بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران – نهم دی

به روز شده:  06:01 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

روزنامه های اول هفته تهران بیشتر از هر خبری به عزل تنها زن کابینه، به دستور احمدی نژاد پرداخته و ضمن انتقاد از این گونه برکناری که از جمله عادت های رییس دولت است به گمانه زنی درباره آن پرداخته و از جمله فاش گوئی های وزیر بهداشت را درباره ارز درمان و دارو که به بخش های دیگر انتقال داده شد و هم مخالفتش با برکنار دکتر باقر لاریجانی برادر روسای قوای مقننه و قضاییه را علت این برکناری برشمرده اند.

طرح دوباره مسئولیت دولت در آتش سوزی مدارس که همزمان با مرگ دومین دانش آموز مدرسه شین آباد آغاز شده، از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست که در عین حال از وضعیت اقتصادی کشور انتقاد کرده اند.

وزيري كه بايد تشويق مي‌شد، از جنس همین دولت بود

تیتر و عکس صفحه سوم روزنامه بهار

سيدجواد سيدپور در سرمقاله کلیک تهران امروز از خانم دستجردی به عنوان وزیری یاد کرده که باید تشویق می شد نه برکنار.

به نوشته این مقاله خبر بركناري دكتر مرضيه وحيددستجردي از سمت وزارت‌بهداشت به خاطر پيگيري مشكلات دارويي بيماران كشور در شرايطي منتشر شد كه همزمان يكي از دانش‌آموزان دختر شين‌آباد شهرستان پيرانشهركه چندي پيش در حريق كلاس درس گرفتار آمده بود و با مرگ دست و پنجه نرم مي‌كرد سرانجام صبح روز جمعه وداعي تلخ و زودهنگام با زندگي كرد و با مرگ مظلومانه‌اش نحوه مديريت دولتمردان را محك زد. اين در حالي است كه كمترين انتظار اين بود که رئيس محترم دولت به جای برکناری این وزیر آن یکی دیگر را زنهار می‌داد و از وزير مربوطه توضيح مي‌خواست و اقدامات او را درباره مصون‌سازي مدارس كشوردر برابر حوادثي از قبيل آتش‌سوزي بررسي مي‌كرد و اگر قصوري وجود داشت -كه دارد- وزير مربوطه را توبيخ مي‌كرد.

به نوشته این روزنامه شايد اگر دكتر دستجردي هم مثل تعدادي ديگر از مقامات دولتي مقابل مشكلات لب فرو مي‌بست و اظهارنظري نمي‌كرد يا همه چيز را عالي و خوب و مشكلات را ناشي از كارشكني مخالفان و معاندان مي‌شمرد اكنون نه تنها روزنامه دولت تيتر يك خود را عليه او تنظيم نمي‌كرد بلكه هر روز شيرين‌تر از روزهاي قبل به عنوان گل سرسبد كابينه معرفي مي‌شد.

کلیک خراسان نوشته آقاي رئيس جمهور، وزير بهداشت را هم برکنار کرد تا همچنان «در بر پاشنه» عزل و نصب هاي گاه و بي گاه و بعضاً متعدد بچرخد!

اگر اين برکناري به خاطر برخي حاشيه ها و شبه خبرهايي که طي دو سه هفته اخير شنيده مي شد باشد، جاي بسي تأمل در چنين تصميماتي است. آن هم براي وزيري که خود آقاي احمدي نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاران همين چندي پيش به او نمره ۲۰ داده بود و خلاصه نمره ۲۰ کابينه هم به «هلوي دولت» پيوست اما نکته قابل تأمل تر اين که معاون اول رییس جمهور چند روز پيش به صراحت در جلوي دوربين ها گفته بود تا آقاي احمدي نژاد هست خانم دستجردي هم هست! اما چه زود همه ديدند که حرف آقاي معاون اول اصلاً درست از آب در نيامد و اين يکي ديگر از شاهکارهاي دولت و عزل و نصب هاي آقاي احمدي نژاد است که حتي معاون اول از آن خبر نداشته.

محمدحسین مهرزاد در سرمقاله کلیک جهان صنعت نوشته برکناری از دولت احمدی‌نژاد با توجه به وضعیت فعلی نمی‌تواند امتیاز منفی برای وزرا باشد اما هرکدام که برکنار می‌شوند با شیوه خاصی از واکنش جامعه روبه‌رو هستند. ، همه شان هم از منقدان امتیاز نگرفتند اما داستان وزیر بهداشت اما فرق می‌کند، او از زمانی که مصاحبه کردن درباره ارز دارو را شروع کرد با هر اظهارنظر پایگاه اجتماعی خودش را گسترده‌تر کرد.

