بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – سوم دی

به روز شده:  05:45 گرينويچ - 23 دسامبر 2012 - 03 دی 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود از پی آمدهای نطق تند نماینده مجلس هوادار دولت علیه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرزند وی نوشته و در عین حال به استقبال از انتصاب جان کری به وزارت امورخارجه آمریکا رفته اند.

ابراز امیدواری به ادامه حمایت های روسیه از سوریه و دولت بشار اسد و اشاره به این که غرب و همسایگان غربگرای ایران همه علیه ما برخاسته اند بخش دیگری از مطالب این روزنامه هاست.

رابطه ایران با ترکیه و روس ها و سوریه

کارتون جمال رحمتی، قانون

داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در کلیک آرمان به لغو سفر احمدی نژاد به ترکیه در اعتراض به استقرار سامانه موشک های پاتریوت ناتو در خاک آن کشور اشاره کرده و نوشته ایران و ترکیه به دلیل وابستگی‏های جدی اقتصادی و سیاسی به یکدیگر از یک سو و نقش پررنگ در تحولات منطقه از سوی دیگر دو کشوری هستند که روابط آنها با هم در معادلات منطقه‏ای تاثیر غیر قابل انکاری دارد. وابستگی‏های متقابل دو کشور به شکلی است که تغییر در روابط فیمابین را نیازمند زمان می‏کند و از همین روست که با وجود همه انتقادات میان دو طرف هنوز شاهد هستیم که مناسبات ایران و ترکیه در شکلی تنگاتنگ ادامه پیدا می‏کند.

این استاد دانشگاه تاکید کرده درست است که پیش‌بینی و سیاست ترک‏ها در قبال مساله سوریه در کوتاه‌مدت منجر به موفقیت برای آنها نشد اما از آن روزی که رجب طیب اردوغان در جریان اجلاس داووس سنگین‏ترین انتقادات را به شیمون پرز وارد کرد، سیر نفوذ ترکیه در منطقه و جهان اسلام شروع شد. حالا ترکیه ششمین قدرت اقتصادی اروپا و هفدهمین قدرت اقتصادی جهان است و نقش شیوخیت او در جهان اسلام هم زمینه سرمایه‏گذاری‏های خارجی در این کشور را فراهم کرده و هم بازارهای خوبی برای این کشور باز کرده است.

با این مقدمات مقاله آرمان اظهار عقیده کرده مساله غیر قابل توجیه این است که ترکیه همزمان مشغول جایگزین کردن کشورهایی به جای ایران در مناسبات خارجی خود است به طور مثال ترک‏ها ۲۰ درصد از خرید نفت و گاز ایران را کاهش داده‏اند و به جای آن روسیه را جایگزین کرده‌اند، لذا ما نیز باید ضمن ارتباط با ترک‌ها نیم‌نگاهی نیز به کشورهای جایگزین داشته باشیم.

داووداحمدزاده در کلیک تهران امروز نوشته: درگیری‌های داخلی سوریه پس از رد طرح‌های آشتی جویانه از سوی مخالفین دولت سوریه واهتمام جدی حامیان معارضین برتجهیز به سلاح‌های پیشرفته به پیچ خطرناکی رسیده است. دراین میان ملاحظات سیاسی روسیه به عنوان یکی از حامیان اصلی بشار اسد در منطقه تقابل آشکاری با سیاست‌های غرب دارد. وتوی مکرر قطعنامه ضد سوری از سوی روسیه در شورای امنیت که با حمایت و پیگیری غرب انجام می‌شد که تحولات سیاسی سوریه را در حالت هرج ومرج تاکتیکی قرار داه است.

به نوشته این کارشناس رویکرد روسیه متا ثر از تجربه تلخ آن ازعملیاتی شدن سناریوی لیبی درمنطقه شمال آفریقاست. سقوط متحد نزدیک کرملین(معمر قذافی) در منطقه آسیب‌های جدی را در حوزه استراتژیک متوجه آن نموده است. بی‌تردید روسیه با سقوط قذافی عمق استراتژیک خودرا از دست رفته می‌دید. از سوی دیگر؛ قبل ازآغاز بهار عربی در منطقه روسیه دیگر متحد خود یعنی صدام‌حسین را از دست داده بود.

