بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران – ششم دی

به روز شده:  03:13 گرينويچ - چهارشنبه 26 دسامبر 2012 - 06 دی 1391

روزنامه های صبح امروز تهران در عنوان های اصلی خود از قول دادستان کل خطاب به رییس جمهور نوشته اند اسامی ۳۰۰ بدهکار میلیاردی بانک ها را بدهید. گزارش هائی از جلسه غیرعلنی مجلس و نقد وعده احمدی نژاد به پنج برابر کردن یارانه ها از دیگر مطالب این روزنامه هاست که در عین حال به تحلیل نتیجه همه پرسی مصر و گمانه زنی درباره انتخابات آینده ریاست جمهوری در ایران پرداخته اند.

سنگک پانزده هزار تومانی و نامه به رهبر

مهدی قدیمی در گزارش اصلی کلیک اعتماد نوشته جلسه غیرعلنی اما رسمی است. اما همه می دانند جلسه‌ای که قرار است در آن نمایندگان دولت و مجلس برای تهیه بودجه سال آینده چاره‌اندیشی کنند، پر حرف و حدیث‌تر از آن است که بشود در مقابل دوربین‌ها و در حضور خبرنگاران برگزار شود. مطابق معمول هم آنچه که سخنگوی هیات رییسه روایت می‌کرد حاکی از جلسه‌یی خوب و دوستانه و تلاش برای تعامل میان مجلس و دولت بود. می‌گفت در این جلسه، نمایندگان مجلس و مرکز پژوهش‌ها، چارچوب‌های اقتصاد مقاومتی را که باید در تهیه بودجه لحاظ شود گوشزد کرده‌اند.

به گزارش اعتماد "هرچند تمام آنچه که بین نمایندگان مجلس و فرستادگان دولت رد و بدل شده، در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفت، اما در میان اخبار جسته و گریخته‌یی که برخی نمایندگان از ماجراهای پیش آمده در جلسه غیرعلنی می‌دادند، انتقادات صریح و هشدار گونه توکلی و باهنر و مصباحی‌مقدم، از همه برجسته‌تر و مشهود‌تر بود. توکلی خواستار نوشتن نامه‌یی به رهبری شده بود. باهنر هم گفته بود که با تصمیمات احمدی‌نژاد باید منتظر نان سنگک ۱۵ هزار تومانی باشیم."

کلیک تهران امروز در گزارش اصلی خود نوشته وعده یارانه‌ای احمدی‌نژاد و تاخیر بیش از حد در ارائه لایحه بودجه دو موضوعی بود که نمایندگان مجلس را وادار کرد در یک جلسه غیرعلنی وارد شور شده تا تصمیم مقتضی را درباره آن اتخاذ کنند. محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس که اداره جلسه علنی را بر عهده داشت از ابعاد پنهان یارانه ۵ برابری سخن به میان آورد و گفت که نباید تنها روی شیرین سکه را به مردم نشان بدهیم، بلکه روی دیگر سکه را که به‌عنوان مثال ممکن است نان سنگک تا ۱۵ هزار تومان هم افزایش یابد، بیان کنیم.

ناصر قوامی نماینده سابق مجلس در مقاله ای که کلیک آرمان آن را نقل کرده نوشته چندی قبل وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرد اگر تمام مطالبات ما اعم از مطالبات بانک‌ها از مردم و پیش‌بینی‌ها از منابع مالی و بحث مطالبات نفتی و غیره تحقق پیدا کند دیگر برای پرداخت حقوق مشکلی نخواهیم داشت. با این اوصاف رئیس‌جمهور از ۵ برابر شدن یارانه‌ها سخن می‌گوید . قطعا خانواده‌ای ۵ نفره که در حال حاضر ۲۰۰ هزار تومان در ماه یارانه دریافت می‌کند با ۵ برابر شدن یارانه‌ها و دریافت یک میلیون تومان یارانه نقدی در ماه دیگر نیازی به کار و تلاش مضاعف برای جبران کمبودها نخواهد داشت و در آن صورت این قبیل خانوارها از دولت رضایت کامل خواهند داشت.

