ایران 'پرداخت حق حجاب به زنان روس در نیروگاه اتمی بوشهر' را تکذیب کرد

به روز شده:  11:38 گرينويچ - چهارشنبه 26 دسامبر 2012 - 06 دی 1391
قشقاوی

معاون وزارت خارجه ایران می گوید اعطای حق حجاب به زنان روس در نیروگاه اتمی بوشهر حقیقت ندارد

مقامات ایران پرداخت حق حجاب به زنان روسی در نیروگاه اتمی بوشهر را تکذیب کرده اند.

روز چهارشنبه، ۶ دی (۲۶ دسامبر)، حسن قشقاوی، معاون وزارت خارجه ایران در امور کنسولی و مجلس، اخبار مربوط به اعطای حق حجاب به زنان روس در نیروگاه اتمی بوشهر را تکذیب کرد و گفت براساس گزارش های دریافت شده از دفتر نمایندگی این وزارتخانه در بوشهر و مقامات استانداری این استان، "اعطای حق حجاب به زنان روس مطلقا حقیقت ندارد."

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای قشقاوی گفته است که "زنان روس شاغل در نیروگاه اتمی بوشهر در کنار مردان روس در منطقه و شهرکی که برای اسکان آنان در نظر گرفته شده زندگی می کنند و در صورت تردد به داخل شهر نیز به طور شایسته به موازین اخلاقی و عرف جامعه متدین بوشهر احترام می گذارند."

پیش از این مهدی موسوی نژاد، نماینده دشتستان و عضو مجمع نمایندگان استان بوشهر در مجلس ایران، به خبرنگاران گفته بود "در قراردادهایی که با کارکنان زن روس نیروگاه اتمی بوشهر منعقد می شود، آنان مبلغی به عنوان حق حجاب دریافت می کنند اما نسبت به رعایت اصول و معیارهایی که در قرارداد ذکر شده، توجه لازم نمی شود."

این نماینده مجلس گفته بود که "حضور این افراد از نظر بی حجابی و بدحجابی در استان تاثیرگذار بوده و اثرات منفی داشته است."

آقای موسوی نژاد از نبود "نظارت کافی بر رعایت هنجارهای جامعه توسط زنان روس نیروگاه اتمی بوشهر" انتقاد کرده و گفته بود: "تردد این افراد در سطح شهر به راحتی انجام می شود" و هشدار داد که "عدم رعایت حجاب باعث می شود که حضور آنها فساد انگیز باشد."

مهدی موسوی نژاد گفته بود که "دریافت حق حجاب موضوعی توافقی است و من جایی ندیدم قانونی وجود داشته باشد بلکه طرف قرارداد تقبل می کند در ازای اجرای تعهد مبلغی پرداخت کند، و مهم این است که طرف دیگر قرارداد به این تعهدات عمل کند."

زنان روسی و هنجارهای اجتماعی در بوشهر

موسوی نژاد هنگام بازدید از نیروگاه بوشهر

نماینده دشتستان بر "تاثیرات منفی" نحوه حضور زنان روس در طرح نیروگاه بوشهر انگشت گذاشته است

نماینده دشتستان در مجلس اظهار داشته بود که حضور کارکنان خارجی نیروگاه بوشهر نسبت به گذشته کاهش یافته اما "درصدی از کارکنان خارجی همچنان در بوشهر کار و زندگی می کنند و نباید اجازه داده شود که هنجارهای اجتماعی توسط این افراد به راحتی زیر پا گذاشته شود".

آقای موسوی نژاد گفته بود که گزارشی در این زمینه تهیه خواهد کرد و پس از تکمیل، آن را برای پیگیری به کمیسیون فرهنگی مجلس ارسال خواهد داشت.

این نخستین بار است که موضوع پرداخت مبلغی خاص برای قانع کردن زنان خارجی به رعایت حجاب در ایران مطرح می شود.

در عین حال، آقای موسوی نژاد مشخص نکرده است که آیا قرارداد مربوط به پرداخت حق حجاب صرفا به زنان روسی شاغل در نیروگاه بوشهر ارتباط دارد و یا همسران مردان روس شاغل در این تاسیسات را نیز شامل می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، معاون کنسولی وزارت خارجه گفته است که "موضوعی به نام حق حجاب نه با روس ها و نه با بقیه کارکنان خارجی مشغول به فعالیت در ایران وجود ندارد."

دولت ایران طرح احداث نیروگاه اتمی بوشهر را در دهه ۱۹۷۰ میلادی به جریان انداخت اما با وقوع انقلاب ادامه طرح متوقف شد.

در دهه ۱۹۹۰ میلادی و همزمان با آغاز ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، جمهوری اسلامی بار دیگر در صدد برآمد این طرح را دنبال کند و قراردادی را با شرکت های دولتی روسیه به این منظور امضا کرد.

طی سال های گذشته، طرح تکمیل طرح تاسیس نیروگاه بوشهر بارها انتشار یافته اما هنوز هم این نیروگاه به طور کامل فعال نشده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.