از این‌رو مدیریت و چگونگی سرانجام بحران سوریه برای روسیه حیاتی است. لذا روسیه از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه اعلام داشته که دخالت قدرت‌های خارجی وتکرار سناریوی لیبی در سوریه را برنمی‌تابد. از سوی دیگر، روسیه با درک عمق فاجعه در منطقه به‌دلیل سرایت بحران به کشورهای دیگر(ترکیه، لبنان و اردن...) براقدام مشترک دسته جمعی وفیصله بحران از طریق مذاکرات فراگیر تاکید می‌کند

روزهای حساس و سرنوشت ساز ما

منصور فرزامی در سرمقاله کلیک مردم سالاری روز‌ها و ماه‌های آینده را سرنوشت ساز و تعیین کننده خوانده و نوشته سیاست استکباری غرب و عملکرد همسایگان تحت تأثیر غرب، همه علیه ماست و استقرار سامانه‌های دفاع ضد موشکی «پاتریوت» در جنوب و جنوب شرقی ترکیه به مشارکت ناتو، یکی از دل مشغولی‌های آتی و پر مخاطره ایران خواهد بود.

نویسنده سپس به وضعیت داخلی و انتخاباتی اشاره کرده که نزدیک است و نوشته در روز‌های اخیر، بدون ملاحظه این فضاهای خاص از مسئولی محترم سخنانی در جراید خوانده‌ام که مایه تاسف است در حالی که اصول ۱۹ و ۲۰ و ۵۶ قانون جمهوری اسلامی ایران، حقوق احاد ملت را محترم شمرده و به رسمیت شناخته و جذب حداکثری و دفع حداقلی به عنوان یک اصل منطقی و روشن بینانه پذیرفته شده، آزار نخبگان و طرد افراد مخدوم و درد آشنا و صاحبنظر و مقبول، جفا در حق مردم و نظام خواهد بود.

مردم سالاری در نهایت پرسیده آیا پیامد نخبه آزاری، ما را متنبه نکرده است؟ آیا اینگونه اظهارات به استناد قانون است یا از صفای باطن؟ چرا باید بدون تأمل و ملاحظات قانونی و بررسی همه جوانب، سخنانی بیان شود که عوارض آن، هزینه‌های سنگینی را بر نظام ما تحمیل کند!

تیتر و عکس صفحه اول آرمان

فضل الله یاری در مقاله ای در کلیک ابتکار با اشاره به فیلمی از یک زورگیری از یک رهگذر و نوشته این تصاویر به لطف وجود دوربین‌های مدار بسته ای به دست آمده که بخشی از خیابان محل وقوع جرم را پوشش داده بود. به نظر می‌رسد که فعلاً دوربین‌های مردم و مسئولان روی این اتفاق”زوم” کرده و متمرکز شده اند. اما می‌توان در موقعیتی مجازی از این” زوم" خارج شد و تصاویر دیگری نیز شکار کرد که در آن‌ها کسانی را دید که در عرصه”سیاست” کشور به”زورگیری” مشغول اند.

نویسنده سپس به مسئولانی اشاره کرده که به رأی مردم و یا انتصاب یک مقام مسئول دیگر در موقعیتی قرار گرفته اند که باید قول و عملشان مطابق خواسته‌های مردمی باشد که آنان را بر کشیده اند. برخی از این افراد علیرغم این که امواج مخالفت مردمی را با بسیاری از تصمیمات و شیوه عملکرد خود می‌بینند، صرفاً و صرفاً به جهت اینکه در آن”منصب" قرار گرفته اند،راه خود را می‌روند و حرف خود را می‌زنند. این افراد یا دیگر نیازی به رای مردم ندارند و یا اینکه رایشان را فقط در حد یک روز جمعه از هفت صبح تا هفت شب در پای صندوق‌های رای لازم می‌دانند. برخی دیگر صرفاً حکم انتصاب از مسئول بالا دست خود را مجوزی می‌دانند که هر چه می‌خواهند بگویند و انجام دهند.

