افزایش قیمت ارز در ایران؛ دلار حدود ۳۳۵۰ تومان شد

به روز شده:  12:51 گرينويچ - دوشنبه 24 دسامبر 2012 - 04 دی 1391

با شدت گرفتن روند افزایش قیمت ارزهای خارجی در ایران، قیمت هر دلار آمریکا بعدازظهر امروز به وقت محلی در تهران به حدود ۳۳۵۰ تومان رسید که از قیمت آن در روز دوشنبه هفته گذشته بیش از ۳۰۰ تومان گرانتر است.

قیمت هر پوند انگلستان هم به حدود ۵۴۰۰ تومان رسیده و نسبت به روز شنبه، ۶۰۰ تومان افزایش داشته است.

قیمت دلار بعد از آنکه اوایل مهر ماه به حدود ۴ هزار تومان رسید، با راه اندازی اتاق مبادلات ارزی و تغییر سیاست های دولت تا حدود ۲۷۰۰ تومان پایین آمد بود، اما در هفته های اخیر دوباره رو به افزایش گذاشت.

دولت ایران تحریم های بین المللی و "اخلالگران" اقتصادی را عامل سقوط ارزش پول ملی معرفی می‌کند، اما منتقدان دولت می‌گویند که سیاست‌های اقتصادی و سوءمدیریت دولت در این مورد نقش عمده داشته است.

تحریم‌های بین المللی از یک طرف باعث شده است که صادرات نفت ایران کاهش یابد و از طرف دیگر مانع از انتقال روان پول حاصل از صادرات به داخل ایران است، در نتیجه دسترسی دولت ایران به ارز خارجی به شدت محدود شده است.

ارز خارجی

قیمت ارز در اوایل مهرماه به حدود چهار هزار تومان رسیده بود

با این حال منتقدان دولت می‌گویند که مقامات دولتی عمدا از مهار نرخ ارز خودداری کرده‌اند تا بتوانند با فروش ارز به قیمت بازار آزاد، بخشی از کسری بودجه کلان خود را جبران کنند.

همچنین انتقادهای وسیعی از نحوه اختصاص ارز دولتی مطرح شده است.

منتقدان می‌گویند که مقدار زیادی ارز با نرخ دولتی به واردات کالاهای لوکس، مانند خودروهای گران قیمت و لوازم آرایش اختصاص یافته، در حالی که نظام بهداشتی ایران از تأمین دارو و مواد اولیه تولید داروهای ضروری ناتوان بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.