بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران – پنجم دی

به روز شده:  03:30 گرينويچ - سه شنبه 25 دسامبر 2012 - 05 دی 1391

روزنامه های امروز تهران در صفحات اول خود فرارسیدن کریسمس را به مسیحیان ایران و جهان تبریک گفته و در مقالات خود به گمانه زنی هائی درباره سال آینده میلادی پرداخته اند.

ادامه نقد و اعتراض ها به سخنان تازه محمود احمدی نژاد رییس جمهور، و ابراز نگرانی از بازگشت التهاب به بازار ارز و داغ شدن بحث های انتخاباتی که بر اساس آن اصولگرایان می کوشند تنور انتخابات را با گفته های خود گرم نگه دارند و جناح تندرو با حملات شدید به اصلاح طلبان تلاش می کنند آنان را از حضور در صحنه انتخابات باز دارند، از دیگر مطالب روزنامه های امروز است.

عکس و تیتر صفحه اول بهار

انگار مصری ها دموکراسی نمی‌خواستند؟

در حالی که روزنامه های متعلق به جناح راست از نتایج انتخابات مصر و پیروزی اسلامگرایان ابراز شادمانی می کنند و به نقل از رسانه های غربی از موفقیت اخوان‌المسلمین در سراسر خاورمیانه عربی خبر می دهند، علی محقق در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته سرانجام تکلیف همه پرسی قانون اساسی مصر مشخص شد و با مشارکت ۳۰ درصدی مردم و «آری» ۶۳ درصدی شرکت کنندگان، همان چیزی که اسلامگرایان مصر می‌خواستند تحقق پیدا کرد. اما این ها نشان داد که انگار مصریها دموکراسی نمی خواستند.

نویسنده مقاله با ذکر آمار نشان داده در سه انتخاباتی که در مصر بعد از سقوط حسنی مبارک صورت گرفته مشارکت عمومی مدام کاهش یافته تا جائی که انتخابات دوم از جهات بسیاری هم برای مصر و هم برای ناظران جهانی حایز اهمیت بود. وجود نامزدهای متنوعی از طیف‌های سیاسی، اجتماعی و مذهبی در مرحله اول و شکل گیری دو قطبی حساس اسلام گرایی و سکولاریسم در مرحله دوم باعث تشدید حساسیت انتخابات ریاست جمهوری مصر گردید. با همه این احوال فقط حدود ۵۰ درصد مردم مصر در انتخابات مشارکت کردند. به عبارتی پس از سالگرد انقلاب میزان مشارکت مردم نسبت به ۶ ماه قبل از آن حدود ۱۰درصد کاهش پیدا کرد.

ابتکار نوشته بر اساس گزارش‌ها در دو دور اول و دوم مجموعا فقط حدود ۳۰ درصد از مردم مصر در همه پرسی قانون اساسی شرکت کردند و حدود ۶۳ درصد از مشارکت کنندگان نیز به این پیش نویس رای مثبت دادند. فارغ از چند و چون نتایج هر سه رای گیری و اینکه از پس این انتخاب‌ها چه تفکری بر مصر حاکم شده است، میزان مشارکت و حساسیت سیاسی مردم در این کشور انقلابی جای سوال و تعجب بسیار دارد.

واکنش به سخنان احمدی نژاد

مجید انصاری در مقاله کوتاهی در کلیک اعتماد نوشته فرصت این را داشتم که بیننده مصاحبه آقای احمدی‌نژاد از تلویزیون باشم. ارائه گزارش عملکرد دولت روال خوبی است، اما ایراد ‏عمده در این برنامه‌ها اجرای یک‌طرفه آن است. پرسیدن چند سوال کلیشه‌ای و رایج هیچگاه نمی‌تواند مردم را جذب مصاحبه کند، ‏در حالی که یک اجرای پویا و چالشی با سوالاتی که در ذهن مردم هم وجود دارد، می‌تواند از یک برنامه کاملا رسمی برنامه‌ای ‏جذاب بسازد. ‏

به نوشته این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، "سطح آگاهی سیاسی مردم ایران بسیار بالاست و مردم به سرعت کیفیت یک مصاحبه سیاسی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. اگر ‏احساس کنند اطلاعاتی کلیشه‌ای و یک‌طرفه به آنها داده شده است، قطعا خود را از گروه مخاطبان آن برنامه کنار می‌کشند. البته ‏بخشی از این مشکل به مشکل تاریخی رسانه‌ها در کشور باز می‌گردد. اطلاعات مصاحبه‌ای با چنین درجه از اهمیت باید به سرعت ‏تحلیل و نقد شود. در چالش است که مردم احساس می‌کنند جواب سوال خود را شنیده‌اند. برنامه‌ای که نتواند به اقناع بینندگانش ‏منجر شود، به کل زیر سوال می‌رود، در حالی که به‌نظر من این مصاحبه به نسبت مصاحبه‌های گذشته آقای احمدی‌نژاد بهتر بود. ‏شاید اگر ریسک چالش را بپذیریم و شجاع‌تر باشیم، بهره بیشتری از این مصاحبه‌ها عاید مردم و نظام شود. "