مقاله ابتکار با اشاره به کسانی که با عقل و دانش تنهایک نفر برای میلیون‌ها نفر تصمیم می‌گیرند و با زبان یک نفر به جای میلیون‌ها انسان حرف می‌زنند به نمایندگان مجلس اشاره کرده که در خانه ملت جوش ملت را می زنند و یا نماینده ای که در صحن علنی مجلس که مذاکرات آن از رسانه‌های مختلف در حال پخش است، همه انصاف و اخلاق و قانون را کنار بگذارد و افکار،تمایلات و خواسته‌ها فردی و حزبی خود را در قالب نطق یک نماینده مجلس مطرح کند و در این میان همه خطوط قرمز اخلاق و قانون را درنوردد.

پیش به سوی ستاد انتخاباتی

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری با اشاره به جمله علی لاریجانی که گفته نیروهای کارآمد اصولگرا در دولت آینده جمع شوند نوشته این جمله یعنی دولت فعلی را بی خیال شویم! بگذاریم تا می‌توانند برای برادران مشایی، بقایی و ... حکم بدهند. کارآمدها، اندکی صبر، سحر نزدیک است!

به نظر این مقاله هیچ اصولگرایی نیست که خودش را کارآمد نداند، پس همه اصولگرایان برای دولت بعدی دعوت شده‌اند ولی به شرط‌ها و شروط‌ها! این نیروهای کارآمد باید اول کارآمدیشان را قبل از انتخابات نشان دهند؛ یعنی همه برادران اصولگرا برای آزمون کارآمدی باید به ستاد برادر لاریجانی مراجعه و کنکور بدهند!

و خلاصه طنزنویس مردم سالاری معتقد است اول باید اصولگرا بود و بعد آزمون کارآمدی داد . از پذیرش نیروهای غیراصولگرا در ستادهای تبلیغاتی معذوریم. لطفا اصرار نفرمائید! کی گفته دولت فعلی نشان داد که در میان اصولگرایان نیروی کارآمد وجود ندارد؟! ...خانه‌اش ویران باد!

کاهش ارزش پول ملی و دلارها چی شد؟

علی قنبری در کلیک اعتماد نوشته یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش ارزش پول ملی تورم است که متاسفانه در سال‌های اخیر در کشور به‌شدت افزایش پیدا کرده است چرا که نقدینگی در هفت سال اخیر از ۶۰ هزار میلیارد تومان به بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده. این چالش مهم از اشتباه محاسباتی و غلط بودن سیاست‌های پولی- مالی بانک مرکزی و دولت نشأت می‌گیرد. دولت‌ فعلی به طرق گوناگون به نظرات کارشناسان اقتصاد و دلسوزان این حوزه توجه نکرد. چندین نامه از طرف اساتید دانشگاه‌های مختلف کشور خطاب به رییس دولت ارسال شد اما مجموعه دولت بی‌توجه از کنار آنها عبور کرد و در کمال افسوس همان هشدارها اکنون گریبان اقتصاد کشور را می‌فشرد.

نویسنده مشکل دیگر اقتصاد ایران را دخالت بیش از حد دولت در همه شوون اقتصاد خوانده و اضافه کرده در سال‌های اخیر طرح هدفمندی یارانه‌ها با پمپاژ پول در حساب شهروندان آن هم به صورت بی‌رویه و بی‌حساب و کتاب موجب افزایش نقدینگی و ضربه به تولید ملی شده است. دلیل آن هم مغفول ماندن سهم تولید در هدفمندی یارانه‌هاست که باعث شده تولیدگران دچار کاهش بازده شوند.

به نوشته اعتماد گرفتاری‌ها و مشکلات بین‌المللی اقتصاد ایران ناشی از تحریم‌ها ‌موجب اوج گرفتن بیش از حد و انتظار تورم، انتظارات تورمی و حتی تورم ناشی از رکود اقتصادی شده است. در نتیجه این رویدادها اقتصاد ایران، پول ملی بی‌ارزش شده و افزایش برابری دلار و سایر ارزهای خارجی در برابر ریال خسارات جبران‌ناپذیری به پول ملی وارد کرد.

