بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران – چهارم دی

به روز شده:  05:55 گرينويچ - دوشنبه 24 دسامبر 2012 - 04 دی 1391

روزنامه‌های صبح امروز تهران در عنوان‌های اصلی خود سخنان رییس قوه قضاییه را در پاسخ به گفته‌های محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور نقل کرده و در مقالات متعدد به پاسخگویی به سخنان وی در برنامه زنده تلویزیونی‌اش پرداخته و آن را نطق انتخاباتی برای پیروزی نامزد مورد علاقه‌اش دانسته‌اند.

در این مقالات ادعا می‌شود که گفته‌های رییس دولت بدون استنادات آماری یا براساس آماری مخدوش بیان شده و فاصله‌اش با واقعیت زیاد است. بررسی تاثیر انتصاب جان کری به وزارت امور خارجه آمریکا در آینده بحران در روابط تهران و واشنگتن و گزارشی از احتمال خرابی برج آزادی تهران از دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

نقد و اعتراض به گفته‌های احمدی‌نژاد

علی آستانه در کلیک اعتماد نوشته است: رسانه‌ای که این روزها با مشکل مخاطب روبه‌رو است، از فرصت حضور احمدی‌نژاد در یک برنامه زنده استفاده کرده و مخاطبان نیز برای اینکه سخنی نو بشنوند یا هوایی تازه استشمام کنند، با آمیزه‌ای از امید چشم به صفحه جعبه جادویی می‌دوزند تا شاید خبری خوش بشنوند. اما این‌بار نیز گویا از این گفت‌وگو با دست‌ خالی صحنه را ترک می‌کنند.

به نوشته این مقاله محمود احمدی‌نژاد باز چون همیشه با ظاهری مصمم و چهره‌ای که سعی داشت متبسم نشان دهد تلاش خود را به کار بست تا افکار عمومی را با خود همراه سازد. وی در قالب بهره‌گیری از واژه‌هایی گنگ و الفاظی دوپهلو و آمیزه‌ای از اعداد و ارقام و آماری که بعضا منابع استنادی روشن نداشت، گفت‌وگوی خود را با مهارت از پیچ و خم‌های انتظارات مخاطبان عبور داد.

روی جلد ویژه‌نامه روزنامه اعتماد

محمدجواد حق‌شناس در همین روزنامه نوشته است: احمدی‌نژاد بازی را خیلی خوب شروع کرده است. احمدی‌نژاد وعده نامزد مورد علاقه‌اش را اعلام کرد و این وعده چنان است که رقبا هرچه در مذمت آن بکوشند، بیشتر از چشم مردم خواهند افتاد. در انتخابات آینده احمدی‌نژاد و نامزد مورد علاقه‌اش دو حربه و یک تکیه‌گاه دارند. حربه اول همین وعده‌های خیال‌انگیز است که مهم‌ترینش افزایش یارانه‌هاست و احتمالا در ماه‌های پایانی دولتش، به آن عمل خواهد کرد تا طعمش در ذائقه‌ها بیفتد. وعده دوم تخریب و افشاگری علیه رقباست.

داریوش قنبری باز در کلیک اعتماد نوشته است: صحبت‌های آقای احمدی‌نژاد در شنبه شب یک نطق انتخاباتی تمام‌عیار بود که هدفش مبرا کردن دولت بود از مشکلاتی که به واسطه مدیریت وی در چند سال گذشته به وجود آمده. از قبل هم پیش‌بینی می‌شد که وی در آستانه انتخابات چنین مواضعی را اتخاذ کند تا بتوانند اهداف انتخاباتی خود را دنبال کنند.

سعید لیلاز در اشاره به بخشی از گزارش تلویزیونی رییس دولت نوشته است: براساس گزارش مرکز آمار ایران، تعداد شاغلان در تابستان سال ۹۱ که هنوز بحران ارزی آغاز نشده بود، کمتر از سال ۸۵ است و این مساله نشان می‌دهد که آمارها در کشور ما به هیچ عنوان قابل اتکا نیستند و اگر هم آنها را اصل قرار دهیم به این نتیجه می‌رسیم که ظرفیت‌های اقتصادی در ایران طی این سال‌ها مغفول مانده و کشور وارد رکود تورمی شده که همین وضعیت اشتغال نشانه آن است.

به نوشته این اقتصاددان، رشد اقتصادی در اهداف عالی قانون هدفمندی یارانه به عنوان نقطه عطف و درخشان آن در نظر گرفته شده بود، اما عدم تحقق آنها آثار مخربی در پی خواهد داشت که منفی شدن نرخ رشد سرمایه‌گذاری و رسیدن آن به عدد سال ۸۳ نشان‌دهنده وضعیت کنونی اقتصادی ایران است.