به نوشته این روزنامه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هر روز پتانسیل بیشتری برای دفاع از خانم وزیر پیدا می‌کردند. موافقانش می‌گفتند یک تنه ایستاده تا ارز دارو را بگیرد و ابایی ندارد در این راه رییس و برخی اعضای کابینه را به باد انتقاد بگیرد. سوی دیگر ماجرا دولتی‌های ساکت بودند. حتی معاون اول رییس دولت گفت که تا وقتی احمدی‌نژاد هست دستجردی هم می‌ماند. حالا احمدی‌نژاد هست اما دستجردی نمانده است!

اما سرمقاله جهان صنعت به یاد منقدان دولت آورده که مرضیه وحیددستجردی از جنس همین دولت بود که در آن وزیر شد و وزیر ماند تا روزی که ماجرای ارز دارو پیش آمد، ارز دارو و مواضع دستجردی اما دلیل لازم و کافی برای برکناری‌اش نبود. آن‌گونه که ارگان رسمی دولت نوشته بود عزل برادر چهارم لاریجانی‌ها از قائم مقامی وزیر و ریاست دانشگاه علوم پزشکی و مقاومت دستجردی پر‌رنگ‌تر از سایر دلایل برکناری بود. یعنی بازی عزل دستجردی در زمین تقابل احمدی‌نژاد و لاریجانی بود، بازی پرهیجانی است، دیدن هم دارد اما‌ های‌وهوی طرفداری دیگر اضافه است.

تیتر اول و عکس روزنامه ملت ما

مصافحه و برکناری

در همین حال کلیک قانون خبر داده یکی از استانداران کشور به دلیل «مصافحه» برکنار شده است.

به نوشته این روزنامه استاندار خراسان رضوی به دلیل حضور در مراسم سخنرانی نقویان و مصافحه با او از سوی احمدی نژاد برکنار شد. واکنش استاندار برکنار‌شده نیز در نوع خود جالب‌توجه بود چرا که گفته است: عزل و نصب کارگزاران باید با دلیل و از روی حکمت باشد.

باید برای دولت رای اعتماد گرفت

بهمن کشاورز در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته از اصل يكصد و سي و ششم قانون اساسي به نظر می آید هرگاه پس از گرفتن راي اعتماد از مجلس، نيمي از هيات وزيران تغيير كند، مجلس بايد دوباره به كل هيات وزيران راي اعتماد بدهد.یعنی تغيير كردن نيمي از اعضاي هيات وزيران، به هر علتي كه باشد، باعث مي‌شود اخذ راي مجدد براي كل هيات وزيران واجب شود.

نویسنده حقوقدان مقاله اعتماد با اشاره به یک تقسیر شورای نگهبان نشان داده که از نظر آن شورا در صورتي كه تعداد اعضاي هيات وزيران افزايش يافته باشد ملاك احتساب تغيير نيمي از اعضا، وضع حاضر هيات وزيران است. در عین حال این منحصر به موردي نيست كه تغيير نيمي از اعضاي هيات وزيران، يكجا صورت گرفته باشد. بلكه تغييرات تدريجي به نحوي كه مجموع آنها به نصف برسد نيز مشمول اين قاعده است.

تیتر و عکس صفحه اول روزنامه جهان صنعت

پوریا عالمی در ستون نشر اکاذیب کلیک قانون با اشاره به گفته ‌معاون اول رییس جمهور "خود من هنوز نیامده می گفتند فلانی رفت در حالی که تا آقای احمدی‌نژاد هست، من هستم و مرضیه وحید دستجردی هم هست"

طنز نویس با سئوال واقعا چرا می‌گفتند؟ چند پاسخ را احتمال داده:

الف- یک‌جور تعارف شابدالعظیمی‌است. وقتی می‌خواهند کسی شام نماند می‌گویند «شام که نمی‌مونین؟»

ب- یک‌جور پلیتیک اصفهانی است. وقتی می‌خواهند طرف بلند شود و زودتر برود و شامش را خانه خودش بخورد می‌گویند: «شام‌تون رو خوردین که.»

