پاسخ هاشمی رفسنجانی به مجلس، با حذف بخش‌هایی قرائت شد

به روز شده:  17:02 گرينويچ - چهارشنبه 26 دسامبر 2012 - 06 دی 1391

دفتر آقای هاشمی رفسنجانی خواستار ورود دادگاه ویژه روحانیت به موضوع شد

نامه دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی در پاسخ به انتقاد تند یکی از نمایندگان مجلس علیه خانواده او، با حذف بخش هایی از جمله فرازهایی درباره همسر و پنج فرزندش، از تریبون مجلس ایران قرائت شده است.

پس از نطق هفته گذشته حمید رسایی و اتهاماتی که علیه خانواده هاشمی وارد کرد، آقای هاشمی رفسنجانی طی نامه ای به اظهارات او جواب داده و خواستار قرائت آن در صحن علنی مجلس شده بود. همزمان آقای رسایی دوباره در مجلس سخنرانی کرده و اتهامات هفته گذشته خود را علیه خانواده آقای هاشمی رفسنجانی، تکرار کرده است.

مطابق قوانین ایران بحث های علنی مجلس از رادیویی به همین نام به طور مستقیم پخش می شود.

آقای رسایی در نطق هفته گذشته خود ضمن حمله به آقای هاشمی رفسنجانی، مهدی هاشمی، فرزند او را "ام الفساد" و "شاه کلید فتنه‌ها علیه رهبری" خوانده بود.

نطق مجدد نماینده منتقد هاشمی رفسنجانی

در روز چهارشنبه و همزمان با قرائت پاسخ دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی به نطق هفته پیش حمید رسایی، آقای رسایی بار دیگر در صحن مجلس سخنرانی کرده و همان مواضع را تکرار کرده است.

آقای رسایی گفته "امروز مردم از خود می‌پرسند که چرا برخی همواره وقتی در دو راهی حمایت از خانواده متخلف یا آرمان‌های عدالت‌طلبانه انقلاب اسلامی قرار می‌گیرند و نمی‌توانند از خانواده متخلف‌شان بگذرند."

آقای رسایی گفته "رفتار برخی از صاحب‌نامان کشور، مردم را ناامید کرده . . . با دیدن این چهره‌های مشهور و البته مردود نسبت به انقلاب و ارزش‌های بلند آن ناامید نشوید، چرا که خداوند برای اتمام حجت در کنار چنین افرادی چهره‌های مقبول دیگری مانند آیت‌الله خزعلی، آیت‌الله جنتی و برخی چهره‌های بزرگ دیگر را قرار داده که هرگز بین فرزند متخلف‌شان و انقلاب، فرزند را انتخاب نکردند و انقلاب را برگزیدند."

در جلسه علنی مجلس در روز چهارشنبه، ۶ دی، جواد جهانگیرزاده، عضو هیات رئیسه مجلس بخش هایی از متن "نامه ۹ صفحه ای" دفتر آقای هاشمی رفسنجانی و خانواده او را قرائت کرد.

کلیک در این جوابیه آقای هاشمی رفسنجانی یادآوری کرده که "هیچ کس حق ندارد قبل از اینکه متهمی در دادگاه‌های صالحه و به موجب حکم قطعی محکوم شود، جرایمی را به وی منتسب کند".

دفتر آقای هاشمی رفسنجانی خواستار ورود دادگاه ویژه روحانیت به موضوع شده و گفته است که این دادگاه "چنانچه این اظهارات را نوعی تعدی به حریم و منزلت دیگران می‌داند، به صورت قانونی همانند مواردی که از قبل به آنها عمل کرده است، اقدام" کند.

حمید رسایی از نمایندگان روحانی مجلس است و در نطق خود، مهدی هاشمی را به "مدیریت کودتا" در جریان "فتنه سال ۸۸" متهم کرده و گفته بود که او "در روزهای بعد از انتخابات سال ۸۸ صدها میلیون تومان به اراذل و اوباش پرداخت کرده است تا در برخی از میادین تهران،‌ بانک‌ها و امکانات عمومی را به آتش بکشند و ایجاد رعب و وحشت کنند."

مقامات حکومت جمهوری اسلامی از تظاهرات اعتراضی علیه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد با عنوان "فتنه" نام می برند.

'دارایی خانواده هاشمی کمتر هم شده'

در نامه جوابیه ای که بخش هایی از آن در مجلس قرائت شد، آقای هاشمی رفسنجانی مدافع "اصل مترقی ولایت فقیه" خوانده شده و با یادآوری فعالیت های او در مبارزه او در زمان حکومت سلطنتی ایران، آمده است "دشمن خوب می‌داند که ام‌الفساد و اختاپوس خواندن یکی از یاران پرسابقه انقلاب، یعنی ایجاد شک و تردید در باور مردم به نظام اسلامی."