ابراهیم نکو در تهران امروز نوشته است: دفاعیه تلویزیونی رئیس‌جمهور از کارنامه دو ساله اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اگر چه قابل انتظار بود لیکن غیرطبیعی بود. آنچه این دفاعیه را غیرطبیعی نشان می‌داد، آمارهایی بود که متاسفانه با واقعیات ملموس جامعه فاصله فراوان دارد و انتظار نمی‌رفت که رئیس‌جمهور تا این حد چشم خود را بر واقعیات ببندد و مردم را به آمارها و نمودارهایی ارجاع بدهد که معلوم نیست توسط چه کسانی و با چه شیوه‌‌ای تنظیم شده است.

او اضافه کرده است: دفاع از اوضاع تولید، مطلوب نشان دادن وضعیت تورم و اعلام افزایش قدرت خرید ۷ دهک جامعه مسائلی نیست که نتوان واقعیت آن را در جامعه یافت. واقعیت این است که تولید در شرایط مناسبی قرار ندارد، تورمی که مردم احساس می‌کنند بسیار فراتر از ۲۶درصد اعلام شده توسط رئیس‌جمهور است و ناگفته پیداست که احساس عمومی از تورم بسیار دقیق‌تر از نمودارهای دولتی است.

هادی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته است: احمدی‌نژاد با این استدلال که چون تورم به ۶۰ درصد نرسیده، پس دولت موفق بوده است درجایی دیگر گفتند چون بحران اجتماعی اتفاق نیفتاده (که البته خود جای بحث دارد) پس دولت موفق می‌باشد یا با این ادعا که هنوزتمام کارخانه‌ها زمین نخورده و همچنان چرخ برخی ازتولیدات می‌چرخد، پس طرح موفقیت‌آمیز بوده است. به تعبیری آقای رئیس‌جمهور سقف وکفی برای شرایط کنونی ترسیم کرد.

پاسخ رییس قوه قضاییه به رییس دولت، صفحه اول اعتماد

به نظر نویسنده این مقاله، سقف موردنظر وی فروپاشی اجتماعی، تعطیل شدن تمام کارخانجات و بیکار شدن همه کارگران و رفتن نرخ تورم به بالای ۶۰ درصد و... است و حال که شرایط البته مطابق آمارهای خود دولت با سقف ترسیم شده فاصله دارد پس دولت موفق بوده است. احمدی‌نژاد سپس برای همین وضع کنونی هم دلایلی ذکر کرد که نشان می‌داد دولت هیچ سهمی در این وضعیت ندارد و چون به‌زعم ایشان دولت در این شرایط بی‌تقصیر است لازم ندید از مردم به خاطر مشکلات کنونی عذر خواهی کند.

حرف بی‌پشتوانه نه

اسماعیل امینی در ستون طنز کلیک تهران امروز نوشته است: نه اینکه فکر کنید مثل سخنران‌های حرفه‌ای، همین طوری الکی و بدون پشتوانه حرف می‌زنم، اینکه می‌گویم همه چیز را تکذیب می‌کنم با حساب و کتاب است و متکی به آمار است و حتی پشتوانه علمی و پژوهشی دارد، درست مثل مصاحبه‌ها واظهارنظرهای مسئولانه که پر است از حرف‌های علمی و منطقی و دقیق و حتی پژوهشی.

در دنباله این ستون، به طعنه آمده است: شایع شده بود که هوا آلوده است. رفتم به چند تا از مجتمع‌های ویلایی درست وحسابی سر‌ زدم و حتی شکارگاه‌های اختصاصی عزیزان را مشاهده کردم. هوا نه تنها آلوده نبود، بلکه خیلی هم صفا داشت یعنی هر نفسی که فرو می رفت ممد حیات بود و چون برمی‌آمد مفرح ذات! گفته بودند که جوانان تحصیلکرده بیکارند، خودم شخصا از تک تک مسئولان و حتی بستگان سببی و نسبی ایشان پرس و جو کردم. هم جوانان تحصیلکرده آنها شغل‌های درست وحسابی داشتند و هم‌حتی پیران و تحصیل‌نکرده‌هاشان مشغول به کار بودند چنان که می‌گفتند مشکل اصلی شان بیکاری نیست، بلکه تعدد مشاغل و مسئولیت‌هاست.

