احتمال افزایش قیمت بنزین به لیتری ۵ هزار تومان در ایران تکذیب شد

به روز شده:  20:34 گرينويچ - دوشنبه 24 دسامبر 2012 - 04 دی 1391
بنزین

به گفته آقای رویانیان هنوز جمع بندی برای افزایش قیمت بنزین به نتیجه نرسیده است

محمد رویانیان، رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت ایران با تکذیب خبر افزایش قیمت بنزین گفت: "افزایش قیمت هر لیتر بنزین به ۵ هزار تومان را تائید نمی‌کنم و این موضوع اصلا صحت ندارد."

این سخنان آقای رویانیان پس از اظهار نظر احمد توکلی نماینده تهران در مجلس در واکنش به مصاحبه رئیس جمهوری ایران عنوان شده است.

احمد توکلی روز گذشته در انتقاد به سخنان محمود احمدی نژاد گفته بود که اگر دولت بخواهد سخنان رئیس جمهوری را عملی کند، قیمت "بنزین معمولی ۵ هزار تومان، بنزین سوپر ۵۵۰۰ تومان، گازوئیل ۱۷۵۰ تومان، نفت کوره ۱۰۰۰ تومان، نفت سفید ۵۰۰ تومان و گاز طبیعی ۱۱۰۰ تومان خواهد بود."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای رویانیان در مورد احتمال افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۱۳۹۲ گفت: سناریوهای مختلفی در دست بررسی است، هنوز به جمع بندی نهایی برای افزایش یا تثبیت قیمت بنزین دست نیافته ایم."

این در حالی است که رستم قاسمی، وزیر نفت ایران روز شنبه سوم دی ماه در جمع خبرنگاران درباره احتمال افزایش قیمت بنزین در سال ۱۳۹۲ گفته بود: "هم اکنون طرح پیشنهادی افزایش اصلاح قیمت بنزین در قالب بودجه سال ۹۲ مراحل بررسی خود را در هیات دولت پشت سر می‌گذارد".

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت ایران همچنین گفت که پیش از اصلاح قیمت بنزین و گازوئیل باید مسئله مبارزه و مقابله با قاچاق سوخت در دستور کار قرار بگیرد.

قاچاق سوخت از ایران به کشورهای همسایه به دلیل تفاوت بهای این اقلام در دو سوی مرز سابقه ای طولانی دارد و یکی از دلایلی بوده که مقامات دولتی در دفاع از لغو یارانه سوخت مطرح می کردند.

در ماه های بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش بهای مواد سوختی در داخل ایران، منابع رسمی گفتند که قاچاق مرزی این اقلام کاهش یافته است.

اما ظاهرا کاهش شدید ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی در ماههای اخیر، قیمت بنزین بدون یارانه ایران برحسب ارز خارجی را به حدی کاهش داده که مصرف کنندگان خارجی دوباره مایل به خرید آن شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.