خود را برای درگیری با رژیم صهیونیستی آماده کرده است."

وزیر دفاع ایران اضافه کرد: "سوریه در حال حاضر درگیر برخی مشکلات داخلی است و این مشکلات ناشی از وجود گروه‌های تروریستی و اعمال زشت تروریستی است که از آنها سر می‌زند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.