به نوشته طنزنویس تهران امروز، به جای آنکه دچار تشویش اذهان عمومی بشوم، از همان سخنرانان انتخاباتی و دوستان حزبی و جناحی‌شان پرسیدم و دیدم که همگان راضی و خوشحالند و می‌گویند که نه تنها درباغ سبز را دیده‌اند، بلکه الان هر کدام‌شان یک باغ سبز دارند به این بزرگی! و البته جای تمام دوستان خالی است از هر نظر!

تاثیر انتخاب جان کری بر روابط ایران و آمریکا

محمد صدر در مقاله‌ای در کلیک آرمان نوشته است: انتخاب جان کری به وزارت امور خارجه آمریکا با توجه به مواضع او در قبال ایران این امیدواری را ایجاد کرده است که انتخاب اخیر باراک اوباما می‏‌تواند زمینه‌های مثبتی در روابط ایران و آمریکا در چهار سال آینده ایجاد کند و باعث نرمش طرف آمریکایی در مسائل و چالش‏‌های موجود در این مناسبات شود. اما اینکه انتخاب جان کری به سمت وزارت امور خارجه آمریکا می‏‌تواند تاثیری جدی بر این مساله داشته باشد، جای شک است.

به نظر قائم مقام پیشین وزارت امور خارجه ایران، سیاست خارجی در دولت باراک اوباما بیش از آنکه در وزارت امور خارجه تدوین شود، در کاخ سفید تعیین می‏‌شود و مجموعه دستگاه دیپلماسی خارجی این کشور کمتر از آنچه به نظر می‏‌رسد در این خصوص نقش دارد. چنان که خانم کلینتون که سابقه‌اش کاملا با سیاست اوباما در خاورمیانه مخالف بود، توانست بهترین مجری سیاست‌های اوباما باشد.

نویسنده مقاله آرمان با این همه توضیح داده است: با وجود تمام فشارهایی که به دولت باراک اوباما درخصوص افزایش فشارها بر ایران و ناکارآمد بودن سیاست‏‌های دولت او در این باره وارد می‏‌شود، وی همچنان بر این باور است که تحریم‏‌ها تاثیر خود را در ایران گذاشته و توانسته است اقتصاد ایران را تضعیف کند. اما این انتخاب فقط می‏‌تواند در عمل اجرایی شدن این سیاست‏‌ها را تسهیل کند.

سرما در کلاس و چهل میلیون گرسنه

محمدرضا نیک‌نژاد در ابتدای مقاله‌ای در روزنامه کلیک بهار توصیفی می‌دهد: برف به آرامی می‌بارد، بچه‌ها یک به یک در صندلی‌ها جا می‌گیرند و برگه‌های آزمون میانشان پخش می‌شود. سرما به ‌آرامی و خزنده بر تن و جان همه می‌نشیند. رادیاتورهای سالن و دست‌های دانش‌آموزان، چندان اختلاف دمایی ندارند! با گذر زمان، بیشتر بچه ها درون صندلی‌هاشان کِز کرده و چند ثانیه‌ای یک‌بار از گرمای دهان‌شان بهره گرفته و بر دستان‌شان «ها»یی می‌کنند و باز نوشتن را پی می‌گیرند. نمایه‌ای زشت و چندش‌آور از مدرسه‌ای در مرکز پایتخت.

نویسنده اضافه کرده است: پس از آزمون به مدیر گلایه می‌کنم که چرا شوفاژهای سالن آزمون‌ها را باز نکرده‌اید؟ پاسخ می‌دهد: نمی‌شود که برای برگزاری یک آزمون، شبانه‌روز رادیاتورها باز بوده و هزینه‌های مدرسه را بالا ببرند. در پاسخش دردی ژرف و حقیقتی دردآور‌تر نهفته بود. دبیرستان، ساختمانی ۵۰ساله دارد و هنوز هم پس از این کهنسالی ۱۹ کلاس، ۵۶۷ دانش‌آموز و ۴۴ دبیر و معاون و... را در خود جای داده است. دیرینگی ساختمان چنان است که هرگاه دانش‌آموزی به شتاب در کلاس‌ها راه رود، آشکارا کف کلاس زیر پاهایمان می‌لرزد!

مقاله روزنامه بهار سرانجام به این جا می‌رسد که "ماه سوم سال آموزشی به پایان خود نزدیک می‌شود و از پرداخت سرانه‌ها خبری نیست، پولی که آموزش و پرورش به ازای هر دانش‌آموز باید به مدیران آموزشگاه‌ها پرداخت کند و آنها آن را برای پرداخت هزینه‌های جاری مدرسه به کار برند. این برخلاف وعده وزیر آموزش و پرورش در نخستین روزهای مهر است. اگرچه پرداخت آن نیز گره‌ای از دشواری‌های مدارس باز نمی‌کند. با ۳۰‌هزار تومان در سال شاید بتوان فیش‌های آب و برق و... آموزشگاه را پرداخت کرد."

