علم الهدی: نباید به موسوی و کروبی نسبت ناروا بدهیم

به روز شده:  16:04 گرينويچ - جمعه 28 دسامبر 2012 - 08 دی 1391

آقای علم‌الهدی سه سال پیش گفته بود ممکن است با 'سران فتنه' به عنوان 'محارب' برخورد شود

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته که نباید میرحسین موسوی و مهدی کروبی را"فتنه‌گر" دانست.

او گفته اگرچه مواضع این دو به زمینه‌ای برای فعالیت علیه جمهوری اسلامی بدل شده بود اما "نه کروبی و نه میرحسین موسوی هیچ یک اهل عکس امام پاره کردن نبودند حتی اهل توصیه به این کار هم نبودند."

آقای علم‌الهدی گفته که باید حساب این افراد را از جریان‌های "استکباری" و "عوامل اجرایی فتنه" جدا کرد و هشدار داده که اگر "عوامل خارجی" باز هم زمینه و فرصتی مشابه پیدا کنند به همان اقدامات دست خواهند زد.

فتنه اصطلاحی است که محافظه‌کاران حاکم بر ایران برای اشاره به اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری پیشین از آن استفاده می‌کنند.

این اظهارات امام جمعه مشهد، که عموما انتقادات تندی را علیه اصلاح‌طلبان مطرح می‌کند، پس از آن صورت می‌گیرد که حبیب‌الله عسگراولادی، عضو ارشد هیئت موتلفه، تشکل قدیمی محافظه‌کاران سنتی ایران، در هفته‌های اخیر به دفعات با لحن نسبتا ملایمی درباره آقایان کروبی و موسوی موضع گرفته است.

آقای عسگراولادی دیروز با اشاره به این که رهبران معترضان را جزو فتنه‌گران نمی‌داند، گفت که "نباید موسوی و کروبی را از دست بدهیم."

'بستر برای فتنه'

بسیاری از محافظه‌کاران حاکم در سال‌های اخیر از عنوان "سران فتنه" برای اشاره به آقایان کروبی و موسوی، نامزدهای معترض انتخابات ریاست جمهوری ١٣٨٨ استفاده می‌کنند.

امام جمعه مشهد دلیل بیان موضع اخیر خود را این دانسته که نباید به دیگران "لقب و نسبت ناروا داده و تهمت بزنیم" با این حال با انتقاد از مواضع و عملکرد رهبران معترضان گفته "به هر حال آنها راه را برای عوامل خارجی و استکبار باز کردند و بستری برای فتنه شدند. آنها راه را باز کردند تا این افراد عکس امام را پاره کنند."

بسیاری از نمایندگان مجلس ایران در زمستان ٨٩ خواهان اعدام موسوی و کروبی شده بودند

احمد علم الهدی در سال ١٣٨٨ و پس از آن که معترضان هم‌زمان با مراسم عاشورا تظاهرات گسترده‌ای برگزار کردند، گفته بود اگر رهبران معترضان در مواضع خود تجدید نظر نکنند به عنوان "محارب" با آنها برخورد خواهد شد. تظاهرات عاشورای ۱۳۸۸ در مواردی به درگیری خشونت‌آمیز میان معترضان و مأموران انتظامی انجامید.

آقای علم‌الهدی همچنین در آن مقطع در نماز جمعه مشهد مخالفان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران را "بزغاله و گوساله" خوانده و گفته بود حرکت آنان مصداق "محاربه" است. او همچنین کمی بعدتر با انتشار نامه‌ سرگشاده‌ای خطاب به آقای موسوی از این اظهارات خود دفاع کرده بود.

گفته‌های تازه آقایان علم‌الهدی و عسگراولادی درباره رهبران معترضان در میان مواضع سال‌های اخیر محافظه‌کاران حاکم به نسبت کم‌سابقه است.

هواداران آیت‌الله خامنه‌ای پس از عاشورای ١٣٨٨ لحن تندتری نسبت به مخالفان پیدا کرده و برخورد با آنان را شدت بخشیدند. حدود یک سال بعد که در ۲۵ بهمن تظاهرات اعتراضی دیگری برگزار شد، لحن آنها نسبت به رهبران معترضان تندتر هم شد، به ترتیبی که بسیاری از نمایندگان مجلس ایران خواهان اعدام آقایان کروبی و موسوی شدند.

آقایان کروبی و موسوی و زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی، از آن پس در بازداشت خانگی به سر می‌برند و بنا به گفته فرمانده پلیس ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران خود مسئولیت برخورد با آنان را به عهده گرفته و مانع از اجرای اقدامات سختگیرانه در قبالشان شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.