فقر و تفکر نان از بهروز فیروزی، جام جم

به نوشته این مقاله در فاز اول یارانه‌ها پس از پرداخت یارانه‌های نقدی قیمت حامل‌های انرژی افزایش چشم‌گیری داشت، در صورت احقاق وعده ۵ برابر شدن یارانه‌ها هم قیمت بنزین و گاز و برق، همانطور که بحث آن مطرح است افزایش چند برابری خواهد داشت. برداشت آقای توکلی از بحث ۵ برابر شدن یارانه‌ها رسیدن قیمت بنزین به لیتری ۵ هزار تومان است که این برداشت خیلی دور از ذهن نیست.

مقاله آرمان به این جا می رسد که شاید قصد از بالابردن میزان یارانه ها تبلیغات باشد . شاید دولت با این کار قصد دارد تا منبع درآمدی جدید برای خود تعریف کند اما زوایای برنامه کارشناسی خود را بیان نمی‌کند.

ستون طنز کلیک سیاست روز در روزنامه قانون یک جمله نقل کرده و پاسخ را در میان پنج گزینه قرارداده است:

هرکس هر جور می‌خواهد قیمت‌ها را بالا می‌برد، در حالی که افزایش قیمت بسیاری از کالاها ربطی به دلار و یا بنزین ندارد، مگر نخود و لوبیا از خارج از کشور می‌آید که وابستگی ارزی داشته باشد، اما افزایش قیمت پیدا کرده است.

استدلال پیچیده اقتصادی عبارت فوق از کیست؟

الف) بقال سر کوچه ننجونم اینا

ب) لوبیافروش سر خیابان ننجونت اینا

ج) خواروبارفروش همسایه دیوار به دیوار ننجونش اینا

د) رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس

خاطره دوران بازجوئی و هشدار به هاشمی

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کلیک کیهان با نقل خاطره ای از دوران بازجوئی و ملاقات با محمود اعتماد زاده به آذین نویسنده و مترجم در زندان اوین و از اعضای حزب توده و تاکید بر این که قصد مقایسه این کمونیست پشیمان را با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ندارد شباهتی بین وضعیت دو نفر دیده است و از هاشمی رفسنجانیدعوت کرده که از اصلاح طلبان و هواداران جنبش سبز فاصله بگیرد.

نماینده ولی فقیه در کیهان نوشته "آقای هاشمی پی درپی بر این جمله تاکید می فرمایند که بایستی با حضور همه نیروها و گروه های فعال سیاسی، اعتدال به جامعه بازگردد! و توضیح نمی دهند که اولا؛ مگر همین نیروهای مورد نظر ایشان نبودند که در فتنه ۸۸ آشوب آفریدند؟! ثانیا؛ نفرت مردم از فتنه گران نشانه تعادل جامعه است و ایشان نباید انتظار داشته باشند که مردم از مقابله با جریانات فتنه گر دست بکشند. ثالثا؛ مگر همین نیروهای به قول شما «تندرو» نبودند که از شما در مقابل گروه هایی که امروزه از آنها دفاع می کنید حمایت کردند. آیا فراموش کرده اید که گروه های یاد شده، شما را «عالیجناب سرخپوش»، «دیکتاتور»، «مرتجع» و... می نامیدند."

در ادامه سرمقاله کیهان آمده "جناب هاشمی از برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و قانونی سخن می گویند و توضیح نمی دهند که منظورشان چیست؟ مگر خود حضرتعالی نبودید که قبل از ماجرای سال های اخیر در خطبه های نماز جمعه با استناد به ساختار قانونی و چرخه برگزاری انتخابات، صدها دلیل می آوردید که در نظام جمهوری اسلامی ایران امکان هیچ تقلبی وجود ندارد و تنها تخلف هایی احتمال وقوع دارد که به هیچوجه نمی تواند در نتیجه نهایی انتخابات تاثیری داشته باشد؟! آن ساختار که تغییر نکرده! و مگر کسانی که از آنها حمایت می کنید با صراحت اعلام نکردند که تقلب در انتخابات، اسم رمز آشوب ها بوده است و مگر آقای تاجزاده به گواهی فیلمی که از ایشان موجود دارد صراحت نمی گوید که کمترین احتمال تقلب در انتخابات وجود ندارد؟"

آقای رئیس جمهور درنگ نکنید!

سیدجواد سیدپور در سرمقاله کلیک تهران امروز نوشته با نامه رسمی دادستان کل کشور به رئیس‌ جمهور برای معرفی ۳۰۰بدهکار بانکی که ۶۰ درصد پولهای کشور را در اختیار دارند، موضوع دیگرازحد گفتارصرف خارج شده و زمینه برای عملگرایی مهیا شده است.