کارتون هادی زائری‌مقدم، قانون

ولی درویشی در سرمقاله کلیک مردم‌سالاری یادآوری کرده است: در حالی که طبق آمار سازمان‌های جهانی حدود ۴ میلیون نفر در کشور از گرسنگی رنج می‌برند، وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس هنگام پاسخگویی به سوال نمایندگان در خصوص مسائل ارزی کشور عنوان می‌کنند که «من از مولایم آموخته‌ام که اگر کسی شب گرسنه خوابید، راحت نخوابم».

نویسنده به یادها آورده است: این روزها حتی بازار فروش «کلیه» نیز کساد است و مهمترین علت آن، افزایش تصاعدی عرضه این «عضو بدن» از سوی نیازمندان مالی و کاهش قدرت خرید نیازمندان جسمی است. به علت تشدید مشکلات دارویی بیماران خاص و سرطانی، این دسته از بیماران، در آخرین اقدام قبل از وصیت کردن، مجبور به فروش خانه و سرپناه خود می‌شوند، بلکه بتوانند هزینه‌های بیماری خود را چند صباحی تأمین کنند! آمار آنها که از گرسنگی رنج می‌برند بیشتر از حدود ۴ میلیون نفری است که قبل از آغاز رشد شتابان قیمت مواد غذایی، توسط سازمان جهانی فائو اعلام شده است و تعداد آنانی که دچار سوءتغذیه هستند، حتی چند برابر این عدد است.

در انتهای سرمقاله مردم‌سالاری آمده است: شرایط نامناسب اقتصادی این روزهای کشور، باعث افزایش تصاعدی معضلات اجتماعی و حتی خانوادگی در کشور شده و خواهد شد.

برج آزادی می‌ریزد؟

کلیک جام جم در گزارشی نوشته است: برج آزادی تهران دچار ترک‌خوردگی‌های عمیق در پایه‌ها و نم‌دیدگی شدید در سقف برج شده و این، در حالی است که مدیران شهری، مرمت این بنای ملی را به سال ۹۲ و بهار آتی موکول می‌کنند. این ترک‌خوردگی‌ها به وضوح و با چشم غیرمسلح برای هر بیننده‌ای قابل رویت است. البته این زخم تازه‌ای نیست که در این بنای تاریخی دوباره سرباز کرده است، اما هر بار شهرداری تهران با یافتن مرهمی هرچند موقت و توجیهات موردی، بر این موضوع مهر سکوت می‌زند.

تیتر و عکس صفحه اول بهار

به نوشته این گزارش، گفته می‌شود که یکی از دلایل نم‌دیدگی پایه‌های برج آزادی، آبیاری بیش از اندازه فضای سبز محوطه برج و نفوذ آب به درون لایه‌های سقف است که با بی‌توجهی مسئولان شهری هر روزه در حال انجام است.

به نوشته جام جم، قائم مقام شهردار منطقه ۹ شهرداری تهران با تایید وضعیت نم‌دیدگی برج آزادی و مشکلات موجود این بنای ملی اعلام کرده است که وضعیت ترک‌خوردگی‌های بنای برج آزادی در وضعیت هشدار قرار دارد که باید جدی گرفته شود. باید هر چه سریعتر مشکل برطرف شود اما با توجه به سرد بودن هوا و فصل زمستان، تصمیم گرفته شد مرمت آن در سال ۹۲ آغاز شود.

آماده فروریختن

کلیک ابتکار در ستون تیترهای پنهان خود نوشته است:

- احمدی‌نژاد: قیمت ارز را سال آینده بسیار پایین می‌آوریم [اون وقت که من خودم رئیس‌جمهور نیستم، ولی نفر بعد این کارو می‌کنه]

- نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی: بهتر است مشایی با میل خود کاندید نشود [به اجبار دیگران بیاد بهتره]

- احمدی‌نژاد: وضع اقتصادی مردم بهتر هم شده [به این گرانی و تورم اینا نیگا نکنین. آمارها پیش منه]

- حبیب‌الله عسگراولادی: احمدی‌نژاد می‌تواند جلوی خطاها و انحرافات احتمالی را بگیرد [من که خیلی امیدوارم]

- آیا تهران در برابر «زلزله» آماده است؟ [بله. آماده فروریختن]

کارتون روز

کارتون احسان گنجی، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.