این نامه، نقل قول هایی را هم از آیت الله روح الله خمینی، رهبر سابق، و آیت الله علی خامنه ای، رهبر فعلی جمهوری اسلامی در تایید آقای هاشمی رفسنجانی آورده است.

این جوابیه می گوید بر اساس گزارش رئیس قوه قضائیه وقت ایران در سال ۱۳۷۶، دارایی های خانواده هاشمی پس از پایان ۸ سال ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی "نه تنها زیاد نشده، بلکه کم هم شده است."

بخش نسبتا مفصلی از این جوابیه درباره همسر و فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی و سوابق و فعالیت های آنهاست. این بخش از جوابیه در مجلس ایران قرائت نشد.

بعضی منابع گفته اند که افرادی که هدف اتهاماتی از تربیون مجلس قرار می گیرند تنها مجاز هستند از سوی خود اقدام به پاسخگویی کنند و نمی توانند به دفاع از سایرین بپردازند.

در حال حاضر فائزه هاشمی دوران محکومیت شش ماه زندان خود را در زندان اوین تهران سپری می کند و مهدی، دیگر فرزند آقای هاشمی رفسنجانی که چند ماه پیش پس از بازگشت به ایران بازداشت شد، اخیرا با سپرده وثیقه ای سنگین آزاد شده است.

از بالا راست عروس اکبر هاشمی رفسنجانی، یاسر هاشمی، مهدی هاشمی. از پایین راست: فاطمه هاشمی و محسن هاشمی. عکس مربوط به فیلم تبلیغاتی هاشمی رفسنجانی در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است

در جوابیه آقای رفسنجانی جمله ای از آیت الله خمینی در اواخر دوره حیاتش یادآوری شده که گفته بود "احتمال قوی می‌دهم پس از من برای انتقام‌جویی از من به بعضی از نزدیکانم و دوستانم تهمت‌هایی که من آنها را ناروا می‌دانم، بزنند و به آتشی که باید مرا بسوزانند، آنان را بسوزانند و احیاناً به صورت دفاع از من، انتقام مرا از آنها بگیرند."

همزمان با بازداشت فائزه هاشمی برای اجرای حکم شش ماه زندان و بازداشت مهدی پس از بازگشت به ایران پس از سه سال اقامت در بریتانیا، فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی گفتند که پدرشان بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که به اعتراضات وسیعی در ایران منجر شد، چنین شرایطی را برای خانواده خود پیش بینی کرده بود.

آقای هاشمی پس از آغاز اعتراضات انتخاباتی در ایران در خطبه های نماز جمعه خواستار رفع ابهام برای رای دهندگان شد و از مقام های رسمی کشور خواست که مانع از آسیب دیدن اعتماد عمومی به نظام جمهوری اسلامی شوند. این آخرین حضور آقای هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه به عنوان امام جمعه موقت تهران بود و از سه سال و نیم پیش تا کنون، او امامت نماز جمعه تهران را برعهده نداشته است.

یک هفته بعد از اعلام نتیجه انتخابات و بروز اعتراض گسترده نسبت به آن، آیت الله خامنه ای در خطبه های نماز جمعه تهران آقای هاشمی رفسنجانی را دوست پنجاه ساله خود خوانده اما تاکید کرده بود که نظرش به نظرات محمود احمدی نژاد نزدیک‌تر است.

مخالفان آقای هاشمی رفسنجانی نظرات مطرح شده در آخرین خطبه های نماز جمعه او را مغایر خواست رهبر جمهوری اسلامی دانستند و آقای رفسنجانی را هدف انتقاد شدید قرار دادند.

مدتی بعد، آقای هاشمی رفسنجانی که ریاست مجلس خبرگان رهبری را در اختیار داشت، ظاهرا زیر فشار منتقدان، در انتخابات سالانه هیات رئیسه این مجلس شرکت نجست و این سمت را عملا واگذار کرد.

اختیار عزل و نصب رهبر و سئوال از او در حیطه اختیارات قانونی مجلس خبرگان قرار دارد هر چند به گفته منتقدان، این مجلس در حال حاضر به محفلی برای تایید و ستایش از آیت الله خامنه ای تبدیل شده است.

آقای هاشمی رفسنجانی از ابتدای ریاست بر مجلس خبرگان گفته بود که می توان مجلس خبرگان را از حالت انفعال خارج کرد. او همچنین چندبار از ضرورت راه اندازی شورای فقهی سخن گفت که واکنش شدید منتقدانش را در پی داشت که تاسیس احتمالی این شورا را زمینه سازی برای جایگزین کردن آن با جایگاه ولی فقیه می دانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.