وزیر بهداشت ایران: دارو گران می‌شود

به روز شده:  17:43 گرينويچ - دوشنبه 24 دسامبر 2012 - 04 دی 1391

وزیر بهداشت گفته است که بیمارستان‌های ایران از افزایش قیمت‌ها ضربه خورده‌اند

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران، گفته است که قیمت دارو در ایران افزایش خواهد یافت.

به گفته خانم دستجردی افزایش نرخ ارز دولتی نسبت به سال گذشته، عدم تخصیص ارز دولتی به داروهای تک‌‎نسخه‌ای و همچنین به مواد اولیه مورد نیاز صنعت داروسازی که کاربردهای دیگر نیز دارند، از دلایل گرانی دارو هستند.

بازار داروی ایران در ماه‌های اخیر و به دنبال افزایش بی‌سابقه قیمت ارز با مشکلات جدی رو به رو شده است، بیماران در تهیه داروهای مورد نیاز خود با دشواری روبرو بوده اند و برخی از مقامات درباره احتمال بحرانی شدن وضعیت دارو هشدار داده‌اند.

وزیر بهداشت ایران گفته است از آن جایی که برای خرید موادی با کاربردهای مختلف همچون ژلاتین، روغن و مقوا ارز دولتی داده نمی‌شود، حتی اگر قیمت دیگر مواد اولیه دارویی بالا نرود، باز هم دارو گران خواهد شد.

او به عنوان نمونه گفته: "قیمت سرم که از آب، قند و نمک تشکیل شده تغییری نکرده، اما قیمت محفظه پلاستیکی آن سه برابر شده، بنابراین باید قیمت آن حداقل دو برابر شود، هرچند هنوز چنین نشده است".

خانم دستجردی گفته است که با همکاری وزارت نفت و بانک مرکزی ایران بسیاری از مشکلات تامین ارز برای واردات دارو تا سه هفته دیگر برطرف خواهد شد.

به گفته وزیر بهداشت افزایش قیمت‌ها شرکت‌های دارویی را تحت فشار قرار داده و همچنین به بیمارستان‌های ایران ضربه زده است.

او از احتمال ورشکستگی برخی بیمارستان‌های خصوصی اظهار نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا او همچنین گفته است که بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران برای پرداخت حقوق ماهانه پرسنل خود با مشکل مواجه هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.