بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – دهم دی

به روز شده:  04:25 گرينويچ - 30 دسامبر 2012 - 10 دی 1391

روزنامه های امروز صبح تهران با چاپ عکس هائی از دادگاه زورگیران قمه به دست تهرانی نوشته اند که متهمان با اشک در دادگاه ادعا کرده اند که نمی دانستند مجازات زورگیری اعدام است. اظهارنظر مختلف چهره های سیاسی درباره جنبش سبز و سران آن، انتقاد از اصولگرایان و جناح های تندرو که نمی خواهند جز خود کسی را به مدیریت کشور راه دهند، بخش دیگری از مطالب امروز این روزنامه هاست.

زورگیران در دادگاه

تصویر زورگیران در دادگاه، صفحه اول دنیای اقتصاد

در روزی که بیشتر روزنامه ها با شرح دادگاه زورگیرانی که در روز روشن با قمه چند رهگذر را در تهران تهدید کردند و لوازم آنها بردند از گریه آنان خبر داده اند عبدالصمد خرمشاهی وکیل صاحب نام ایران در مقاله ای در کلیک قانون نوشته آمار زورگیری، کیف ربایی و جرایم مشابه رو به رشد است و پخش فیلم زورگیری چهارجوان، آنچنان جامعه را تکان داد که ناگزیر ریاست قوه قضاییه اعلام کرد این‌افراد محارب هستند.

اما محاربه چیست و محارب کیست؟ نویسنده حقوقدان با اشاره به مواد قانونی نوشته اینکه این گونه افراد را محارب قلمداد بکنیم یاعنوان مجرمانه دیگری به آن‌ها بدهیم تفاوتی نمی کند. آن ها از مادر و بالفطره مجرم به دنیا نیامده‌اند. آن‌ها فرزندان این آب و خاک هستند و شرایط و اوضاع و احوال جامعه، آنان و سایر افراد مجرم را ناگزیر به پرداختن به این‌گونه جرایم کرده است. علی‌الظاهر همه آنان قصد سلب امنیت از مردم را نداشته بلکه برای «سد جوع» مرتکب این اعمال می‌شوند.

در ادامه مقاله قانون آمده اعمال مجازات‌ها که تاحدودی می‌تواند مانع از تکرار جرم یا افزایش جرم یا ارتکاب جرم شود، قبل از آن نیاز به پیشگیری و به کار بردن راهکار اساسی و اصولی داریم که اندیشمندان علم حقوق سالیان متمادی آن را عنوان کرده‌اند. یعنی باید در وهله اول با علت‌ها مبارزه کرد نه با معلول‌ها، اگر در کنار اعمال مجازات های شدید تمهیدات لازم به کار گزفته شود، مطمئن باشید این‌گونه اعمال آخرین آن‌ها نخواهد بود.

کسی با ما نیست

مهدی مطهرنیا در سرمقاله کلیک تهران امروز با اشاره به قانون مقابله با نفوذ ایران در نیمکره غربی که به تصویب کنگره آمریکا رسیده نوشته این قانون از چند جهت دارای اهمیت است. از منظر زمانی،‌ به این معناست که اساسا امضای چنین قانونی درمنطقه خاورمیانه و درچارچوب مذاکرات اعراب - اسرائیل و تحرکات منطقه لبنان و منطقه ثقل کنونی (سوریه) و بعد ایران و آب‌های خلیج‌فارس تاثیرگذاراست و باعنایت به پرونده هسته‌ای ایران و مذاکرات پیش روی ایران و گروه ۱ + ۵ می‌تواند اهمیت ویژه‌ای داشته باشد.

به نوشته این مقاله از نظر تحلیل امنیتی امضای چنین قانونی در آمریکا به این معناست که وزارت امنیت داخله آن کشور باید مرزهای این کشور را با کانادا و مکزیک برای جلوگیری از نفوذ نیروهای سپاه پاسداران ،‌ نیروهای قدس، حزب‌الله و هرگروهی که با جمهوری اسلامی ایران در ارتباط است مستحکم کند و نفوذ ایران را در کشورهای آمریکای لاتین سد کند.

در پایان سرمقاله تهران امروز آمده امضای این قانون می‌تواند این پیام را ارسال کند که ایالات متحده از هم‌‌اکنون درصدد است ‌امکان ضربه‌های تهاجمی و تقابلی ایران را ازبین ببرد. از طرفی امضای قانون مقابله با نفوذ ایران در نیمکره غربی در آستانه مذاکرات ایران با کشورهای ۱ + ۵ می‌تواند جو روانی گسترده و فشرده‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند و ایران را وارد جنگ روانی کند.

