خاتمی خواهان موافقت حکومت ایران با برگزاری کنگره اصلاح‌طلبان شد

به روز شده:  19:29 گرينويچ - دوشنبه 24 دسامبر 2012 - 04 دی 1391
خاتمی

مواضع انتخاباتی محمد خاتمی در میان هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی بحث‌برانگیز بوده

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، در دیدار با اعضای ستاد برگزاری کنگره اصلاح‌طلبان گفته اگر اجازه برگزاری به این کنگره داده شود می‌توان آن را علامتی از علاقه حکومت به حضور "همه سلایق" در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده دانست.

آقای خاتمی گفته "اگر همه جریان‌های سیاسی ایران که در چارچوب قانون اساسی هستند و با اصل نظام و انقلاب همسویی دارند، نتوانند در فضای سیاسی فعال باشند، بدون شک انتخابات مطلوبی هم برگزار نخواهد شد."

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، که مجموعه‌ای از احزاب و تشکل‌‌های اصلاح‌طلب است، قصد دارد اواخر دی ماه امسال کنگره‌ای برگزار کند که احتمال می‌رود در آن طیف‌های گوناگون اصلاح‌طلب درباره حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری هم مذاکره کنند.

"خزان فعالیت های سیاسی" در ایران

زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ تعیین شده و قرار است ثبت نام از داوطلبان در اردیبهشت ماه انجام شود. قرار است در این انتخابات جانشین محمود احمدی نژاد انتخاب شود.

آقای خاتمی با توصیف فضای سیاسی کنونی ایران به "خزان فعالیت‌های سیاسی" گفته است اگر اصلاح‌طلبان بتوانند کنگره خود را برگزار کنند "برگزاری همین کنگره می‌تواند خود علامت و نشانه‌ای ولو کوچک از سوی حاکمیت برای حضور همه سلایق در انتخابات باشد."

به گفته او بنا است این کنگره با حضور نمایندگان استانی همه احزاب و گروه‌های عضو شورای هماهنگی اصلاحات برگزار شود.

آقای خاتمی همچنین با تاکید بر ضرورت گفتگو و تعامل اصلاح‌طلبان با محافظه‌کاران حاکم، گفته است: "نباید اصول‌گرا و اصلاح‌طلب را به طور مطلق مقابل هم قرار دهیم. در میان اصول‌گرایان افرادی هستند اندیشمند، دلسوز و مدافع جمهوریت و اسلامیت نظام."

اصلاح‌طلبان در حالی در تدارک برگزاری کنگره خود هستند که در پی سرکوب ناآرامی‌‌های پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ١٣٨٨، فعالیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت ایران اسلامی، دو تشکل عمده اصلاح‌طلب، غیرقانونی اعلام شده است. حزب اعتماد ملی، به دبیرکلی مهدی کروبی هم عملا فعالیتی ندارد.

حضور یا عدم حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، در میان هواداران آنان و طرفداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که هم اکنون در حبس خانگی هستند، با مخالفت هایی همراه بوده است.

پیش از این جبهه مشارکت بزرگترین تشکیل سیاسی اصلاح طلبان با صدور بیانیه‌ای ضمن اشاره به فضای سیاسی ایران شرکت در انتخابات را منتفی دانسته و هشدار داده بود که "اقتدارگرایان به دنبال ایجاد اصلاح‌طلبان بدلی‌اند."

این موضع با واکنش منفی برخی از دیگر گروه‌های سیاسی همراه شده که خود را اصلاح طلب می خوانند و خواهان حضور در رقابت های انتخاباتی هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.