مرگ یک ایرانی در آمریکا و هشدار وزارت امور خارجه ایران

به روز شده:  17:05 گرينويچ - دوشنبه 24 دسامبر 2012 - 04 دی 1391
مراسم ترحیم داریوش سررشته

مراسم ترحیم داریوش سررشته در ایران

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به مرگ یک مرد ایرانی در آمریکا در پی "بازجویی غیرمتعارف" توسط مأموران مهاجرت فرودگاه دالس، به شهروندان ایرانی هشدار داد که از مسافرت غیر ضروری به آمریکا خودداری کنند.

آقای مهمانپرست گفت که برخورد مأموران با داریوش سررشته "غیر انسانی" بوده است و این وضعیت قابل قبول نیست.

داریوش سررشته، ۷۳ ساله در روز ششم نوامبر وارد خاک آمریکا شد. او کارت سبز یا "گرین کارت" داشت.

ماموران اداره مهاجرت آمریکا از او خواستند برای پاسخ دادن به سئوالات آنها به اتاق دیگری برود.

آن طور که همسر آقای سررشته به "واشنگتن پست" گفته است، از آنها به زبان انگلیسی و با فریاد سوال هایی پرسیده شد که آقای سررشته از آنجا که زبان نمی دانست، قادر به پاسخ گویی نبود.

بعد از چند ساعت، یک مترجم فارسی زبان را پشت خط تلفن آوردند و در آخر، مامور مهاجرت به آقای سررشته گفت که او باید به دادگاه برود و او هم پذیرفت.

دو روز بعد، آقای سررشته با همسرش به پیاده روی رفت و آن طور که همسرش می گوید، راه رفتن برای او چندان آسان نبود.

آقای سررشته پس از بازگشت به خانه، به طبقه پایین رفت تا کمی استراحت کند.

بعد از نیم ساعت، دختر و همسرش او را برای خوردن شام به طبقه بالا دعوت کردند، اما وقتی پاسخی نشنیدند به طبقه پایین رفتند و پیکر بی جان آقای سررشته را در حمام پیدا کردند.

آن طور که نتیجه آزمایش ها نشان می دهد، آقای سررشته بر اثر سکته قلبی درگذشته است.

"می خواهیم نتیجه بررسی‌های پزشکی بر بدن پدرم را پیش متخصصانی ببریم که می‌توانند بگویند که چنین سکته‌ای تا چه اندازه می‌تواند به شرایط به وجود آمده در فرودگاه بستگی داشته باشد"

سپیده سررشته‌

خانواده آقای سررشته سوال و جواب های انجام شده در فرودگاه را عامل اصلی مرگ او می دانند.

سپیده سررشته، دختر آقای سررشته در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت که آنها می خواهند نتیجه بررسی های پزشکی بر بدن پدرش را پیش متخصصانی ببرند که می توانند بگویند که چنین سکته ای تا چه اندازه می تواند به شرایط به وجود آمده در فرودگاه بستگی داشته باشد.

خانواده سررشته می‌خواهند در صورت اثبات ربط این ماجراها به درگذشت آقای سررشته، از اداره مهاجرت آمریکا در این خصوص شکایت کنند.

از سوی دیگر یک سخنگوی اداره مهاجرت آمریکا به روزنامه "واشنگتن پست" گفته است که سوال و جواب های انجام شده با آقای سررشته بر اساس قوانینی بوده که در ایالات متحده در جریان است و اضافه کرده که آنها با همه مسافرانی که وارد آمریکا می‌شوند با احترام برخورد می‌کنند.

استفان سپ، سخنگوی اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، از درگذشت آقای سررشته ابراز تاسف کرده و گفته که درباره "بازجویی با صدای بلند و فریاد" نمی تواند اظهار نظر کند.

او گفته که آنچه در آن اتاق گذشته محرمانه است و قابل انتشار نیست.

از سوی دیگر سپیده سررشته گفت که مسئولان دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا مشغول پی گیری این پرونده هستند و از مقام های آمریکایی خواسته اند که در این مورد پاسخگو باشند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.