معاون ستاد‌کل نیروهای مسلح ایران: تروریست‌ها بلای جان اروپا و آمریکا خواهند شد

به روز شده:  14:40 گرينويچ - سه شنبه 25 دسامبر 2012 - 05 دی 1391
جزایری

معاون ستاد کل نیروهای مسلح کشورهای مخالف حکومت اسد در منطقه را "مرتجع" و "منافق" خوانده

مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران از کشورهای حامی مخالفان بشار اسد رئیس جمهور سوریه، از جمله از کشورهای عربی منطقه و ترکیه، انتقادات کم سابقه‌ای کرده و گفته "این رژیم‌ها به زودی تاوان خواهند داد."

آقای جزایری مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه را تروریست خوانده و خطاب به آمریکا و کشورهای اروپایی گفته است که در صورت ادامه حمایت از آنها، "توسط همین تروریست‌ها مورد ضربه قرار می‌گیرید" و آنها "بلای جان اروپا و آمریکا خواهد شد."

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، آقای جزایری گفته است که اوضاع در سوریه "نه تنها وخیم نیست، بلکه زندگی عادی در اکثر مناطق سوریه جریان دارد و دولت و مردم با خویشتنداری این دوره بحرانی را طی می‌کنند."

انتقاد کم سابقه از مخالفان بشار اسد همراه با هشدار و تهدید

ایران یکی از معدود حامیان حکومت بشار اسد در سوریه است و آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، این کشور را "خط مقدم مقاومت در برابر اسرائیل" خوانده است.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران در انتقادات تند خود از کشورهای منطقه کشورهای عربی حامی مخالفان آقای اسد را "ارتجاع و منافق منطقه" که به "اسم اسلام درصدد نابودی مقاومت هستند" توصیف کرده است.

او بدون نام بردن از ترکیه، آن را کشوری خوانده کرده که در همسایگی سوریه "داعیه اسلام‌گرایی" داشت و "در پی جایگزین‌سازی مدلی برای انقلاب اسلامی ایران بود."

پیش از این اظهارات انتقاد آمیز مقام‌های سیاسی و نظامی ایران درباره سیاست ترکیه در برابر سوریه، واکنش تند مقام‌های ترکیه را در پی داشته است.

موضع رسمی ایران

گفته می شود بیش از ۳۶ هزار نفر از آغاز درگیری ها در سوریه، که بیش از یک سال از زمان آغاز آن می گذرد، کشته شده اند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اخیرا گفته "چنانچه در هر کشوری، مخالفان از خارج آن کشور به سلاح مجهز شوند، به طور طبیعی، نظام حاکم نیز با آنها برخورد خواهد کرد."

از جمله رسانه‌های ترکیه می‌گویند که دلیل لغو سفر هفته گذشته محمود احمدی نژاد به این کشور، اظهارات حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران درباره استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز سوریه بوده است.

با این همه اظهارات آقای جزایری تازه‌ترین انتقاد یک مقام نظامی ایران از کشورهای منطقه از جمله ترکیه است.

این مقام نظامی ایران گفته "به زودی این رژیم‌ها تاوان خون‌های به ناحق ریخته مردم سوریه و خساراتی را که بر این کشور وارد کرده‌اند خواهند داد."

پیش از این محمدعلی آسودی، معاون فرهنگی و تبلیغات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با اشاره به پیمان نظامی متحدان سوریه با این کشور گفته بود که در صورت حمله آمريكا به سوريه، ايران به همراه متحدان سوريه "وارد عمل خواهد شد."

مقام‌های ایران پیشتر اعلام کرده بودند که از انجام اصلاحات در سوریه حمایت می‌کنند اما سقوط حکومت اسد را خط قرمز خود می‌دانند.

روابط ایران و سوریه پیش از انقلاب بهمن ۵۷ همواره گرم و دوستانه بوده و مقام‌های دو کشور، آن را رابطه‌ای استراتژیک میان دو کشور توصیف کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.