صادق زیبا کلام با عنوان "ببخشید خوابم برد" در اعتماد نوشته: "صحبت‌های آقای احمدی‌نژاد نتوانست از حجم ملال برنامه کم کند و متاسفانه هیچ نقشی هم نمی‌توانم برای دکتر حیدری قائل باشم و بگویم از ایشان این انتظار را داشتم که برنامه را به مصاحبه‌ای دیدنی بدل کند. فکر می‌کنم اگر برای کرامت مصاحبه‌گری دکتر حیدری نقشی قائل می‌بودند، اختیاری بیش از حق تعیین زاویه گردن و اندازه لبخند به او می‌دادند و فضای مصاحبه چنین خواب‌آور و تکراری نمی‌شد."

به نوشته این استاد دانشگاه: "می دانم در شرایطی نیستیم که انتظار مصاحبه چالشی داشته باشیم. اما موضوع برای منی که کار و زندگی‌ام را به سیاست گره زده‌ام، موضوع مهمی بود. می‌دانستم از فردا باید جواب خبرنگاران را در تحلیل این برنامه بدهم و با عذرخواهی از آقای رییس‌جمهور و آقای حیدری باید بگویم نتوانستم بر ملال این برنامه غلبه کنم و خوابیدم."

علی ودایع در سرمقاله کلیک مردم سالاری نوشته در کنار تصویری که از وضعیت سیاست ایران وجود دارد، عملکرد نفر اول اجرایی ایران هر روز حساسیت برانگیزتر می‌شود. از دو ماه پیش شایعاتی منتشر شده بود که از فروردین یا اردیبهشت ماه یارانه‌ها ۵ برابر می‌شود که سخنان احمدی‌نژاد تلویحا شایعه را تایید کرد. در آستانه انتخابات عملیاتی شدن این پروژه، اولا انتخاباتی بودن عملکرد پاستور را به ذهن می‌رساند. دوما: در حالی که موج‌گرانی، تورم و بیکاری اقشار مختلف پایین دستی و میانی جامعه را به شدت در مضیقه قرار داده است، سماجت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، سماجت رانندگان برای تصاحب یک لاین را در ذهن زنده می‌کند.

به نوشته این مقاله توزیع پول بیشتر یعنی افزایش نقدینگی و در نهایت رسیدن نرخ تورم به کره ماه! موضوع آنقدر جدی است که حتی مطرح شدن افزایش ۵ برابری یارانه توام با ۵ برابر شدن قیمت بنزین، قیمت دلار و سکه را چند باره دچار التهاب و افزایش کرده است. اگرچه دولتی‌ها دست‌های پنهان و تحریم‌ها را عامل افزایش تورم می‌دانند اما دستگاه قضایی به گفته صریح رئیس این قوه، چشم انتظار نام عاملین التهاب بازار و ۳۰۰ نفر ادعایی است.

سرمقاله مردم سالاری در نهایت نوشته نارضایتی عمومی از اختلاس و رانت خواری برخی افراد و آقازاده‌ها در کنار صدای استخوان‌های مردم زیر بار گرانی‌ها چراغ زردی نیست که بتوان از آن با بی‌تفاوتی عبور کرد.

مریم فکری در اعتماد نوشته هنوز یک هفته از صحبت‌های رییس‌جمهور درباره تعداد بدهکاران بانکی نگذشته است که نمایندگان مجلس، آمار متفاوتی از تعداد بدهکاران مطرح می‌کنند که شنیدن آن، موضوع را نگران‌کننده‌تر و خطرناک‌تر می‌کند. محمود احمدی‌نژاد گفته بود ۳۰۰ نفر در کشور ۶۰ درصد پول‌های کشور را در جیب خود گذاشته و پس نمی‌دهند. اما یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس به تازگی گفته بدهکاران بزرگ بانکی ۳۰۰ نفر نیستند، بلکه ۱۶۰ نفرند و حدود ۶۴ درصد تسهیلات در دست آن هاست.

