تقدیر آیپک از نامه سناتورها به اوباما درباره ایران

به روز شده:  20:31 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391

سناتورها نوشته اند که زمان برای اعتمادسازی سپری شده است

انجمن روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، آیپک، از اقدام گروه بزرگی از نمایندگان مجلس سنای ایالات متحده که خواهان افزایش فشار بر ایران شده اند، استقبال کرده است.

آیپک با صدور بیانیه ای، نامه ۷۴ سناتور آمریکایی به باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده را برای اعمال فشار بیشتر بر برنامه اتمی ایران قابل تقدیر دانسته است.

امضاکنندگان نامه از آقای اوباما خواسته اند با افزایش فشار بر ایران، این کشور را به اجرای خواسته های جامعه بین المللی ترغیب کند.

این نامه ضمن تاکید بر قرار گرفتن برنامه اتمی ایران در صدر اولویت های سیاست خارجی آمریکا، از آقای اوباما خواسته تحریم های وضع شده علیه این کشور به طور کامل اجرا شود.

سناتورهای امضا کننده نامه همچنین بر لزوم اتخاذ تدابیر جدی تر برای تشدید انزوای ایران تاکید کرده اند.

این نامه به وسیله سناتور دموکرات باب منندز، سناتور جمهوریخواه کلی آیوت و سناتور مستقل جوزف لیبرمن تهیه شده است.

هفتاد و چهار سناتور امضاکننده این نامه از اعضای هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات هستند و در بین آنها نام های شاخصی مانند جان مک کین، کارل لوین، میچ مک کانل و لیندزی گراهام به چشم می خورد.

سنای آمریکا یکصد عضو دارد.

نام سناتور جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی سنا و نامزد تصدی وزارت امور خارجه آمریکا در این فهرست دیده نمی شود.

این در حالی است که سنای آمریکا روز جمعه تحریم های جدیدی را علیه ایران تصویب کرد.

این تحریم ها که بخشی از قانون بودجه دفاعی آمریکاست، شامل تحریم صدا و سیما و منع تجارت فلزات گرانبها، فولاد، آلومینیوم و زغال کک با ایران است.

مصوبه سنا که پیش تر به وسیله مجلس نمایندگان هم تصویب شده بود، خریداران نفت خام ایران را ملزم می کند تا پول پرداختی را در حسابی در کشورشان نگه دارند تا ایران فقط مجبور به خرید کالا از همان کشور باشد.

این مصوبه باید به امضای آقای اوباما برسد.

ایران؛ تهدید امنیت ملی

سناتورهای امضا کننده نامه ضمن اشاره به تلاش نمایندگان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات برای تصویب تحریم های گسترده علیه ایران، بر تاثیر شدید این مصوبه ها بر اقتصاد این کشور خبر داده اند.

به نوشته آنها، به رغم مشکلات پیش آمده، ایران به گسترش برنامه اتمی خود، غنی سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد، تکمیل تاسیسات فردو و بی اعتنایی به خواسته های آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داده است.

امضا کنندگان در ادامه نوشته اند: "به همین علت، بر این باوریم که هیچ چالشی در زمینه امنیت ملی اضطراری تر از تلاش ایران برای به دست آوردن ظرفیت تولید سلاح اتمی نیست."

نویسندگان نامه نوشته اند تا زمانی که ایران به طور کامل به خواسته های اتمی جامعه جهانی پاسخ نداده، نباید از فشارهای وارد شده به این کشور کاسته شود.

آنها تاکید کرده اند که زمان برای اعتمادسازی به پایان رسیده و ایالات متحده باید از همه گزینه های قدرت ملی خود برای رسیدن به یک راه حل موفق برای پایان دادن به مناقشه اتمی با ایران استفاده کند.

سناتورهای آمریکایی همچنین از آقای اوباما خواسته اند تا در دومین دوره ریاست جمهوری اش بر آمادگی آمریکا برای به کارگیری توان نظامی برای متوقف کردن برنامه غنی سازی ایران تاکید کند.

آنها همچنین از آقای اوباما خواسته اند از دموکراسی خواهی مردم ایران حمایت کند.

این نامه در حالی به امضای اکثریت نمایندگان مجلس سنای آمریکا رسیده است که با پایان مبارزات انتخاباتی، گمانه زنی درباره رویکرد آقای اوباما در ارتباط با ایران افزایش یافته است.

گروهی از دیپلمات ها و ژنرال های سابق نیز در روزهای گذشته با ارسال نامه ای به کاخ سفید، از آقای اوباما خواسته بودند به دیپلماسی با ایران تحرک ببخشد.

این نامه که به وسیله ۲۴ نفر از مقام های سیاسی و نظامی پیشین آمریکا و چند دیپلمات اروپایی امضا شده است، به آقای اوباما هشدار داده که تحریم ها، برنامه اتمی ایران را متوقف نخواهد کرد.

آنها از آقای اوباما خواسته اند ایران را به توقف غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ازای کاهش تحریم ها ترغیب کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.