سخنگوی دولت ایران: آیت الله خامنه ای از اسقاط دولت احمدی نژاد جلوگیری کرده

به روز شده:  18:52 گرينويچ - سه شنبه 25 دسامبر 2012 - 05 دی 1391
احمدی نژاد و خامنه ای

حمایت های رهبر ایران از دولت های احمدی‌نژاد در نسبت به دولت های پیشین ایران، کم سابقه بوده

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران گفته است که آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی طی هشت ماه گذشته از "اسقاط" دولت محمود احمدی نژاد جلوگیری کرده است.

آقای الهام روز سه شنبه پنجم دی (۲۵ دسامبر) گفت که "برخی جریانات طی ۸ ماه گذشته به شکلی جدی برای اسقاط دولت احمدی نژاد برنامه ریزی کرده بودند، اما با هوشمندی و حمایت‌های رهبری از گفتمان عدالت خواهی و ضدفساد احمدی نژاد، این پروژه شکست خورد."

سخنگوی دولت ایران این موضوع را در جریان دیدار از موسسه مطبوعاتی ایران (ناشر روزنامه دولت) عنوان کرده اما درباره "جریاناتی" که به گفته او قصد "اسقاط" دولت آقای احمدی نژاد را داشته‌اند، توضیح نداده است.

دولت محمود احمدی نژاد آخرین ماه‌های فعالیت خود را سپری می‌کند. پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که قرار است ۲۴ خرداد سال آینده برگزار شود، دولت آینده ایران اواخر مرداد ماه (اوایل اوت) مستقر می شود.

سرنوشت روسای جمهور ایران

از میان روسای جمهور پیشین ایران به جز محمد علی رجایی که کشته شده و آقای خامنه ای که به رتبه سیاسی بالاتری دست پیدا کرد و موقعیت فردی اش تضمین شد، جایگاه شخصی دیگر روسای جمهوری ایران پس از پایان دوره شان با محدودیت‌هایی مواجه شده است.

مجلس ایران بعد از انقلاب بهمن ۵۷، در اوایل سال شصت خورشیدی، ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور ایران را با رای عدم کفایت سیاسی از کار برکنار کرد.

آقای بنی صدر اکنون به صورت تبعیدی سیاسی در فرانسه زندگی می کند و محمد خاتمی، که طرفداران رهبر ایران او را یکی از "سران فتنه می نامند" با محدودیت در فعالیت سیاسی و حتی خروج از کشور رو به رو است.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و چهارمین رئیس جمهور ایران هم در سه سال گذشته برخی از موقعیت های سیاسی پیشین خود از جمله امامت موقت جمعه تهران و ریاست مجلس خبرگان را از دست داده و اکنون دخترش در زندان اوین تهران بازداشت و پسرش نیز به تازگی با قرار وثیقه از زندان آزاد شده.

آقای خامنه ای، در خطبه های نماز جمعه خود بعد از انتخابات مناقشه برانگیز سال ۸۸ آقای هاشمی رفسنجانی را دوست پنجاه ساله خود خواند و گفت که اما نظرش به نظر محمود احمدی نژاد نزدیک تر است."

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد و رقیب آقای احمدی نژاد در انتخابات ۸۸ که مخالف سیاست های او بودند، از یک سال و نیم پیش در حصر خانگی به سر می‌برند.

حمایت‌های آیت الله خامنه‌ای از دولت احمدی‌نژاد

آقای الهام گفته که "تجربه نشان می‌دهد که دولت‌ها در سال پایانی خود با مشکلات و حساسیت‌های ویژه‌ای مواجهند اما مشکلات ایجاد شده برای دولت احمدی نژاد بسیار بیشتر است."

سخنگوی دولت ایران گفته است که آقای خامنه‌ای "از همه دولت‌های مستقر طی ۲۰ سال گذشته، حمایت اجرایی داشته اند، اما دولت‌های نهم و دهم، تنها دولتی بودند که از حمایت گفتمانی رهبر اندیشمند انقلاب بهره‌مند شده‌اند."

حمایت آقای خامنه ای از محمود احمدی نژاد تا جایی ادامه داشت که در جریان اعتراضات گسترده به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که او برنده آن معرفی شده بود، در اولین خطبه‌های نماز جمعه خود در هنگامه اعتراضات، آقای هاشمی رفسنجانی را دوست پنجاه ساله خود خواند و گفت که اما نظرش به نظر محمود احمدی نژاد نزدیک‌تر است.

پس از قهر یازده روزه محمود احمدی نژاد در اوایل سال ۱۳۹۰ خورشیدی، برخی از اطرافیان او با عنوان "جریان انحرافی" خوانده شدند و از میزان حمایت طرفداران آیت الله خامنه‌ای از آقای احمدی نژاد و دولت او کاهش یافت.

گفته شده بود دلیل غیبت رئیس جمهور، مخالفتش با ابقای وزیر اطلاعات به دستور آیت الله علی خامنه‌ای بود.

آقای احمدی نژاد در نخستین جلسه حضورش در هیات دولت پس از قهر یازده روزه گفته بود: "البته دورکاری و خانه‌نشینی چند روزه دلایلی دارد که این دلایل را در دل خود نگه می‌دارم چون بسیاری از حرف‌ها باید در دل انسان باقی بماند."

او سپس به شایعات و احتمالات درباره دستگیری شماری از چهره‌های نزدیک به دولت هشدار داد و در حالی که برخی از مقام‌های مجلس و شخصیت های سیاسی از فساد مالی برخی از اعضای کابینه سخن می‌گفتند، هشدار داده بود که اعضای دولت خط قرمز او هستند.

رئیس قوه قضائیه ایران مدتی بعد، این گفته را رد کرد و گفت که در جمهوری اسلامی کسی نمی‌تواند در برابر قانون خط قرمز تعیین کند.

برخی از صاحب نظران سیاسی و ناظران مسائل ایران می‌گویند که حمایت همه جانبه آیت‌الله خامنه‌ای از آقای احمدی نژاد این فرصت را به رئیس جمهور ایران داده که با هزینه رهبر ایران برنامه‌های خود را به پیش ببرد.

در عین حال به گفته برخی از ناظران مسائل ایران، آیت‌الله خامنه‌ای با حمایت‌هایش از آقای احمدی نژاد، عملا مسئولیت اقدامات هشت ساله او را به عهده دارد.

به نظر می‌رسد که با نزدیک شدن به زمان پایانی فعالیت دولت محمود احمدی نژاد، شماری از اعضای دولت و چهره‌های سیاسی نزدیک به آقای احمدی نژاد نگران تکرار سرنوشت برخی از چهره‌های دولت‌های سابق ایران هستند که با پایان کار دولتی که عضو آن بودند، دچار محدودیت‌هایی از سوی حکومت شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.