اظهار نظر سخنگوی شورای نگهبان درباره صلاحیت موسوی و کروبی در انتخابات آینده

به روز شده:  16:29 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391
موسوی و کروبی

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات پیشین ایران اکنون در بازداشت خانگی هستند

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، نهادی که مسئول تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران است درباره تایید یا رد صلاحیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد انتخابات پیشین برای انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم، اظهار نظر کرده است و تلویحا احتمال تایید صلاحیت آنها را رد کرده است.

آقای کدخدایی، روز شنبه نهم دی (۲۹ دسامبر) در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا شورای نگهبان می تواند این دو را که در هیچ دادگاهی محکوم نشده‌اند، برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت کند، گفته است که احراز صلاحیت "نیازمند رای دادگاه و محاکم قضایی نیست."

سخنگوی شورای نگهبان گفته "در قانون اساسی و قانون عادی نیز این موضوع هست و این برداشت اشتباهی است که اگر از سوی محاکم قضایی رای صادر نشده، شورا نمی‌تواند در مورد صلاحیت تصمیم بگیرد. در اینجا بحث احراز صلاحیت است نه صدور رای محکومیت."

رد تایید احتمالی صلاحیت موسوی و کروبی

حدود دو هفته پیش از این، علی مطهری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران در نامه‌ای به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان نوشته بود که در صورت نامزدی مجدد میرحسین موسوی و مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری، مجوز قانونی برای رد صلاحیت این دو وجود ندارد.

"این برداشت اشتباهی است که اگر از سوی محاکم قضایی رای صادر نشده، شورا نمی‌تواند در مورد صلاحیت تصمیم بگیرد. در اینجا بحث احراز صلاحیت است نه صدور رای محکومیت"

سخنگوی شورای نگهبان

آقای مطهری در نامه اش به احمد جنتی گفته بود "فرضا آقایان موسوی و کروبی هم کاندیدای ریاست جمهوری شوند، قطع نظر از اعتقاد شخصی ما درباره میزان قصور یا تقصیر آنها در بحران مذکور، چون در هیچ دادگاهی به طور علنی محاکمه نشده و از خود دفاع نکرده اند، مجوز قانونی برای رد صلاحیت آنها وجود ندارد."

در روزهای اخیر برخی از چهره های سیاسی از جمله حبیب الله عسگراولادی از حزب موتلفه اسلامی و احمد علم‎الهدی، امام جمعه مشهد گفته بودند که میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران مخالف در ایران را بر خلاف تبلیغات رسمی "سران فتنه نمی دانند."

این اظهارات همراه با نامه آقای مطهری به دبیر شورای نگهبان، باعث طرح گمانه زنی هایی درباره سرنوشت این دو و تصمیم های احتمالی حکومت ایران درباره انتخابات ریاست جمهوری آینده شد که حدود شش ماه آینده برگزار می شود.

سخنگوی شورای نگهبان: در مورد اشخاص اعلام نظر نکردیم

هرچند گفته های سخنگوی شورای نگهبان، استدلال آقای مطهری را در تایید صلاحیت احتمالی میرحسین موسوی و مهدی کروبی رد می کند اما سخنگوی این شورا گفته "ما در مورد اشخاص و مصادیق اعلام نظر نکردیم."

آقای کدخدایی گفته "این به زمان بعد از ثبت‌نام موکول می‌شود که شورای نگهبان در آن موقع نظر رسمی خود را اعلام می‌کند و در بررسی‌هایمان وضعیت افراد ملاک است که در تطبیق با قانون اساسی و عادی مورد ملاحظه قرار می‌گیرد."

"فرضا آقایان موسوی و کروبی هم کاندیدای ریاست جمهوری شوند . . . چون در هیچ دادگاهی به طور علنی محاکمه نشده و از خود دفاع نکرده اند، مجوز قانونی برای رد صلاحیت آنها وجود ندارد"

علی مطهری

در حالی که با نزدیک شدن به زمان برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، بحث ها پیرامون آن در محافل سیاسی و رسانه های این کشور بالا می گیرد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات پیشین در بازداشت خانگی هستند و شماری از چهره های سیاسی این کشور هم در زندان به سر می برند.

اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، روسای جمهور پیشین ایران خواهان برگزاری "انتخابات آزاد" شده اند و آقای خاتمی گفته که چنین انتخاباتی می تواند بخشی از تهدیدهای خارجی علیه ایران را خنثی کند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد سال آینده برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد انتخاب شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.