صفحه اول ارمان با عکسی از حجت سپهوند

دراین مرحله که اصلی ترین مرحله به شمار می آید، طرفینی که در این ماجرا وارد شده اند، وظایفی دارند که ضرورت دارد به این وظایف پرداخته شود تا افکار عمومی از حالت انتظاری که برایش درست شده است، خارج شود. در یکسو آقای رئیس جمهور قرار دارد که برداشتن گام اول به عهده اوست.

به نوشته این مقاله "بنابراین توصیه این است: آقای رئیس جمهور درنگ نکنید لطفا در اولین فرصت ممکن حتی همین امروز لیست را به قوه قضائیه بدهید تا مسئولیت از گردن شما ساقط شود. زیرا مادامی که این لیست را اعلام نکنید قوه قضائیه هیچ مدرک مستندی برای پیگیری موضوع ندارد و طبیعی است بر اساس یکسری اتهامات شفاهی و مبهم ولو اینکه از زبان رئیس جمهورمحترم هم جاری شده باشد، امکان پیگرد قانونی هیچ‌کس میسر نیست."

سرمقاله تهران امروز اظهار نظر کرده که "اعلام آمادگی رسمی قوه قضائیه برای بررسی لیست ۳۰۰ نفره فرصتی بی نظیر را فراهم آورده تا عملگرایی هر کدام از مسئولان دخیل در ماجرا از دولت و رئیس جمهور تا قوه قضائیه به آزمایش گذاشته شود. دراین آزمون پیروز واقعی مردم و بیت‌المال خواهند بود که می توانند ثمره تلاش مسئولین خودرا برای درافتادن با دانه درشت‌های مالی شاهد باشند."

طنز کلیک سیاست روز از قول دادستان کل نوشته "همچنان منتظر اسامی ۳۰۰ نفری هستم که ۶۰ درصد دارایی‌های کشور را مصادره کرده‌اند" و پرسیده: کدام یک از گزینه‌های زیر باید اسامی را به آقای دادستان بدهد؟

الف) ننجونم اینا

ب) ننجونت اینا

ج) ننجونش اینا

د) اسمش رو نبر اینا

رفراندوم مصر و بیم و امید مرسی

صالح نیکبخت در مقاله ای در کلیک اعتماد به تشریح همه پرسی اخیر مصر و نتایج آن پرداخته و یادآوری کرده که در دور اول رفراندوم در ۱۰ استان کشور از جمله قاهره و ۵۶ درصد نه و ۴۴ درصد از شرکت‌کنندگان به این قانون اساسی آری گفتند. مصریان مقیم عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج فارس که اکثریت آنان کارگران مصری هستند، با نسبت حدود ۶۸ درصد موافق این پیش‌نویس بودند ؛ درحالی که مصریان مقیم الجزایر، مراکش و همه کشورهای اروپایی و امریکا (شمالی و جنوبی) که غالبا روشنفکران و تحصیلکردگان مصری و دارای جایگاه بالای علمی یا از صاحبان سرمایه هستند با نسبت‌های بالاتر از رای موافق ساکنان خلیج فارس به پیش‌نویس «نه» گفتند.

با این ترتیب نویسنده حقوقدان تاکید کرده: حال پذیرفتن قانون اساسی مصر به معنی تایید مرسی و احزاب حامی او (اخوان‌المسلمین و حزب النور و سایر احزاب بلوک اسلامی) نیست. زیرا گروه مخالفان اخوان‌المسلمین و حزب النور همگی سکولار و غیراسلامی نیستند تا اخوانی‌ها را مغرور کند که با پشتوانه شریعت از آنان در آینده ارکان قدرت را در مصر قبضه خواهند کرد.

در انتهای مقاله اعتماد آمده "قانون اساسی مصر آزادی شهروندان مصر را در جهات مختلف به رسمیت می‌شناسد، و مانند همه قوانین کشورهایی که از ستم دیکتاتوری رهایی می‌یابند بر تساوی همه مردم در مقابل قانون و فرصت‌ها، همه مردان و زنان تاکید می‌کند. با این وجود در این قانون به برابری زن و مرد در جامعه مصر اشاره نشده است. این پیش‌نویس قانون اساسی اسلام را دین رسمی کشور اعلام می‌کند و آن را منبع اصلی تشریع و قانونگذاری می‌داند.

