مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۱

به روز شده:  04:04 گرينويچ - پنج شنبه 27 دسامبر 2012 - 07 دی 1391

قرائت نامه خانواده هاشمی رفسنجانی از تریبون مجلس و اظهارات تندتر حمید رسایی، نماینده حامی دولت با عکسی از صحن علنی دیروز مجلس، تیتر اول تمامی روزنامه‌های امروز صبح تهران در این پنجشنبه آخر هفته است. تصویب طرح تحقیق و تفحص از ستاد سوخت ایران و پاسخ غلامحسین الهام، سخنگوی دولت به غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل ایران از دیگر عناوین روزنامه‌های چاپ تهران به شمار می‌رود .

روز داغ جوابیه‌ها در بهارستان

تصویر صفحه اول روزنامه کیهان

روزنامه کلیک همشهری نوشته است، دو قرعه‌ای که طی دو هفته به نام یکی از نمایندگان حامی دولت در مجلس افتاد تا بتواند در مورد مسائلی خارج از طرح‌ها و لوایح ایراد نطق کند، تداعی‌کننده برهه انتخابات سال ۸۸ شده که علیه خانواده هاشمی سخنرانی می‌شد و پس از آن این خانواده به دنبال پاسخ برمی‌آمد.

به نوشته این روزنامه، نطق حمید رسایی جدای از واکنشی که از سوی خانواده هاشمی به همراه داشت برای همکاران و هم‌طیفانش در مجلس نیز بدون دردسر نبود. دیروز جمعی از نمایندگان مجلس براین اساس که اصل ۸۶ قانون اساسی بر حق نمایندگان در آزادی اظهارنظر در مجلس تصریح دارد از دادستان تهران به خاطر اعلام جرم علیه رسایی به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت بردند.

به گزارش همشهری محمدجعفر منتظری از مسئولان قوه قضائیه در واکنش به همین سخنان گفت: «این کار شکایت در شکایت شده است ولی ربطی به دادگاه ویژه روحانیت ندارد و در مرجع دیگری پیگیری می‌شود.»

به نوشته هشمهری حاکم شرع دادگاه ویژه روحانیت همچنین گفته است که به شکایت خانواده هاشمی از حمید رسایی و دیگر موارد مرتبط با این پرونده یکجا رسیدگی خواهد شد.

عقب‌نشینی دولت از لیست ۳۰۰ نفره

تصویر روزنامه دنیای اقتصاد

به گزارش روزنامه کلیک تهران امروز ، یک روز پس از آن که دادستان کل کشور طی نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار معرفی ۳۰۰ ابربدهکار بانکی شد که به گفته احمدی‌نژاد ۶۰ درصد پول‌های کشور را در اختیار دارند، اکنون غلامحسین الهام که دوباره سمت سخنگویی دولت را عهده‌دار شده است، گفته از سخنان رئیس جمهور برداشت اشتباه شده و موضوع مورد نظر بیشتر طرح یک اشکال قانونی در استرداد مطالبات معوق بانکی بوده است.

به نوشته این روزنامه این درحالی است که احمدی‌نژاد هم گفته که نامه‌ای از قوه قضائیه دریافت نکرده است. سخنگوی دولت خطاب به قوه قضائیه گفت که از سخنان رئیس جمهور در باره اسامی بدهکاران بانکی سوء‌برداشت شد.

در پایان این گزارش به نقل از آقای الهام آمده است که رئیس جمهور نسبت به قوانینی که موجب معوق شدن بدهی‌های بانکی می‌شود انتقاد داشت و بحث او راجع به قانون بودجه سال ۹۰ و ۹۱ بود. به این ترتیب به اعتقاد روزنامه تهران امروز، نخستین نشانه‌ها از عقب‌نشینی دولت در قبال ۳۰۰ بدهکار بانکی عیان شد.

آنان سه تن بودند

بهروز بهزادی در روزنامه کلیک اعتماد به بهانه درگذشت پروفسور مجید تهرانیان، یادداشت خود را به این موضوع اختصاص داده است.

آقای بهزادی نوشته است: "سال‌های نخستین دهه پنجاه که من دانشجوی جوانی بودم، در روزنامه اطلاعات و سپس همزمان در تلویزیون مشغول به کار شدم. علاقه من به مباحث رسانه‌، مرا متوجه پژوهشکده علوم ارتباطات و توسعه کرد."

در ادامه مطلب آقای بهزادی آمده است که سه تن و درست بگویم سه شخصیت علمی در این پژوهشکده از جمله افرادی بودند که به عنوان یک دانشجوی جوان کارهایشان را با عشق و علاقه دنبال می‌کردم.

مجید تهرانیان، علی اسدی و شهیندخت خوارزمی که بسیار جوانتر از دو شخصیت نخست بود. دکتر علی اسدی، متاسفانه خیلی زود از میان ما رفت، ولی آثارش نشان می‌دهد که در رشته ارتباطات استاد استخوان‌داری بود. امروز از مرگ مجید تهرانیان باخبر شده‌ایم که در باره او خواهم نوشت و از میان آن جمع دانش پژوه تنها خانم دکتر شهیندخت خوارزمی در میان ما است که برایش آرزوی سلامت و طول عمر می‌کنم.

در ادامه آقای بهزادی نوشته است که بهتر است معرفی پروفسور مجید تهرانیان را به بیوگرافی وی با عنوان چهره‌های ماندگار واگذار کند که کار گروه دانشجویان ارتباطات است و خانم ندا دهقانی آن را جمع‌آوری کرده است.