پ- یک‌جور تاکتیک مِشدی است. وقتی می‌خواهند طرف واقعا بلند شود و برود دنبال کارش می‌گویند: «شام نمخورین که؟»

آتش همچنان قربانی می‌گیرد و مدارس خالی

شیرزاد عبداللهی در مقاله ای در کلیک بهار با اشاره به مرگ دومین کودک از دانش آموزان مدرسه شین آباد که آتش گرفته بودند به بخشنامه ای اشاره کرده که به تازگی توسط وزیر برای سازمان نوسازی مدارس نوشته شده نوشته که نشان می دهد که این سازمان دولتی تاکنون وظایف خود را به درستی انجام نمی‌داده؟ در این صورت کار سازمان نوسازی را با کار بعضی از انبوه‌سازان مسکن که آپارتمان‌های پیش‌فروخته را بدون کابینت و نقاشی و انشعاب گاز و کنتور برق و... تحویل مشتری می‌دهند، چه تفاوتی دارد؟

به نوشته این کارشناس مسائل آموزش و پرورش حتی در ساخت مدارس جدید از استانداردهای ملی و جهانی فاصله بسیار دارد چنان که مدرسه باید مجهز به وسایل اعلام و اطفای حریق بوده و راه‌های خروج اضطراری پیش‌بینی شده باشد... وزیر و رییس سازمان نوسازی پاسخ دهند که آیا در مدارس نوساز که بعد از سال 85 ساخته شده‌اند، ضوابط استاندارد مانند در اضطراری برای کلاس‌ها رعایت شده است؟ ... معمولا گفته می‌شود که آموزش‌وپرورش بودجه‌ای برای استاندارد‌سازی مدارس ندارد. به نظر من مشکل اصلی جای دیگری است.

در ادامه مقاله بهار آمده آموزش‌وپرورش فعالیت‌هایی را در اولویت قرار داده که جزو وظایف ذاتی این دستگاه نیست (مثل تاسیس دانشگاه) یا بسیار بی‌اهمیت است (مثل تغییر ساختار آموزشی ). در واقع بودجه و انرژی دستگاه نابه‌جا مصرف می‌شود.

محمد تقی فلاحی در مقاله ای در کلیک قانون نوشته در حوزه آموزشی و ساختار۶-۳-۳ با عجله عمل شده که مشکلاتی بوجودآمده است. بعضی واحدهای آموزشی امکاناتی را که برایشان پیش بینی شده ندارند و بسیاری ازانباری‌ها به کلاس تبدیل شده است. با شیوه حذف مدیران، یک مدیر برای ۱۰ مدرسه گذاشته شده که این خلاف قانون است. مثلا در یک مدرسه که ۳۷۸ دانش‌آموز دارد مدرسه دیگر مدیر ندارد چون با تصمیمات وزیر، برای «مجتمع‌های تحصیلی»، مدیر قرار می‌دهند.

به نوشته این کارشناس مسائل آموزشی در همین حادثه شین آباد، مدرسه مدیری نداشت که پاسخگو باشد.... حدود ۵هزار مربی قرآن درآموزش وپرورش جذب کردند... بدون آزمون... وبیشتر، بحث پارتی بازی مطرح است، همچنین۱۵هزار نیروی خدماتی جذب شده است که این هم بیشتر با رابطه صورت پذیرفته است، اخراج نیروهای پیش دبستانی وخریدخدمت آموزشی، استفاده از مدیران ضعیف درسطح وزارتخانه و…. بودجه آموزش و پرورش امسال حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان بوده که چون با کسری بودجه مواجه هست سعی می‌کند از هزینه قسمت‌های مختلف بکاهد.

مقاله قانون نشان می دهد: به دلیل نداشتن سوخت زمستانی، مدرسه‌‌ای شبانه‌روزی در روستایی در اطراف بهشهر تعطیل شد مسئولان این مدرسه به دلیل نداشتن مواد غذایی براي تغذیه دانش‌آموزان و همچنین نداشتن سوخت براي گرم کردن مدرسه، مدرسه را تعطیل و عنوان کردند که دانش‌آموزان در منزل درس بخوانند. مدارس شبانه‌روزی برای ایجاد فرصت‌تحصیلی‌برای دانش‌آموزان ‌روستاهای ‌پراکنده ‌و کم‌جمعیت‌ و ‌توسعه ‌آموزش‌های ‌فنی ‌و حرفه‌ای ‌در رشته‌هایی ‌که ‌نیاز به‌ حضور مستمر و مداوم‌ دانش‌آموز دارد تاسیس‌ شده‌اند.

کاهش ارزش ریال، کارتون سیاست روز

اعتماد به آگهی های تجاری ماهواره ای

عباس عبدی در مقاله ای در کلیک اعتماد به آگهی هایی اشاره کرده که از طریق تلویزیون های ماهواره ای پخش می شود و بیشتر مربوط به مواد زیبائی و بهداشتی است یک روز می بینی تعداد زيادي از خانم‌ها با صورت‌هاي ملتهب و سرخ شده براي درمان به پزشک و مراجعه مي‌كنند، كاشف به عمل مي‌آيد كه از دستورات یک مجری تلویزیون ماهواره ای براي شادابي پوست صورت خود استفاده كرده، و به اين روز افتاده‌اند!البته اين واقعيت رسانه‌هاي جديد است، كه امكان دسترسي و در نتيجه انتخاب را بيشتر مي‌كند، ولي وقتي در محيط‌هاي بسته و سرشار از بي‌اعتمادي به يكديگر و به مراجع داخلي قرار بگيريم، هنگام انتخاب، تحت تاثير بدترين آموزه‌هاي ارائه شده از سوي اين رسانه‌ها قرار مي‌گيريم.

