توکلی: احمدی‌نژاد در پی کسب اختیارات ویژه است

به روز شده:  11:40 گرينويچ - 23 دسامبر 2012 - 03 دی 1391
صادق لاریجانی و احمد توکلی

صادق لاریجانی و احمد توکلی در گذشته هم در موارد متعدد از سخنان و عملکرد آقای احمدی‌نژاد انتقاد کرده‌اند

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و احمد توکلی، یکی از نمایندگان سرشناس مجلس به سخنان شنبه شب رئیس جمهور ایران در یک برنامه تلویزیونی انتقاد کرده‌اند.

آقای لاریجانی امروز یکشنبه سوم دی (۲۳ دسامبر) در جمع اعضای اتاق بازرگانی ایران گفت که دولت از ارائه فهرست اسامی بدهکاران کلان بانکی به قوه قضائیه خودداری کرده است.

او با اشاره به سخنان شب گذشته محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری گفت: "الآن دو سال است که دادستان کل کشور به بانک ها نامه زده است که معوقات را اعلام کنید، اما هنوز اعلام نکرده اند".

احمد توکلی، نماینده اصولگرای منتقد دولت در مجلس هم خواهان برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی سخنان آقای احمدی نژاد شده است.

به گفته او، تأکید آقای احمدی نژاد بر ضرورت تمرکز در مدیریت اقتصادی به معنای تلاش او برای کسب اختیارات ویژه و خلاف قانون اساسی است.

آقای توکلی در جلسه علنی امروز مجلس گفت: "رئیس جمهور قروم قروم کسب اختیارات ویژه و حذف مجلس را دارد".

او از رئیس مجلس خواست که دستور برگزاری یک جلسه غیر رسمی و غیر علنی مجلس را بدهد تا سخنان شنبه شب آقای احمدی نژاد در آن بررسی شود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس پاسخ داد: "بله این مسئله مهم است و باید راجع به آن بحث شود، زیرا بحث مدیریت متمرکز سه سطح دارد، سطح سیاستگذاری از شئونات رهبری است، سطح قانونگذاری مربوط به مجلس است و سطح اجرا به قوه مجریه مربوط می شود".

او گفت که هیأت رئیسه مجلس پیشنهاد آقای توکلی برای برگزاری جلسه غیر علنی را بررسی خواهد کرد.

سخنان تلویزیونی رئیس جمهور

آقای احمدی نژاد دیشب در یک برنامه تلویزیونی در مورد مسائل مختلف سیاسی و اقتصادی سخن گفت.

او، از جمله، معوقات بانکی را از دلایل ایجاد تورم در کشور معرفی کرد و گفت که این معوقات باعث بالا رفتن پایه پولی کشور می شود و در عین حال دست اخلالگران اقتصادی را باز می کند.

رئیس جمهور ایران گفت: "اضافه شدن معوقات بانکی خارج از تصمیم دولت بود زیرا مجلس تصویب کرد که افراد تا ۵ سال می توانند از پرداخت معوقات بانکی خود سر باز زند و این موجب شد که معوقات بانکی بیشتر شود".

او در عین حال از "امنیتی شدن" فضای فعالیت اقتصادی در ایران انتقاد کرد و گفت که فعالیت اقتصادی نیازمند فضای آرامش است.

اما صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در سخنان امروز خود تأکید کرد که نام بدهکاران بانکی به مسئولان این قوه اعلام نشده است و افزود: "آقایان لیست بلند بالا می آورند که ما می خواهیم سراغ این افراد برویم. من گفته ام که بگذارید قوه قضائیه تخلفات را احراز کند، بعد سراغشان بروید".

او در عین حال یادآوری کرد که بسیاری از بدهکاران بانکی به این دلیل نتوانسته اند بدهی های خود را به بانک ها بدهند که دولت به تعهدات خود در قبال آنها عمل نکرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.