لاریجانی: مسئولان نباید پشت تحریم‌ها پنهان شوند

به روز شده:  17:43 گرينويچ - جمعه 28 دسامبر 2012 - 08 دی 1391

آقای لاریجانی حذف سوبسیدها در ایران را از عوامل بالا رفتن قیمت‌ها دانسته

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، امروز ٨ دی (٢٨ دسامبر) گفته است نمی‌توان همه مشکلات اقتصادی را ناشی از تحریم‌ها دانست و "مسئولان نباید پشت تحریم‌ها پنهان بشوند."

آقای لاریجانی تاکید کرده که "شعار اصلاح ساختار اقتصادی در شرایط تحریم امکان‌پذیر نیست."

رئیس مجلس ایران گفته در حالی که "تحریم‌ها به اقتصاد فشار می‌آورد، شما باید تلاطمات اقتصادی داخل کشور را آرام کنید".

او با تاکید بر اینکه مجلس به طور حتم اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها را در شرایط کنونی به مصلحت کشور نمیداند، افزوده است که مجلس در شرایط فعلی تورم کشور با اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها و افزایش قیمت سوخت به ویژه گازوئیل و بنزین مخالف است.

مجلس و دولت ایران بر سر چگونگی حذف سوبسیدها با یکدیگر اختلاف نظر دارند. آقای لاریجانی گفته مجلس مصوبه‌ای برای منع اجرای مرحله دوم این طرح داشته و تاکید کرده که "البته در تدوین و اجرای این طرح دولت هم با ما هم نظر بود، حالا اگر چیز دیگری در این رابطه می‌گویند ما نمی‌دانیم."

مقامات اقتصادی دولت ایران می‌گویند که تحریم‌های نفتی و مالی ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه ایران باعث مشکلات اقتصادی شده است. اما منتقدان، دولت را متهم می‌کنند که تحریم‌ها را به عنوان توجیهی برای ضعف مدیریت خود مطرح می‌کند.

'نابودی صنایع'

دولت همچنین پیشتر اصرار داشت که مرحله دوم حذف یارانه ها را اجرا کند که سرانجام از این امر انصراف داد.

اخیرا محمود احمدی نژاد در یک گفتگوی تلویزیونی بحث پنج برابر کردن یارانه پرداختی و توزیع آن بین خانوارها را مطرح کرد که با واکنش‌های تندی از سوی نمایندگان مجلس رو به رو شد. طرح آقای احمدی نژاد این بود که نفت و گاز در داخل به دلار ۲۵۰۰ تومانی بفروشد و درآمد آن را به عنوان یارانه نقدی به خانوارها بدهد.

رئیس مجلس گفته است که "افزایش قیمت سوخت موجب نابودی صنایع و بخش‌های دیگر می‌شود."

آقای لاریجانی گفته برای اجرای این مرحله باید ٣٠٠ هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه شود، مبلغی که به گفته او، در صورت اضافه شدن به نقدینگی کنونی، با دامن زدن به گرانی "قطعا در کشور بحران اجتماعی ایجاد می‌کند."

ارزش ریال ایران از شهریور امسال سقوط بی‌سابقه‌ای کرده و علاوه بر این افزایش تورم نیز انتقادهای بسیاری را از عملکرد اقتصادی دولت برانگیخته است.

برخی کارشناسان اقتصادی می‌گویند که که اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، که در آن دولت در ازای قطع سوبسید کالاهای اساسی به خانواده‌های ایرانی وجه نقدی می‌پردازد، و سیاست‌های اقتصادی به گفته آنان متناقض دولت از جمله عوامل داخلی هستند که اقتصاد ایران را دچار نوسان کرده‌اند.

اما علاوه بر این دو عامل تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا علیه نظام بانکی و صنعت نفت ایران نیز درآمدهای ارزی ایران را به شدت کاهش داده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.