دو صدا از یک دولت با آمارهای مختلف

مرتضی گلپور در کلیک تهران امروز نوشته در هشت سال گذشته چالش اصلی دولت آمار بوده نوشته در این مدت آمارهایی از سوی دولتمردان ارائه شده‌است که کارشناسان مستقل یا نمایندگان مردم در خانه ملت، چندان آنها را برنتابیده و پرسش‌هایی را مطرح کرده‌اند. مسئولان نیز درپاسخ، منتقدان خود را به سیاه نمایی، ندیدن واقعیت‌ها و تلاش برای مخدوش کردن فعالیت‌ها و خدمات متهم کردند. اما واقعیت این است که در اغلب موارد، این اجزایی از بدنه خود دولت بودند که به چنین تضادهایی دامن زدند. به عبارت دیگر شنیدن صداهای متفاوت و گاه متناقض از دولت بود که منتقدان را با به این باور می‌رساند که در اینجا مسئله‌ای هست وگرنه ضرورتی ندارد که از یک واقعیت، ۲ سازمان به ۲ نتیجه متفاوت برسند.

نویسنده سپس به نرخ رشد و چالش میان وزارت صنایع و معادن وقت با بخش‌های دیگری از دولت و نیز همین چندی پیش، دعوای وزارت بهداشت و درمان با بانک مرکزی بر سر موضوع فرجام ارزهای دارویی اشاره کرده و نوشته در مسئله ارز دارویی نیز دولت برآن شد تا صورت مسئله را پاک کرده و یک وزیر را از قطار کابینه پیاده کند که در نهایت به دلیل انتقادهای وارد شده، از این کار منصرف شد.

تهران امروز در نهایت نوشته: اکنون نیز دوباره صفحه تازه‌ای از داستان قدیمی آمارها و البته نرخ تورم گشوده شد. وقتی چندی پیش بانک مرکزی نرخ ۲۴ درصدی تورم را اعلام کرد، تقریا کسی خارج از دولت آن را چندان با واقعیت سازگار ندانست تا وزیر اقتصاد چهار پله بالاتر رفت و تورم را ۲۸ درصد اعلام کرد. به نظر می‌رسد این نرخ جدید نیز مورد قبول کارشناسان واقع نشود، اما مسئله این است که چرا نهادهای دولتی، از یک واقعیت به نام اقتصاد ایران به نتایج متفاوتی می‌رسند؟

ائتلاف یک به دو و حرکات نمایشی مشائی اینا

پوریا عالمی‌ در ستون کلیک نشر اکاذیب قانون سخن سخنگوی کمیسیون امنیت ملی را در مورد شکست ائتلاف ۱+۲ نقل کرده که به معنای ائتلاف حداد عادل، قالیباف و ولایتی است و بعد از آن پرسیده فرمول ۱+۲ چیست؟ و در میدان رقابت انتخابات چه نتیجه‌ای خواهد داد؟ جواب این است که این همان یک و دو کردن فوتبال است.

الف- حداد با یک و دو از ولایتی رد می‌شود بعد خیلی ظریف قالیباف را دور می‌زند و در نهایت توپ را می‌زند تو گل خودی.

ب- ولایتی یک و دو می‌کند توپ را از حداد لایی رد می‌کند می‌رسد به قالیباف اما کلا منصرف می‌شود و توپ را می‌زند توی اوت.

قالیباف تکل می‌رود و توپ را از زیر پای حداد می‌کشد و حداد چون بدنش گرم است متوجه نمی‌شود اما بعد از بازی می‌بیند پایش قلم شده. بعد قالیباف می‌رسد به ولایتی شروع می‌کند با توپ حرکات نمایشی، توپ را می‌کارد، یک قدم می‌آید عقب، ولایتی حالت دفاعی می‌گیرد، قالیباف از حالت دفاعی و لبخند همیشگی می‌آید بیرون، می‌زند زیر توپ، توپ می‌خورد به حالت دفاعی ولایتی و نقش زمین می‌شود. قالیباف می‌رسد به دروازه و می‌خواهد توپ را شوت کند که سوت پایان بازی را می‌زنند و می‌بیند که آن‌طرف میدان مشایی‌اینا دارند حرکات نمایشی می‌کنند.

کارتون روز

کارتون پیام برومند، قانون

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.