نویسنده مقاله با طرح این سئوال که با این نوع آگهی ها برخورد قانونی صورت نمی گیرد تاکید کرده پاسخ دادن به همين پرسش ساده نشان‌دهنده خيلي از واقعيات در جامعه ماست. روي ديگر اين سكه كه كم اهميت‌تر از مورد پيش نيست، فاقد متولي جدي بودن بخش بهداشت و درمان است، نه تنها در حوزه رسمي كه در حوزه حرفه‌يي و افكار عمومي هم چنين ضعفي را مي‌بينيم، حتي همكاران مطبوعاتي هم چنانچه شايسته است، براي دفاع از سلامت مردم و حقوق جامعه، به اين نكته‌ها نمي‌پردازند. شايد يك دليل آن عصبانيت از تلويزيون ايران است كه نمي‌خواهند با كور كردن منابع مالي اين‌گونه شبكه‌ها، موجب بسته شدن اين كوره‌راه به آرامش و دنياي آزاد شوند.

آقای عبدی در مقاله اعتماد نوشته به همين دليل است كه هر روز بيش از گذشته شاهد آگهي‌هاي جالب از صابون خرچنگ گرفته تا عصاره حلزون هستيم، آنها را استفاده مي‌كنيم، بلكه جواني از دست رفته خود را بازيابيم، ولي چه مي‌توان گفت كه پيرتر از هميشه به نظر خواهيم رسيد، نه فقط در ظاهر كه حتي در باطن خود.

تفکیک وعده‌های یارانه‌ای از رقابت‌های انتخاباتی

علی میرزاخانی در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد نوشته اصرار دولت بر اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها آن هم در ابعادی بالغ بر پنج برابر فاز اول هدفمندی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری دو نگرانی همزمان در پی داشته است؛ اول نگرانی از آسیب دیدن اصلاحات اقتصادی در مسابقات سیاسی و دوم تنزل رقابت‌های انتخاباتی از «برنامه‌محوری» به «وعده محوری».

به نظر نویسنده این مقاله برخی علائم حاکی از آن است که هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان یکی از ابعاد مهم اصلاحات اقتصادی می‌تواند به گوشت قربانی رقابت‌های سیاسی تبدیل شود. به این صورت که با پوشاندن یک روی این سکه که همان افزایش قابل توجه قیمت حامل‌های انرژی است، روی دیگر این سکه یعنی وعده افزایش یارانه نقدی بزرگنمایی شود و به دنبال آن مزایده‌ای بین جناح‌های مختلف برای بالا بردن رقم یارانه نقدی با هدف جمع‌آوری آرای مردم برپا شود. طبیعی است در صورت برپا شدن این بساط، هدف اصلی از هدفمندسازی به فراموشی سپرده شده و این مهم به ابزاری برای جلب رای تبدیل شود که پیامدهای مخاطره آمیز آن بر هیچ‌کس پنهان نیست.

سرمقاله دنیای اقتصاد پیشنهاد کرده چون جلوگیری از مضرات اجرای نابهنگام قانون با ممنوع‌سازی فاز دوم یارانه‌ها محقق نمی‌شود، بهترست در مرحله اول، مجلس دولت را موظف کند جزئیات برنامه خود برای فاز دوم هدفمندسازی را در قالب ترازنامه‌ای مدون شامل ریز افزایش قیمت حامل‌های انرژی و مجموع درآمد حاصل از این محل برای افزایش یارانه نقدی جهت اطلاع افکار عمومی منتشر سازد. در مرحله دوم، بهتر آن باشد که مجلس اراده خود را از راه همه پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم اعمال کند.

وقت و زمان می‌ترشد

محمد رضا ستون شاعر طنزنویس جهان صنعت با شنیدن خبر اختلاس دو میلیاردی در سوییس که باعث شد رییس بانک استعفا بدهد سروده:

گلم! نازم! چرا پرت حواست؟

کفن کردی تنت جای لباست؟

اگر اینجا ریاست کرده بودی

تشکر می‌شد از این اختلاست

کارتون روز

برف روبی، کارتون علیرضا پاکدل، جام جم

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.