اردوغان به نیابت از چه کسانی خود را روی نارنجک می‌اندازد؟

روزنامه کلیک کیهان در یکی از خبرهای ویژه خود به شدت از رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه انتقاد کرده و نوشته است که او درصدد سرایت دادن بحران سوریه و دامن زدن به اختلافات در کشور عراق است.

کیهان مدعی شده است که اردوغان در اظهاراتی مداخله جویانه و به دور از آداب دیپلماتیک مدعی شده بود که یک گروه اقلیت بر عراق حکومت می‌کند و این ممکن است باعث تجزیه این کشور شود.

به نوشته کیهان، متاسفانه دولت ترکیه طی یک سال اخیر مورد سوء‌استفاده رژیم‌های آمریکا، اسرائیل و عربستان قرار گرفته و تبدیل به پیاده نظام این جبهه ارتجاع برای ایجاد درگیری‌های نظامی در منطقه شده است.

کیهان در پایان نتیجه گرفته است که نتایج بحران‌سازی‌های زنجیره‌ای ترکیه در منطقه که ابعاد قومی و مذهبی هم دارد، دیر یا زود دامن این کشور را نیز خواهد گرفت.

کارت زرد مجلس برای سردار قرمز

کاریکاتور روزنامه اعتماد

روزنامه کلیک اعتماد در گزارشی به قلم نرگس رسولی طرح مصوب دیروز مجلس برای تحقیق و تفحص از ستاد سوخت ایران را بررسی کرده است. خانم رسولی در گزارش خود نوشته است که گویا موضوع واردات خودرو که از چند ماه پیش موضوع اختلاف‌نظر در دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت بود بالاخره به جاهای باریک‌تر هم رسیده است.

بنابراین گزارش ستاد مدیریت مصرف سوخت و حمل و نقل که در ابتدا با نام ستاد تبصره ۱۳ شناخته شد در عمر ۶ ساله‌اش علی اکبر محرابیان و محمد رویانیان را در راس مدیریتی خود داشت. این ستاد که زمانی مسئول خروج خودروهای فرسوده بود و اندکی بعد مسئول اجرای سهمیه‌بندی بنزین شد، همواره یکی از سازمان‌هایی بود که منابع مالی مناسبی را در اختیار داشت و به فراخور فعالیتش نیز محلی برای ایراد و انتقاد از عملکرد خود باقی گذاشت.

به نوشته خانم رسولی، شاید همین امر موجب شد تا روز گذشته در مجلس وقتی صحبت از تحقیق و تفحص از این ستاد شد، یکی از انتقادهای وارده موضوع ثروت میلیاردی جوان ۲۷ ساله‌ای بود که در این ستاد فعالیت می‌کرد.

بخش کشاورزی زمستانی است

صفحه اول روزنامه آرمان

روزنامه کلیک آرمان در گفتگویی با دکتر فاطمه پاسبان، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و بررسی مسائل روستایی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از او آورده است، در حالی که تمامی مباحث جهانی حوزه کشاورزی بحث امنیت غذایی و کاهش فقر است و در همه جای دنیا بودجه‌ها و سرمایه‌گذاری در این بخش در حال افزایش است، کشاورزی ما بخشی به حال خود رها شده است.

به اعتقاد خانم پاسبان اتکا به نفت و درآمدهای نفتی به خصوص در سال‌های اخیر به حدی زیاد بوده است که به جای هر راهکار و راه‌حلی برای زنده نگه‌داشتن کشاورزی، بی‌دردسرترین راه ممکن یعنی واردات را انتخاب کرده‌ایم.

مرضیه محمودی که این گفتگو را انجام داده در جایی از او پرسیده است که از سال ۱۳۸۶ به بعد آمار بخش کشاورزی چه وضعیتی دارد و خانم پاسبان در جواب گفته است که از پنج سال گذشته به بعد هیچگونه آمار و اطلاعاتی در باره سرمایه‌گذاری در این بخش وجود ندارد و دیگر نمی‌توانیم به ببینیم که واقعا جه اتفاقی افتاده است.

مسئولیت قانونی تصمیم‌ساز پولی

احمد میرمطهری در سرمقاله روزنامه کلیک دنیای اقتصاد نوشته است، تجربه نظام بانکی ایران در سه دهه گذشته نشان داده است که شبکه بانکی و به طور کلی بازار پول در ایران از نارسایی‌های ساختاری متعددی آسیب دیده است.

به نوشته این سرمقاله، دامنه گسترده بخش شبه پولی سنتی و زیرزمینی، محدود بودن نهادها و ابزارهای بازار پول، ساختار ناکارآمد هزینه عملیاتی، ذخیره‌گیری ناکافی نسبت به وام‌های سوخت شده، کاهش مستمر سهم سرمایه، وجود تسهیلات تکلیفی، مداخلات سیاسی دولت در تصمیمات بانکی، همه و همه نشانه‌های آشکاری از بیماری مزمن نظام بانکی ایران است.

خلاصه به اعتقاد آقای میرمطهری، بانک مرکزی ایران باید از حالت انفعالی حاضر خارج شده و به مسئولیت‌های قانونی خود در جهت حفظ منافع پس‌اندازکنندگان کوچک با کمال قدرت عمل کند. این تذکری جدی به بانک مرکزی است که باید اعتماد مردم را به شبکه بانکی برگرداند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.