عکس: تنها وزیر زن جمهوری اسلامی برکنار شد

به روز شده:  16:40 گرينويچ - پنج شنبه 27 دسامبر 2012 - 07 دی 1391
 • اولین وزیر زن جمهوری اسلامی

  محمود احمدی‌نژاد پانزدهم مردادماه ۱۳۸۸خانم مرضیه وحید دستجردی را به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی کرد و دو روز بعد با با ‪۱۷۵‬ رأی موافق، ۲۹ رأی ممتنع و ۸۲ رأی مخالف به عنوان وزیر بهداشت بر صندلی وزارت نشست.

 • مخالفت روحانیون با وزارت زن

  خانم وحید دستجردی نخستین زن در کابینه پس از انقلاب ایران بود که با وجود مخالفت‌ تعدادی از نمایندگان مجلس و برخی روحانیون سنتی توانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.

 • ابطال آزمون تخصصی پزشکی

  چندین ماه پس از انتصاب خانم وحیددستجردی به این سمت، عده‌ای از پزشکان شرکت‌کننده در آزمون دستیاری به نحوه برگزاری این آزمون اعتراض داشتند که وی این آزمون را باطل کرد.

 • پزشک خانواده

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در اردیبهشت ماه امسال از آغاز اجرای طرح پزشک خانواده خبر داده بود.

  مطابق این طرح خانواده‌ها از میان پزشکان معرفی‌شده، پزشک خود را برمی‌گزینند و مسئولیت هر خانواده به یک تیم پزشکی محول می‌شود. هر پزشک می‌تواند تا ۲۵۰۰ نفر را تحت پوشش قرار دهد.

 • سلامت و ورزش

  از جمله‌ برنامه‌هایی که در طول دوران وزارت خانم دستجردی مورد توجه‌اش قرار گرفت، ورزش و سلامت خانواده بود

 • سهم برابر

  خانم وحید دستجردی در تابستان امسال در خصوص اهدای خون زنان گفت که درحال حاضر تنها ۷ درصد اهداکنندگان خون زن هستند، در حالیکه با توجه به جمعیت زنان در کشور حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد اهدا کنندگان خون باید زنان باشند.

 • انتقاد از عملکرد دولت

  با اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران و بالا رفتن قیمت ارز، وزیر بهداشت بارها نسبت به مشکلات دارویی در کشور سخن گفت و از وضعیت ابراز نگرانی کرد. برخی از صاحبنظران معتقدند این اظهار نظرها خوشایند رئیس جمهوری نبود.

 • شایعه برکناری

  بعد از انتقادهای وزیر بهداشت، شایعه برکناری خانم وزیر قوت گرفت، اما محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران در ۲۶ آذرماه در مورد احتمال برکناری وزیر بهداشت گفت: "خانم دستجردی از بهترین وزرای کابینه هستند و تا زمانی که آقای احمدی‌نژاد هست، وحید دستجردی هم در کابینه خواهد بود."

 • خداحافظی وزیر

  دوره وزارت خانم وحیددستجردی بعد از سه و سال و نیم درحالی به پایان رسید که محمود احمدی‌نژاد در حکم انتصاب محمد حسن طریقت منفرد به عنوان سرپرست این وزارتخانه، نامی از خانم وزیر نبرد؛ با این حال، ساعاتی بعد از انتشار این حکم انتصاب، نامه کوتاهی از آقای احمدی نژاد خطاب به خانم دستجردی منتشر شده که در آن از زحمات او تقدیر کرده است.

 • تسویه حساب سیاسی

  خانم وحیددستجردی در حالی از سمت خود کنار گذاشته شد که باقر لاریجانی، - برادر علی و صادق لاریجانی، روسای مجلس و قوه قضائیه ایران- امروز در پی برکناری وزیر بهداشت، از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران کنار رفت.

  خانم دستجردی در مقابل "فشارهای وارده از مدیریت اجرایی" برای برکناری آقای لاریجانی مقاومت کرده بود.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.