قاسمی: تحریم نفت موضوع بسیار مهمی است

به روز شده:  14:20 گرينويچ - 23 دسامبر 2012 - 03 دی 1391
رستم قاسمی

وزیر نفت ایران: حدود دو ماه شرایط بدی داشتیم، اما با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شد، این گلوگاه را پشت سر گذاشتیم

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران تحریم‌های نفتی علیه این کشور را موضوعی بسیار مهم خوانده و گفته است که این تحریم ها در آغاز باعث "سخت شدن شرایط برای ایران" شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران، آقای قاسمی روز یکشنبه ۳ دی با اشاره به محدودیت‌هایی که در اثر تحریم های نفتی برای ایران به وجود آمده گفت: "حدود دو ماه شرایط بدی داشتیم، اما با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شد، این گلوگاه را پشت سر گذاشتیم."

وزیر نفت ایران گفت که تحریم‌کنندگان "مهم‌ترین ابزار برای انتقال نفت یعنی حمل و نقل را با لغو بیمه کشتی‌های بین‌المللی دچار اختلال کردند و بیمه کشتی‌ها را لغو کردند."

آمریکا و اتحادیه اروپا، خرید نفت ایران را تحریم کرده‌اند تا با افزایش فشار بر این کشور، مقام های ایرانی را به کنار گذاشتن برنامه اتمی خود وادار کنند.

اجرای تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا از اوایل تابستان سال ۱۳۹۱ آغاز شد و آمار ارائه شده توسط ایران حاکی از کسری ۴۰ درصدی درآمدهای نفتی، در دوره سه ماهه بعد از تحریم ها بود.

آقای قاسمی با اذعان به مشکلات ناشی از این تحریم‌ها گفت: "برخی مشکلات را برطرف کردیم و برای کشتی‌های حمل و نقل، بیمه‌های بین‌المللی درست کردیم."

شرکت‌های اروپایی از اول ژوئیه ۲۰۱۲ (یازدهم تیر ۱۳۹۱) از بیمه‌‎کردن نفتکش های حامل نفت صادراتی ایران منع شده‌اند.

از آنجا که بخش عمده فعالیت‌های بیمه تجاری توسط شرکت‌های اروپایی صورت می‌گیرد و شرکت‌های حمل نفت هم بدون بیمه کشتی‌های نفتکش آماده حمل و نقل نفت خام نیستند، توقف بیمه نفت ایران باعث کاهشی فوری در تقاضا برای نفت صادراتی این کشور شد.

یک هفته بعد از شروع تحریم‌های اروپا و در واکنش به محدودیت‌های بیمه‌ای، موسسه تازه تاسیس "بیمه متقابل کیش" اعلام کرد که بیمه نفتکش های ایرانی را به عهده می‌گیرد.

اکنون وزیر نفت ایران می‌گوید علاوه بر کشتی‌های ایرانی، این کشور "برخی از کشتی‌های بین المللی" را هم بیمه می‌کند.

اظهارات آقای قاسمی درباره گذر از تحریم‌ها در حالی صورت می‌گیرد که غلامرضا اسداللهی، عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران چندی پیش از محقق نشدن ۴۰ درصد از درآمدهای نفتی پیش بینی شده این کشور در شش ماه اول سال جاری خبر داد. این درآمدها در قانون بودجه سال جاری خورشیدی پیش‌بینی شده بود.

مقام‌های دولت ایران همچنین از انقباضی بودن شدید بودجه سال آینده خورشیدی و کاهش شدید وابستگی آن به درآمدهای نفتی سخن گفته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.