کیهان در گزارش اصلی خود نوشته از یک سال قبل که بازار ارز دستخوش ناآرامی شد و دولت با اختصاص ۴۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به ۱۸ بانک خصوصی و دولتی، درصدد کنترل بازار ارزی برآمد. حالا چند ماهی است که اوضاع تاحد زیادی آرام شده و ارز طوفان زده به ساحل آرامش رسیده است. با این حال برخی سوال ها و ابهام ها بی پاسخ مانده اند. ارزی که باید مرهم بیماران می شد چرا و چطور صرف وارد کردن لوازم آرایشی، زین اسب و غذای سگ شده است؟!

این روزنامه با سئوال آیا موضوع فروش ارز مرجع در بازار آزاد صحت دارد؟ و این ۴۲ میلیارد دلار چگونه و کجا هزینه شده است؟ اضافه کرده کلید سوالاتی از این دست نزد بانک مرکزی است و بانک مرکزی هم تمایل چندانی به پاسخگویی -حداقل به افکار عمومی- از خود نشان نمی دهد.

کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

به نوشته کلیک کیهان این روزها همه از بانک ها می نالند. مردم از بهره های بالا و رئیس جمهور از معوقاتی که گیرندگانش پس نمی دهند! همین چند روز پیش بود که احمدی نژاد در استان خراسان رضوی گفت ۶۰ درصد پول مردم در جیب ۳۰۰ نفر است و آنها هم خیال ندارند دست در جیبشان کنند و وام های گرفته شده را پس دهند. اما مگر نه اینکه این وام ها را بانک ها داده اند؟ مدیران بانک ها را چه نهادی می گمارد؟ چرا بانک ها از این وام گیرندگان متخلف شکایت نمی کنند؟ نقش بانک مرکزی در این میان چیست؟ آیا دستگاه قضایی در این بحث جدی باید منتظر شکایت مدیران بانکی باشد؟

شهری که دوست داشتم

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

مرضیه برومند در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته اگر بتوانم چند روز در سال، کوه دماوند را به چشم ببینم، هنوز دلم را به این خوش می‌کنم که این کوه برای من نماد شهری است که روزگاری دوستش داشتم. بابت همه زیبایی‌های از دست رفته این شهر متاسفم، برای همه باغ‌های ویران‌ شده‌اش ناراحتم و از همه زشتی‌ها و شلختگی‌های این شهر بیزارم.

به نوشته این کارگردان تئاتر و سینما: به بهانه مدرن کردن پایتخت هرچه در توان داشتند خرج کردند تا سیلقه بازاری، امل و تازه به دوران رسیده خود را به همه جای این شهر تحمیل کنند. در هر کوچه و خیابانی ده‌ها برج و ساختمان ساخته شده که هر کدام می‌تواند نماد معماری رانت‌خواری این شهر باشد.

و خلاصه مقاله اعتماد این که: از چند خیابان در مرکز شهر که بگذریم، دلم به شانس دیدن چند بار در سال کوه دماوند خوش است. آن را هم اگر آسفالت کنند و اگر این برج‌ها همین‌طور بالا بروند، از این بیشتر متنفرم می‌شوم. دماوند هم اگر نباشد، بگذار همه برج‌ها نم‌ بکشند و خراب شوند.

تفکیک شیری

پوریا عالمی در ستون کلیک نشر اکاذیب قانون زیر این عکس نوشته:ما که در مراسم افتتاح نمایشگاه محیط زیست نبودیم، ولی با توجه به عکس بالا گویا طرح تفکیک جنسیتی و پوشش در موزه ها به زودی اجرا خواهد شد.

نویسنده ستون نشر اکاذیب در ادامه با عنوان "یک زیر دو خم اقتصادی" زیر این عکس نوشته: شمس‌الدین حسینی، کشتی‌گیر (با حفظ سمت: وزیر اقتصاد)، در پوزیشن خاصی سعی می‌کند زیر یک خم وزیر کشور را بگیرد و از زیر مسوولیت وضعیت اقتصاد کشور شانه خالی کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.