تیتر و عکس صفحه اول آرمان

کلیک مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته تجربه‌های گذشته حکایت از آن دارد که آمریکا با ایران مذاکره نمی‌کند و سخن از مذاکره را فقط برای در اختیار گرفتن افکار عمومی، به میان می‌آورد. اروپا هم دنباله رو نعل به نعل آمریکاست. چون تقابل با ابرقدرت یگانه جهان را به سود منافع ملی خود نمی‌داند و از نظر نظامی‌هم در مقابلش، چند در برابر ۲۰ است از طرفی، برخلاف تصورات خوش باورانه ما، هیچ کدام از آن دو و حتی آسیا هم در ماه‌های اخیر نشان داده‌اند که در راستای منافع ما گام بر نمی‌دارند. کاهش واردات نفتی چین و کره و موارد دیگر و تحریم‌های غلیط و شدید اخیر آمریکا و اروپا، دال بر این مدعاست.

این مقاله در زمینه سیاست داخلی نوشته آرمان‌های ادعایی اصولگرایانی که در قدرت اند و یا حامی دولت هستند با واقعیت‌های جامعه ما، مغایرتی آشکار دارد و همچنان بر بال خیال نشسته اند و نمی‌دانند که در جامعه چه می‌گذرد و درد مردم چیست یا نمی‌خواهند که ببینند! به عنوان نمونه، مصاحبه رئیس محترم دولت نشان داد که بیان و باورهای وی، چقدر با ضرورت‌ها و واقعیت‌ها، فاصله دارد ! و هنوز هم این جمع و طیف فکری می‌خواهد که در قدرت، پایدار بماند و تدبیری اندیشیده و می‌اندیشند که سایه همای سعادت ریاست و سیادت برسر آنان، مستدام باشد.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری با تشریح وضعیت مشکل کشور در سیاست داخلی و خارجی نوشته راه برون رفت از معضلات کنونی جامعه ما، حضور همه سلایق و نحله‌های فکری در قدرت و دستگاه‌های اجرایی کشور است و جز این راه سعادتی نیست و سرمشق جامعه اجرایی، قانون‌گذاری و قضایی ما هم «مجمع تشخیص مصلحت نظام» است .

چطور اصولگرایان میداندار شدند

فاطمه راکعی در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته اصلاح‌طلبان نه یک اقلیت بزرگ، بلکه اکثریتی هستند که به دلایل متعدد پس از انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته مهجور و منزوی شده‌اند. در نتیجه منزوی شدن اصلاح‌طلبان، بدنه اجتماعی آنها نیز دچار سرخوردگی شده‌اند. اصلاح‌طلبان اما طی سال‌های اخیر به طور مداوم خواسته‌های حداقلی خود را برای حضور و مشارکت درعرصه سیاسی کشور اعلام و تاکید کرده‌اند که حاضر نیستند به عنوان هیزم تنور انتخابات مورد استفاده قرار گیرند.

به نوشته این مقاله این‌طور که پیداست، جریان‌های تندرویی که اجزای قدرت را قبضه کرده‌اند، مشخص نیست می‌خواهند جامعه ایران را به کدام سمت و سو ببرند! به همین دلیل از اصولگرایان معتدل توقع داریم به وظیفه خود در این مقطع حساس سیاسی از تاریخ ایران عمل کنند و اجازه جولان بیش از این به افرادی ندهند که همه ارکان حکومت را در قدرت خود می‌خواهند؛ همان‌هایی که بر همه افکار و آرا به جز آنچه خود می‌اندیشند، خط بطلان می‌کشند و به دنبال حذف دیگر رقبا از عرصه سیاست‌ورزی عقلانی‌اند.

به نظر نویسنده مقاله اعتماد این روزها که به انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم نزدیک می‌شویم، پیش‌نیازهای حضور اصلاح‌طلبان واقعی در عرصه انتخابات آشکارتر شده است.

اقتصاد بدون نفت؛ کدام برنامه، کدام دولت

محمد خوش‌چهره در مقاله ای در آرمان نوشته اقتصاد بدون نفت حرف درستی است. البته در کتاب‏های اقتصاد و تئوری‏های مدیریتی، نه در برنامه‌های اقتصادی دولت فعلی. اقتصاد بدون نفت رویایی است که تجربه بسیاری از کشورهای تازه توسعه‌یافته صحت واقعی بودن را به راحتی اثبات می‏کند. در ایران هر وقت که بحث اقتصاد بدون نفت مطرح می‏شود اشارات گسترده‏ای به میزان منابع طبیعی غیرنفتی و پتانسیل‏های گسترده کشور به عنوان جایگزین منابع نفتی می‏شود.

