روزنامه شرق برای چهارمین بار 'انتشارش را سر می‌گیرد'

به روز شده:  13:24 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

هیات منصفه دادگاه مطبوعات فقط به دلیل این تیتر درباره نرخ ارز روزنامه شرق را مجرم شناخت

دادگاه مطبوعات در ایران حکم به رفع توقیف از روزنامه شرق داده که اوایل پاییز سال جاری برای چهارمین بار در طول حدود ۹ سال انتشارش، توقیف شده بود.

خبرگزاری ایسنا به نقل از مهدی رحمانیان، مدیر روزنامه شرق گفته است که این روزنامه به زودی انتشار خود را از سرخواهد گرفت.

روزنامه شرق چهارم مهرماه سال جاری و همزمان با هفته سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق به اتهام انتشار کاریکاتوری توقیف شد که افرادی را در یک صف طولانی در حال بستن چشم های یکدیگر نشان می داد.

این کاریکاتور انتقاد برخی از مقام های حکومت ایران را برانگیخت که می گفتند یادآور سربازان ایرانی است که در دوران جنگ ایران و عراق پیشانی‎‌بندهایی با شعارهای مذهبی می‌بستند.

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران هم با امضای متنی، نسبت به این کاریکاتور به عنوان "کاریکاتور موهن به رزمندگان دفاع مقدس که در روزنامه شرق به چاپ رسیده" اعتراض کردند.

این کاریکاتور انتقاد برخی از مقام های حکومت ایران را برانگیخت که می گفتند یادآور سربازان ایرانی است که در دوران جنگ ایران و عراق پیشانی‎‌بندهایی با شعارهای مذهبی می‌بستند

هیات نظارت بر مطبوعات در ایران با توقیف شرق پرونده آن را به دادگاه ارسال کرد. مدیر روزنامه هم به مدت چند روز بازداشت شد.

پس از برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات این روزنامه، شرق از مورد اتهامی درباره این کاریکاتور تبرئه شد و اینک رئیس شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران حکم رفع توقیف این روزنامه را صادر کرده است.

هیات منصفه دادگاه مطبوعات ایران، روزنامه شرق را از میان اتهاماتی که متوجه آن بود فقط به دلیل تخلف از مصوبه شورای عالی امنیت ملی و درج تیتری با عنوان "سکه یک میلیون تومانی به بازار برگشت" مجرم شناخت.

روزنامه شرق نخستین بار در دوم شهریور ۱۳۸۲ منتشر شد اما توقیف پی در پی این روزنامه و سپس از سرگیری انتشار آن با فاصله های نسبتا طولانی موجب پراکندگی گروه تحریریه اولیه آن شد به طوری که در دوره های انتشار بعدی، از اولین نویسندگان آن، کمتر کسی در آن روزنامه حضور داشت.

با این حال روزنامه شرق که تمایل به جریان اصلاحات در ایران دارد، از معدود رسانه‌های مستقل و غیردولتی بود که پس از محدود شدن فضای سیاسی ایران، در پی ناآرامی‌ها و اعتراضات گسترده بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، همچنان به فعالیت ادامه می داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.