واکنش مقام دولتی به حضور آیت‌الله خامنه‌ای در فیسبوک: عضویت جرم نیست

به روز شده:  14:51 گرينويچ - چهارشنبه 26 دسامبر 2012 - 06 دی 1391

صفحه فیسبوک رهبر ایران تاکنون بیش از بیست و دوهزار لایک دریافت کرده

یک مقام دولتی در ایران در واکنش به عضویت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در فیسبوک گفته است که "عضویت در شبکه های اجتماعی، جرم نیست، اما دور زدن سامانه فیلترینگ برای دسترسی به این شبکه ها جرم محسوب می شود."

مهدی اخوان به‌آبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در ایران گفته است که اطلاعیه ای از دفتر آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر تایید حضور او در فیسبوک ندیده و حکومت ایران تصمیمی هم برای رفع فیلتر از سایت شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک ندارد.

صفحه فیسبوک رهبر ایران، در تاریخ ۲۳ آذر (۱۳ دسامبر) ایجاد شد و اطلاع‌رسانی علنی راجع به آن، سه روز بعد از طریق صفحه توییتر آیت‌الله خامنه‌ای صورت گرفت.ه است.

از ابزار 'براندازی' تا 'فعالیت های مفید'

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ایران پنجم دی (۲۵ دسامبر) به خبرگزاری مهر گفت: "در شبکه های اجتماعی فعالیت های مفید زیادی اتفاق می افتد که قسمتی از جامعه مجبور می شوند از روش های دور زدن فیلترینگ برای دریافت این خدمات استفاده کنند."

مقام های ایرانی شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر را ابزارهای "جنگ نرم" و "براندازی مخملی" توصیف کرده اند و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و اعتراضات گسترده به نتایج آن، این سایت ها را فیلتر کردند.

آیت الله علی خامنه ای پیش از این در یک اظهارنظر فقهی گفته بود که عضویت در این شبکه‌های اجتماعی به شرطی که همراه با "ترویج فساد، تقویت دشمنان اسلام و مسلمین و یا خوف ارتکاب گناه" نباشد، مانعی ندارد.

وبسایت محافظه‌کار الف، متعلق به احمد توکلی از نمایندگان مجلس ایران، پیش از این با انتشار یادداشتی از راه‌اندازی صفحه فیسبوک رهبر ایران انتقاد کرده و نوشته بود این سایت در شان رهبر جمهوری اسلامی ایران نیست و همچنین با توجه به فیلتر بودنش در ایران، عضویت رهبر در آن اقدامی تناقض‌آمیز به نظر می‌رسد.

دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، فعالیت چشمگیری در فضای مجازی داشته و علاوه بر اداره یک سایت اینترنتی بسیار فعال و به لحاظ فنی پیشرفته، بر روی شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام (یک شبکه اجتماعی به اشتراک‌گذاری عکس) نیز حضور دارد.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به حضور آقای خامنه ای در فیسبوک گفته بود که به صفحه او مراجعه خواهد کرد و می خواهد بداند که در این صفحه چه چیزهایی منتشر شده. خانم نولاند به شوخی گفته بود که کنجکاو است بداند که آقای خامنه‌ای چقدر" لایک" دریافت می‌کند.

صفحه فیسبوک آیت الله خامنه ای بیش از ۲۲ هزار لایک دریافت کرده است. اعضای فیسبوک با لایک زدن بر چنین صفحاتی به شکل روزمره از مطالب جدید آن مطلع خواهند شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.