باهنر: اجرای ایده احمدی‌نژاد نان سنگک را ۱۵ هزار تومان می‌کند

به روز شده:  12:46 گرينويچ - سه شنبه 25 دسامبر 2012 - 05 دی 1391
مجلس ایران

مجلس ایران در سال های اخیر روابط پر تنشی با دولت داشته است

نمایندگان منتقد دولت در مجلس ایران در یک جلسه غیرعلنی به بررسی سخنان اخیر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پرداختند و نسبت به عواقب "غیر قابل مهار" برنامه‌های اقتصادی دولت او هشدار دادند.

عبدالرضا مصری، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس ایران گفت که در این جلسه، که روز سه شنبه، 5 آذر تشکیل شد، محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس، بر لزوم آگاه کردن مردم از عواقب اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها تأکید کرد و گفت که اگر هزینه های این کار برای مردم تشریح نشود، "شاید مردم دچار سرگردانی شوند و مشکلات به وجود آمده قابل مهار نباشد."

همچنین گزارش شده است که آقای باهنر در جلسه غیرعلنی صبح امروز سه شنبه ۵ دی (۲۵ دسامبر) گفته است: "اگر آنچه رئیس جمهور می گوید اجرا شود، قیمت نان سنگک به ۱۵ هزار تومان می رسد و چیزی به نام تولید و کشاورزی باقی نمی ماند".

پنج برابر شدن یارانه‌های نقدی؟

"ما روزانه ۱۸۵۰۰۰۰ بشکه نفت به پالایشگاه های داخلی و سالانه ۱۵۰ میلیارد متر مکعب گاز به شبکه می دهیم که به قیمت دلار ۲۵۰۰ تومانی، می شود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان... اگر حتی ۹۰ هزار میلیارد تومان از این پول را دولت برای بودجه بردارد، ۲۱۰ هزار میلیارد تومان باقی می‌ماند. اگر این پول را به مردم بدهیم، یارانه نقدی می‌تواند پنج برابر ۴۵ هزار تومانی باشد که در حال حاضر ماهانه به هر دریافت کننده یارانه داده می‌شود."

محمود احمدی نژاد

غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم گفته است که فشار ناشی از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها بر دولت، باعث افزایش شدید قیمت سوخت، افزایش نقدینگی و گسترش رکود و بیکاری خواهد شد.

احمد توکلی، نماینده منتقد دولت در مجلس در این جلسه پیشنهاد کرده است که مجلس در نامه ای به رهبر ایران، در مورد "تبعات تصمیم گیری های نادرست اقتصادی دولت" هشدار دهد.

احمدی نژاد چه گفت؟

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که دولت قادر است یارانه های نقدی پرداختی به مردم را پنج برابر کند.

او گفت که اگر نفت و گازی که به پالایشگاه های داخلی و شبکه سراسری گاز تزریق می شود با دلار ۲۵۰۰ تومانی محاسبه شود، دولت خواهد توانست یارانه نقدی هر دریافت کننده یارانه را به بیش از ۲۳۵ هزار تومان برساند.

اما منتقدان دولت در مجلس می گویند که چنین اقدامی به معنای افزایش ناگهانی و بسیار شدید قیمت بنزین، گازوئیل، برق و گاز در ایران خواهد بود که تبعات تورمی شدید و غیر قابل پیش بینی خواهد داشت.

احمد توکلی روز یکشنبه در مجلس گفت که اگر قرار باشد برنامه آقای احمدی نژاد اجرا شود، قیمت بنزین به لیتری ۵ هزار تومان خواهد رسید.

مقامات دولتی احتمال چنین افزایشی را تکذیب کرده اند.

'نگران نباشید'

آقای مصری، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس، پس از جلسه غیرعلنی امروز گفت که مردم نباید نگران افزایش قیمت بنزین باشند، چرا که بر اساس مصوبه مجلس، فعلا افزایش قیمت حامل های انرژی ممنوع است.

او گفت که اگر قرار باشد قیمت این حامل ها افزایش یابد، موضوع در جلسات علنی مجلس بررسی و تصویب خواهد شد.

غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم گفته است که حتی در مرحله اول اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، میزان یارانه های نقدی پرداخت شده از درآمد ناشی از افزایش قیمت سوخت بیشتر بوده است.

نامه به ضرغامی

همزمان، خبرگزاری فارس گزارش داده است که نمایندگان اقتصاددان مجلس در نامه ای به عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان رادیو تلویزیون ایران، خواستار فرصت پاسخگویی به سخنان آقای احمدی نژاد شده اند.

امضا کنندگان این نامه گفته اند که سخنان آقای احمدی نژاد در مورد مرحله دوم هدفمندی یارانه ها "نادرست و غیرکارشناسی" بوده است و لازم است "پاسخ کارشناسی" به این سخنان از تلویزیون پخش شود.

منتقدان دولت، آقای احمدی نژاد را متهم می کنند که قصد دارد با افزایش یارانه های نقدی، زمینه پیروزی یکی از نزدیکان خود را در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری فراهم کند.

آنها می گویند که پرداخت یارانه های نقدی بیشتر عواقب اقتصادی دراز مدتی دارد که ممکن است تا مدتی بروز نکند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.