به نوشته اعتماد همین نماینده مجلس با اشاره به نادرست بودن آمار رییس‌جمهور درباره بدهکاران بانکی متذکر می‌شود که بدهکاران بزرگ بانکی کسانی هستند که وام صنعت گرفتند و به بازار مسکن تزریق کردند و این افراد به‌خاطر ضعف دولت و بانک مرکزی و ضعف قاطعیت قانون شکل گرفتند. البته آمار ۳۰۰ نفره از بدهکاران بزرگ بانکی هرگز منتشر نشد و این خبر مهم تنها به اشاره‌ای اکتفا می‌کند و ما را یاد نام مفسدانی می‌اندازد که هنوز در جیب او است و افشا نشده است.

مشکلات دارو و دولت، و هدفمند کردن یارانه ها

هاشم‌زهی در مقاله ای در کلیک تهران امروز نوشته تداوم بگو مگوی مقامات دولت با یکدیگر درباره مشکلات دارویی و ریشه‌های آن سرانجام بدانجا ختم شده است که وزیر بهداشت از گران شدن برخی داروها خبر داده است و ظاهرا هم این گرانی اجتناب‌ناپذیر است مگر اینکه مجموعه دولت و دستگاه‌های ذی‌ربط به‌صورت یکپارچه وارد عمل شده و فارغ از اختلافاتی که با یکدیگر دارند، مشکلات ارزی دارو را حل کنند. این برای چندمین بار طی چند ماه گذشته است که از سوی نمایندگان مجلس، کمیسیون بهداشت و مقامات وزارت بهداشت درباره مشکلات دارویی و کمبود ارز برای واردات دارو تذکر داده‌اند اما ظاهرا مقامات دولت چنین کمبودی را نمی‌پذیرند و حتی رئیس‌جمهور در آخرین گزارش تلویزیونی خود تاکید کرد که گران شدن دارو قانونی نیست.

به نوشته این نماینده مجلس البته اظهارات رئیس‌جمهور درباره اختصاص ارز به دارو واقعیت ندارد و اطلاعاتی که به رئیس‌جمهور در این باره داده شده، غلط است. گرانی دارو در کشور کاملا مشهود است و وزیر بهداشت هم در صحبت‌های خود موضوع گرانی دارو و اختصاص ندادن ارز به دارو را تایید کرده است.

کارتون رسول آذرگون، جام جم

تهران امروز نوشته کمبود و گرانی دارو موضوعی نیست که بتوان به آسانی از کنار آن گذشت چون با سلامت مردم گره خورده است و باید توجه ویژه‌ای به آن شود. وزیر بهداشت به علت مسئولیتی که در قبال سلامت مردم احساس می‌کنند موضوع تخصیص نیافتن ارز و گرانی دارو را مطرح کرده‌اند اما در عین حال باید در قبال این گرانی‌ها به مردم پاسخگو باشد یا دلیل قاطعی برای آن داشته باشد. وزارت بهداشت باید جلوی گرانی دارو را بگیرد و در این باره به دولت تذکر داده و پیگیر تخصیص ارز مورد نیاز برای تامین دارو باشد.

محمد شریعتمداری در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد نوشته بعد از یک سال هنوز نمی‌توان ادعا کرد که یارانه‌ها هدفمند شده و قدرت خرید مردم تناسب منطقی و اقتصادی با بهای واقعی سبد مصرفی دارد. نمی‌شود روزانه شدن افزایش‌های بی‌ضابطه و رهایی قیمت‌ها را که متاسفانه گاهی یادآور تجربه ایام جنگ جهانی دوم در برخی کشورها و مشخصا آلمان است، دید و همچنان دم از هدفمندی یارانه‌ها زد. نمی‌شود افزایش قیمت ارز را که اثر شدید بر تولید و مصرف و توزیع درآمدها دارد، دید و در عین دلاریزه شدن هزینه زندگی و مصرف مردم و ریالی بودن درآمدها، به ثابت ماندن یارانه‌ها راضی شد و با برخورد سیاسی با مساله‌ای اقتصادی، از سنگ‌اندازی و مانع‌تراشی سخن گفت، که مردم همه مسوولان ما را یکی می‌بینند و علاقه‌مند هستند که اختلافات دیدگاه‌های درون سیستم به نفع آنان یا بهتر بگوییم به نفع تامین منافع ملی حل و فصل شود.

