نماینده منتقد هاشمی رفسنجانی: کار را تمام می‌کنم

به روز شده:  14:39 گرينويچ - سه شنبه 25 دسامبر 2012 - 05 دی 1391

آقای رسایی از چهره‌های جنجال‌برانگیز مجلس ایران است

حمید رسایی، نماینده منتقد اکبر هاشمی رفسنجانی در مجلس ایران، امروز ۵ دی (۲۵ دسامبر) در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته است که در نطق فردای خود به بیان نکاتی خواهد پرداخت که در نطق قبلی فرصت بیانشان را پیدا نکرده بود. او گفته در این روز "کار ناتمام را تمام می‌کنم."

آقای رسایی در نطق هفته گذشته خود ضمن حمله به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهدی هاشمی، فرزند او را "ام الفساد" و "شاه کلید فتنه‌ها علیه رهبری" خوانده بود.

او با دفاع از اظهاراتش گفته که در پی انجام این نطق، سازمان بازرسی کل کشور اسنادی را که علیه مهدی هاشمی در اختیار داشته در اختیار دستگاه قضایی قرار داده است.

آقای رسایی همچنین اعلام جرم دادستانی علیه خودش را مردود دانسته و گفته که "دادستان حق شکایت و اعلام جرم درباره نطق نمایندگان را ندارد."

دادستانی و اعلام جرم علیه رسایی

هفته گذشته دادستانی تهران پس از نطق آقای رسایی با صدور بیانیه‌ای علیه او اعلام جرم کرد.

این در حالی است که مطابق اصل ٨٦ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران "نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رای خود کاملا آزادند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌‎‏اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌‏اند تعقیب یا توقیف کرد.‏"

آقای رسایی اعلام جرم دادستانی علیه خودش را نتیجه فشار خانواده هاشمی دانسته بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی خواسته که فرصتی برای پاسخگویی به اتهامات مطرح‌شده از تریبون مجلس به او داده شود، که مجلس نیز با این درخواست موافقت کرده است.

قدرت‌الله علیخانی، مشاور پارلمانی آقای رفسنجانی، به خبرگزاری ایلنا گفته از آن جایی که شخصیت آقای رفسنجانی "بالا‌تر از این است که خود وارد چنین مباحثی شود، امروز من نامه ایشان را به رئیس مجلس تحویل دادم."

به گفته او هر وقت که هیئت رئیسه مجلس صلاح بدانند این نامه خوانده خواهد شد.

آقای رسایی همچنین گفته که در نطق فردای خود در مجلس، به تحلیل "حادثه ٩ دی" خواهد پرداخت.

در ٩ دی سال ١٣٨٨ عده‌ای از هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران به تظاهراتی پرداختند که این تظاهرات از طرف حکومت به "مرگ فتنه" و پایان اعتراضات مخالفان تعبیر شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.