نویسنده اقتصاددان این مقاله تاکید کرده: ایران دهه‌هاست که درست از همین ناحیه ضربه خورده و از جهان عقب افتاده. بر این پایه می‏توان گفت حرف‏های احمدی‌نژاد درخصوص رفتن به سمت اقتصاد غیرنفتی با توجه به کارکرد دولت وی حرف‏های کارشناسی و برپایه دیدگاه اقتصادی تعریف شده نیست. دولتی که بیشترین استفاده را در طول تاریخ از منابع سرشار نفتی داشته، بیشترین وابستگی را در بودجه‌های خود به درآمد نفت ایجاد کرده و ذخایر کشور را به کمترین حد خود رسانیده نمی‏تواند دم از اقتصاد بدون نفت بزند. تجربه کشورهایی چون ژاپن، کره، مالزی نشان داده است که حتی بدون داشتن منابع فوق‌العاده غیرنفتی و حتی بدون داشتن موقعیت ژئوپلتیک مناسب، تنها با تکیه بر نیروی انسانی متخصص و پرورش یافته و ایجاد همگرایی در سطوح مختلف جامعه می‏توان به تحقق توسعه امید بست.

مقاله آرمان در پایان نوشته: دولتی که حتی نمی‏تواند بودجه خود را سر موعد مقرر تهیه و تنظیم کند و از بی‌نظمی اقتصادی و آمارهای غیرشفاف رنج می‏برد قطعا قادر نخواهد بود که اقتصاد بدون نفت را محقق کند. در یک رمزگشایی از این دست سخنان مقامات دولتی به راحتی درخواهیم یافت مساله این نیست که دولت نمی‏تواند وضعیت مطلوب اقتصادی در کشور محقق کند، مساله مهم این است که رفتارهای دولت اثبات کرده که مقامات اجرایی کشور در حد انتظار در این مسیر حرکت نکردند.

یک گام جلوتر از بحران

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

محبوبه حقیقی در مقدمه مصاحبه ای با سید محمد بهشتی، درجهان صنعت نوشته این روزها دیگر برای هیچ‌کس تردیدی نمانده که سینمای ما در شرایط بحرانی به‌سر می‌برد. این را از خیل فیلم‌های بر زمین مانده و به اکران نرسیده می‌توان دریافت تا فشارهای بیرونی که باعث می‌شود فیلم‌های به اکران رسیده از روی پرده سینماها پایین کشیده شوند تا اینکه مدیرعامل بنیاد فارابی می‌گوید به دلیل تحریم‌ها به زودی نگاتیو و پوزیتیو و... هم برای ساخت فیلم نداریم. بحران‌های فرهنگی اما تنها به عرصه سینما محدود نمی‌شود و شاید بتوان گفت حوزه کتاب روزگاری سخت‌تر از این را می‌گذراند.

مصاحبه گر از رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی پرسیده این روزها زیاد این جمله را می‌شنویم که سینمای ایران در آستانه ورشکستگی است، نظر شما درباره اوضاع امروز سینمای کشور چیست؟ و او جواب داده هر کاری را که حدس می‌زدند می‌تواند به نابودی سینما کمک کند به شکل کاملا خلاقانه‌ای انجام دادند. کاری کرده‌اند که تمام فیلمسازهای جدی و اسم و رسم دار که صاحب فکر و سلیقه‌اند در سینما حاشیه‌نشین بشوند و دیگر فرصت عرض‌اندام نداشته باشند.

به نظر محمد بهشتی در گفتگو با جهان صنعت از طرف دیگر اوضاع اقتصادی کشور به هر دلیلی که علتش تحریم یا بی‌کفایتی یا هر چیز دیگری است دچار مشکلات جدی شده زیرا روی قدرت خرید مردم اثر گذاشته و سینما جزو اولین قربانیان این کاهش قدرت خرید است. شاهد هستید که مردم دیگر وسعش را ندارند سینما بروند. سالن‌های سینما خالی است و عملا سانس‌های خالی زیادی داریم. متولیان دولتی باید برای این وضعیت فکری کنند اما در مقابل وزیر ارشاد گفته است ما به سینما احتیاجی نداریم، چون تلویزیون داریم. اگر تلویزیون کافی است چرا سالن‌های سینمای جاهای دیگر دنیا پررونق است؟

تنها مرد کابینه رفت

محمدحسین روانبخش چند علت برای برکناری خانم وحید دستجردی وزیر بهداشت برشمرده از جمله این که احمدی نژاد قبلا گفته بود خانم دستجردی تنها مرد کابینه است‌.

سئوال طنز نویس کلیک مردم سالاری این است که برکناری دستجردی جذابتر و ابتکاری تر بود یا برکناری متکی؟ و جوابش این که : هر گلی یک بویی دارد و نباید آنها را با هم مقایسه کرد. برکناری برادر متکی در سنگال‌، نوعی برکناری دیپلماتیک بود و برکناری خواهر دستجردی نوعی برکناری حاوی بهداشت روانی بود. مهم این است که دولتمردان خیلی محترم ما ابتکاری برکنار می‌شوند، آن هم به نوعی که با حوزه کاری شان هماهنگ باشد .