وزیر سابق بازرگانی نوشته مطالبات مردم، برای اینکه با مساله یارانه‌ها ایستا برخورد نشود، در راستای جبران کاهش قدرت خرید مردم حرکتی عزتمند انجام شود و هدفمندی یارانه‌ها، از برخوردهای مکانیکی و سیاسی فاصله بگیرد، مطالباتی است به حق و شرایط پیش‌گفته با پرداختی فعلی فاصله بسیاری دارد. در یک بررسی کارشناسانه با لحاظ شرایط فعلی قیمت‌ها خصوصا قیمت ارز و انرژی می‌توان گفت که ارزش واقعی یارانه نقدی در شرایط فعلی به شدت تنزل کرده و نگاه سیاسی به این پدیده می‌تواند این مبلغ را بیشتر ذوب کند و تحولات دو روز گواه این مدعاست.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد، استفاده از طرح هدفمندی یارانه‌ها به مثابه ابزاری سیاسی برای تخریب دولت و یا برعکس ابزاری برای مردم فریبی از نگاه نگارنده گناهی است، نابخشودنی و معتقد است بیان این مطلب حرکتی در جهت احقاق حق مردم شریفی که در همراهی با اجرای این طرح بزرگ اقتصادی بسیار شجاعانه عمل کردند و با توجه به بررسی‌های کارشناسی، در جهت منافع و مصالح ملی ایران است.

طنزنویسان و سخنان تازه

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: در حرفه‌ای بودن صدا‌ و‌ سیما هیچ حرفی نیست! خاطرتان هست که در زلزله آذربایجان، این رسانه حرفه‌ای تا ساعت‌ها خبر زلزله را نداد تا شاید خرابی‌های زلزله کمتر شود و به این ترتیب به همه جهانیان نشان داد که حرفه‌ای بودن یعنی چی! البته از حق نباید بگذریم، در طول این سال‌ها آنقدر صدا و سیما خبرها را زیر سبیلی رد کرده که انسان ناخودآگاه یاد سبیل‌های نیچه می‌افتد!

به نوشته این مقاله این حرفه ای بودن فقط در این زمینه نیست، بلکه در همه زمینه‌ها قابل مشاهده است، مثلا الان هفت سال است کسی را برای مصاحبه با محمود احمدی‌نژاد می‌فرستد که بیشتر از این که بلد باشد سوال بپرسد، «آقای دکتر» می‌گوید و بیش از اینکه گفت‌وگو کند، سر تکان می‌دهد و لبخندهای زیبا می‌زند. جای برادر لئوناردو داوینچی خالی که یک تابلو تازه بکشد و بازار مونالیزا یا لبخند ژکوند را کساد کند !

به نوشته طنزنویس مردم سالاری با همه این احوال بعد از هفت سال که این بساط بوده، امسال صدا‌ و‌ سیما و مجری‌اش برادر توانا مرتضی حیدری، کمی‌ تا قسمتی دچار تحول شده‌اند و بعد از ۲۴ ساعت فهمیده‌اند احمدی‌نژاد در مصاحبه چه گفته و به صورت کمی‌یواش، در برنامه «پایش» سعی کردند در مقابل حرف‌های احمدی‌نژاد، حرفی بزند و مثلا نموداری از افزایش قیمت‌ها در دو سال اخیر (که طرح هدفمندی یارانه‌ها آغاز شده است) را به نمایش گذاشت که در آن، درصد افزایش قیمت‌ها در بخش‌های مختلف نشان داده می‌شد.

پوریا عالمی در ستون نشر اکاذیب قانون نوشته از ما خواسته شد نظرمان را درباره مصاحبه تلویزیونی آقای احمدی‌نژاد با مردم بگوییم (البته گویا مرتضی حیدری مجری را توی خانه "مردم" صدا می‌زنند، چون توی تبلیغات همیشه می‌گویند آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد با مردم گفت‌وگو کند اما با حیدری گپ می‌زند.)

در ادامه ستون آمده: با توجه به این‌که آقای احمدی‌نژاد گفته: «تولید خبر دروغ در کشور ما هزینه ندارد.» الان در چه مرحله‌ای به سر می‌بریم؟

الف- خودکفایی تولید خبر دروغ.

ب- صادرات خبر دروغ (مثلا سفیر ایران در اوکراین از صادرکنندگان مهم خبر دروغ هستند) وی در آخرین صادرات خود این خبر دروغ را صادر کرد: «در ایران کالاهای مصرفی اصلی از جمله نان، آرد، گوشت قرمز، گوشت مرغ و میوه به علت ذخایر مدیریت شده تحت تاثیر عوامل واردات نیست و قیمت آنان نیز همیشه ثابت است.»

پ- بازتولید خبر دروغ.

ت- سرشکن‌کردن هزینه خبرهای دروغ بر مردم. این‌طوری مسئولان فکر می‌کنند تولید خبر دروغ هزینه ندارد چون از جیب خودشان که نمی‌رود از جیب ملت می‌رود.

کارتون روز

کریسمس، کار پیام برومند، اعتماد

کارتون علیرضا صدیقی، قانون

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.