آمریکا رسما برای مقابله با 'نفوذ ایران در آمریکای لاتین' فعال شد

به روز شده:  05:41 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

جزییات استراتژی وزارت خارجه در رابطه با فعالیت های ایران در آمریکای لاتین محرمانه خواهد ماند و تنها خلاصه ای از آن برای عموم منتشر خواهد شد.

با مهر تایید باراک اوباما بر مصوبه کنگره، تدوین استراتژی سیاسی و دیپلماتیک آمریکا برای "مقابله با نفوذ ایران در آمریکای لاتین، آمریکای مرکزی و کانادا" اجرایی شد.

این قانون وزارت خارجه را موظف می کند ظرف ۱۸۰ روز برنامه خود را برای مقابله با آنچه "حضور و فعالیت خصمانه ایران" در آمریکای لاتین، آمریکای مرکزی و کانادا خوانده شده مشخص کند.

وزارت امنیت ملی آمریکا نیز از این پس موظف است نظارت و وارسی های خود در مناطق مرزی کانادا و مکزیک را افزایش دهد تا "جلوی ورود عوامل حکومت ایران، سپاه پاسداران، سپاه قدس ، حزب الله و هر گروه تروریستی دیگری" به این منطقه را بگیرد.

در عین حال نهادهای چندگانه امنیتی آمریکا نیز موظف می شوند برای "مقابله با تروریسم و افراطی گرایی" در آمریکای لاتین با هدف "منزوی کردن ایران" فعالیت کنند.

بودجه ای یک میلیون دلاری برای انجام ماموریت وزارت خارجه آمریکا در این زمینه درنظر گرفته شده که براساس متن قانون باید موارد زیر را عملی کند:

  • گزارشی از فعالیت های دیپلماتیک و اقتصادی ایران در آمریکای لاتین
  • اطمینان از مختل نشدن بازار انرژی آمریکا و جهان
  • پیشنهاد راهی برای مقابله با کمک برخی کشورهای منطقه به ایران برای دور زدن تحریم های بین المللی

پیش از این موضع دولت آمریکا درباره فعالیت های ایران با محتویات این قانون متفاوت بوده است.

مقامات وزارت خارجه هیلاری کلینتون پیش از این ضمن تاکید بر نظارت بر فعالیت های رو به گسترش ایران در منطقه آمریکای لاتین بر این باور بوده اند که فعلا نشانه ای حاکی از غیرقانونی بودن فعالیت های ایران در آمریکای لاتین در دست نیست.

استراتژی مدون وزارت خارجه در این زمینه محرمانه خواهد بود اما خلاصه ای از آن به هنگام تکمیل علنی خواهد شد.

حکومت ایران در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد تلاش زیادی کرده است تا روابط خود را با کشورهای آمریکای لاتین گسترش دهد.

عقاید ضد آمریکایی رهبران بعضی از این کشورها زمینه برقراری روابط دوستانه آنها با ایران را فراهم کرده است.

طی چند سال گذشته روسای جمهوری ایران و ونزوئلا بارها به کشورهای یکدیگر سفر کرده‌اند. در حال حاضر، روسای جمهوری دو کشور بولیوی و ونزوئلا از دوستان جمهوری اسلامی هستند و تا چند سال پیش، رئیس جمهوری سابق برزیل نیز که در صدد ایفای نقش رابط بین کشورهای پیشرفته و توسعه نیافته بود، روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی برقرار کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.