در ادامه ستون طنز مردم سالاری آمده: با توجه به توانایی‌های منحصر به فرد علی نیکزاد چرا احمدی نژاد‌، او را به سرپرستی وزارت بهداشت منصوب نکرد؟ و پاسخ این است که: به خاطر اینکه ممکن است همین امروز علی نیکزاد هم برکنار شود‌!

برج مخابراتی، نماد هویتی ملت ؟

ساناز افتخارزاده در مقاله ای در کلیک آرمان پرسیده اگر قرار بود یک نماد را از تاریخ کهن ایران به‌عنوان نماد ایران برگزینیم کدام را باید انتخاب می‌کردیم؛ پارسه فارس؟ کاخ سروستان ساسانی؟ ارگ علیشاه تبریز؟ و... به راستی مگر هیچ کدامشان که هر یک به دوره ای متفاوت و تاریخ تمدنی بس درخشان تعلق دارد را می‌توانستیم بر دیگری برتری دهیم؟ اما این مشکل را حسین امانت معمار جوان ۲۵ ساله به زیبایی تمام برای تمام ایرانیان حل کرد؛ آنگاه که برج نمادین آزادی را در قالب تلفیقی از تمام شاهکارهای معماری ایران در دو دوران اصلی پیش و پس از اسلام طرح نمود.

این نماد در قلب تهران رسوخ کرد؛ اما اکنون در میان انبوه ساختمان‌‌‌های بلند‌مرتبه دیگر این برج بلند به نظر نمی‌رسد‌. به راستی چون مادری پیر و خمیده است که به دوران کهنسالی رسیده است‌. اکنون وظیفه ما فرزندان چیست‌؟ آیا به راستی همان نسلی شده‌ایم که پدران و مادران  سالخورده خود را به آسایشگاه‌‌ها می‌سپاریم تا مزاحم دنیای مدرن ما نشوند یا هنوز ادامه آن قوم هستیم که پیر را هر چه سالخورده‌تر می‌شد عزیز‌تر می‌داشتند؟ این تلاش مستمر برای جایگزین کردن یک برج مخابراتی به‌عنوان نماد هویتی و شهری برای چیست‌؟

در پایان مقاله با تاسف نقل شده: ترک‌هایی که از سال ۱۳۸۵ نگران آن بودیم آشکارتر بر بدنه پیر برج آزادی نشسته است و مرمت سطحی و ظاهرسازی سال‌‌‌های پیش به راستی آن را درمان نکرده است‌. در تیزرهای تبلیغاتی، پیش درآمدهای برنامه کودک و کلیپ‌هایی که صدا و سیما به بهانه‌‌‌های گوناگون می‌سازد همین حالا هم برج آزادی حذف شده است و تنها برج میلاد خودنمایی می‌کند‌.

به فحش بستن یا به توپ بستن

پوریا عالمی‌ در ستون کلیک نشر اکاذیب قانون با نقل سخن یک نماینده مجلس که گفته برخی رفتارهای احمدی‌نژاد همانند اقدامات رضاخان است نوشته: به نظر ما یا در ایران خبرها دیر می‌رسد یا خبرها به مجلس نمی‌رسد یا در مجلس، نمایندگان روزنامه نمی‌خوانند یا کتاب تاریخ نمی‌خوانند یا شبیه بیشتر سیاستمدارها فکر می‌کنند خودشان مبدأ تاریخی هستند و تاریخ را بسته به زمانی که خودشان آمده‌اند در مجلس در نظر می‌گیرند یا تاریخ می‌خوانند، اما نُت برنمی‌دارند .

به نوشته این مقاله نمایندگان مجلس که مایل به اظهار نظر تاریخی هستند توجه کنند که دوم تیر ۱۲۸۷ کلنل لیاخوف ساختمان مجلس را به فرمان محمدعلی‌شاه به توپ بست. از طرفی کلنل لیاخوف و رضاخان جفتشان فرمانده بریگاد قزاق بودند؛ نیروی نظامی ویژه‌ای که به درخواست ناصرالدین‌شاه و زحمت برادران روس راه‌اندازی شد.

ستون نشر اکاذیب قانون: پس شما اگر می‌خواستید مقایسه بین این دوران و دوران رضاخان را کنید، همان موقع که رئیس مجلس گفت آقای احمدی‌نژاد مجلس را به فحش بسته باید متوجه می‌شدید که تاریخ دوباره دارد تکرار می‌شود. یک‌بار تراژیک که مجلس را به توپ بستند. یک‌بار هم مضحکه آن، که مجلس را به فحش بستند. واقعا خبرها دیر می‌رسد .

کارتون روز

سال نو، کارتون جمال رحمتی، قانون

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.