خبرنگار رادیو و تلویزیون ایران در باکو آزاد شد

به روز شده:  15:28 گرينويچ - پنج شنبه 27 دسامبر 2012 - 07 دی 1391

آقای بایراملی بیش از ده ماه در بازداشت به سر برده بود

آنار بایراملی، خبرنگار رادیو و تلویزیون دولتی ایران در باکو که تبعه جمهوری آذربایجان است، با دستور الهام علی‌اف، رئیس جمهور این کشور، آزاد شد.

این دستور آقای علی‌اف علاوه بر آقای بایراملی شامل ٨٦ نفر دیگر نیز می‌شود.

آقای بایراملی در بهمن ماه سال گذشته به اتهام در اختیار داشتن مواد مخدر بازداشت شده و به دو سال حبس محکوم شده بود. او با رد این اتهام گفته بود که فعالیت رسانه‌ای او دلیل بازداشتش بوده است.

حکم آقای بایراملی در دادگاه تجدیدنظر به یک سال کاهش یافته بود.

روابط میان ایران و جمهوری آذربایجان در سال‌های اخیر تنش‌آمیز شده و رو به سردی گذاشته است. دو طرف یکدیگر را به مداخله در امور داخلی خود متهم کرده‌اند. پشتیبانی از گروه‌های مخالف یکی از عمده‌ترین این اتهامات بود که هم ایران و هم جمهوری آذربایجان به یکدیگر نسبت می‌دادند.

رابطه جمهوری آذربایجان و اسرائیل، رابطه ایران و ارمنستان و همچنین حمایت ادعایی طرفین از گروه‌های مخالف دولت مرکزی، هم در ایران و هم در جمهوری آذربایجان، از دلایل تیرگی روابط این دو همسایه به شمار می‌رود.

در یک سال گذشته در هر دو کشور افرادی به اتهام ارتباط با طرف دیگر بازداشت شده‌اند.

همچنین سال گذشته جمهوری آذربایجان اجازه نداد که نماینده رادیو و تلویزیون ایران، که هواپیمایش در باکو فرود آمده بود، وارد خاک این کشور شود.

رادیو و تلویزیون دولتی ایران چندین شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای به زبان‌های مختلف دارد، که شبکه سحر آذری از آن جمله است.

پیش از این خبرنگار عرب پرس‌ تی‌وی در دمشق، پایتخت سوریه، در درگیری‌های این کشور کشته شده بود. همچنین یک خبرنگار افغان خبرگزاری فارس در افغانستان بازداشت شده بود که آزاد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.