بیانیه هشت نماینده مجلس: سعید مرتضوی باید برود

به روز شده:  13:48 گرينويچ - 23 دسامبر 2012 - 03 دی 1391

نمایندگان مجلس به وزیر کار هشدار داده اند که در صورت برکنار نشدن آقای مرتضوی، "برای اجرای قانون از ابزارهای دیگر استفاده خواهند کرد"

هشت نماینده مجلس ایران با انتشار نامه ای سرگشاده، به عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی "تذکر" دادند که جلوی ادامه "تصدی غیرقانونی" سعید مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی را بگیرد.

این نمایندگان، که نامه آنها یکشنبه سوم دی (۲۳ دسامبر) در سایت خانه ملت وابسته به مجلس ایران منتشر شده، هشدار داده اند که در صورت برکنار نشدن آقای مرتضوی، "برای اجرای قانون از ابزارهای دیگر استفاده خواهند کرد".

رئیس سازمان تامین اجتماعی ایران توسط وزیرکار منصوب می شود و مفهوم تهدید نمایندگان امضا کننده نامه، ظاهرا آن است که در صورت برکنار نشدن سعید مرتضوی، طرح سوال و نهایتا استیضاح وزیر کار را در دستور کار قرار خواهند داد.

نمایندگان امضا کننده این نامه احمد توکلی،‌ علی مطهری،‌ الیاس نادران، حسین نجابت، مسعود پزشکیان، بهروز نعمتی، محمددهقان و حسین دهدشتی هستند که در فراکسیون های مختلف مجلس نهم عضویت دارند.

حمایت احمدی نژاد از مرتضوی

انتصاب سعید مرتضوی به ریاست صندوق تامین اجتماعی در روزهای پایانی سال گذشته، انتقاد نمایندگان مجلس را به دنبال داشت و بعضی از نمایندگان مجلس، او را فاقد شرایط لازم برای این پست دانستند.

به همین دلیل شماری از نمایندگان مجلس در فروردین ماه طرح استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی را در دستور کار قرار دادند که نهایتا با پادرمیانی های انجام شده ناکام ماند. در ادامه چنین وضعیتی بود که به دنبال شکایت تعدادی از نمایندگان مجلس، دیوان عدالت اداری حکم انتصاب آقای مرتضوی بر صندوق تامین اجتماعی را لغو کرد.

"در نامه امروز هشت نماینده مجلس، تاکید شده که مصوبه هیات دولت در مورد تغییر اساسنامه صندوق تامین اجتماعی، مطابق اصل ۱۳۸ قانون اساسی و به موجب نظر رئیس مجلس ایران مغایر قانون تشخیص داده شده و بنابراین فاقد اعتبار است"

اما در مردادماه گذشته، هیات وزیران اعلام کرد که اساسنامه صندوق تامین اجتماعی را اصلاح کرده و با تغییر عنوان این صندوق به "سازمان تامین اجتماعی" و اصلاح شرایط انتصاب و تصدی رئیس این سازمان، نظر دیوان عدالت اداری تامین شده و بنابر این، منعی برای ادامه ریاست آقای مرتضوی بر این سازمان وجود ندارد.

در نامه امروز نمایندگان مجلس، تاکید شده که مصوبه هیات دولت در مورد تغییر اساسنامه صندوق تامین اجتماعی، مطابق اصل ۱۳۸ قانون اساسی و به موجب نظر رئیس مجلس ایران مغایر قانون تشخیص داده شده و بنابراین فاقد اعتبار است.

مطابق اصل ۱۳۸ قانون اساسی مصوبات هیات وزیران باید ضمن ابلاغ برای اجرا، به اطلاع رئیس مجلس برسد "تا در صورتی که آنها را بر خلاف قوانین بیابد با ذکر دلیل برای تجدید نظر به هیأت وزیران بفرستد".

سعید مرتضوی در زمان انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ دادستان تهران بود، اما بعد از اعتراضات انتخاباتی و حادثه کهریزک که به مرگ چند نفر منجر شد، از این سمت برکنار شد و به دولت رفت. او از سوی آقای احمدی‌نژاد ابتدا به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بعد به ریاست صندوق تامین اجتماعی منصوب شد.

در پی مخالفت نمایندگان با انتصاب سعید مرتضوی، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور، با اعلام حمایت دولت از وی گفت که "در این رابطه با رییس جمهور هماهنگی های لازم انجام شده است".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.