روزنامه شرق به خاطر درج تیتری در مورد قیمت سکه مجرم شناخته شد

به روز شده:  18:38 گرينويچ - 23 دسامبر 2012 - 03 دی 1391
روزنامه شرق

صفحه اول شماره روز چهارم مهر روزنامه شرق

هیات منصفه دادگاه مطبوعات ایران، روزنامه شرق را به خاطر تخلف از مصوبه شورای عالی امنیت ملی و درج تیتری با عنوان "سکه یک میلیون تومانی به بازار برگشت" مجرم شناخت.

مهدی رحمانیان مدیر مسئول این روزنامه، امروز یکشنبه سوم دی ماه (۲۳ دسامبر) به ایلنا گفت که حکم فوق، به علت عدم رعایت مصوبه این شورا در زمینه "عدم اعلام قیمت‌های ناگهانی" صادر شده است.

آقای رحمانیان توضیح بیشتری در مورد این مصوبه نداده است، اما اظهارات او ظاهرا به وجود محدودیت هایی اشاره دارد که در زمان افزایش شدید قیمت سکه و ارز در بازار ایران در چند ماه پیش، در مورد درج قیمت آنها در مطبوعات ایران وضع شده بود.

مدیر مسئول روزنامه شرق در عین حال خبر داده که هیات منصفه، این روزنامه را در خصوص دو اتهام "نشر مطالب خلاف واقع" و "توهین به ایثارگران" از طریق چاپ کاریکاتور مجرم ندانسته است.

هیات نظارت بر مطبوعات در ایران روزنامه شرق را در پنجم مهرماه گذشته به دلیل انتشار یک کاریکاتور توقیف و برای مهدی رحمانیان، مدیر مسئول این روزنامه قرار بازداشت صادر کرده بود.

همزمان با این برخورد، هادی حیدری کاریکاتوریست این روزنامه هم تحت بازجویی قرار گرفت.

انتشار کاریکاتور آقای حیدری در روزنامه شرق، که در آن صفی از افراد در حال بستن چشم یکدیگر بودند، انتقاد برخی مقامات حکومت ایران را برانگیخت.

به عقیده آنها این کاریکاتور، یادآور سربازان ایرانی بود که در دوران جنگ ایران و عراق پیشانی‎‌بندهایی با شعارهای مذهبی می‌بستند و به همین دلیل این کاریکاتور توهین به آنان تلقی می شد.

آقای حیدری و روزنامه شرق این اتهام را به شدت رد کردند.

روزنامه شرق دوم شهریور ۱۳۸۲ انتشار خود را در تهران آغاز کرد. این روزنامه تاکنون چهار بار توقیف شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.