ابراز نگرانی درباره وضعیت دو زندانی سیاسی در ایران

به روز شده:  18:23 گرينويچ - شنبه 29 دسامبر 2012 - 09 دی 1391

بعد از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم گروه کثیری از سیاستمداران اصلاح‌طلب و روزنامه‌نگاران و حقوقدان‌ها روانه زندان‌ها از جمله زندان اوین شدند

جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی در ایران امروز، شنبه ۹ دیماه، در بیانیه‌ای گفته‌اند که نگران وضع سلامت مصطفی تاج زاده هستند.

آقای تاج‌زاده، در دولت محمد خاتمی معاون وزیر کشور بود و در حال حاضر دوره محکومیتش را می گذراند.

سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران گزارش داده که در بیانیه خانواده‌های زندانیان گفته شده آقای تاج‌زاده باید در بند ۳۵۰ زندان اوین نگهداری شود اما در قرنطینه سپاه پاسداران در این زندان است.

مصطفی تاج زاده بعد از انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز سال ۱۳۸۸ بازداشت شد.

"بر اساس گزارش سایت کلمه، در پی درگذشت پدر زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی که همراه او در بازداشت خانگی قرار دارد، ماموران امنیتی او را برای دقایقی بر سر پیکر پدرش برده‌اند"

در خبری دیگر، اعضای خانواده محمدعلی دادخواه، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر که دوران محکومیت هشت ساله خود را در زندان می‌گذراند درباره وضعیت حافظه او هشدار داده‌اند و گفته‌اند که این زندانی عقیدتی، برای اعتراف علیه خود تحت فشار شدید قرار دارد.

حسین دادخواه، برادر محمدعلی دادخواه در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفت که برادر او تحت فشار شدید برای اعتراف علیه خود و پذیرش اتهاماتش قرار دارد.

اتهام محمدعلی دادخواه تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر است، نهادی که قوه قضائیه ایران آن را غیرقانونی اعلام کرده. آقای دادخواه اتهامات علیه خود را نپذیرفته است.

حضور زهرا رهنورد بر سر پیکر پدرش

در همین حال بر اساس گزارش سایت کلمه، در پی درگذشت پدر زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی که همراه او در بازداشت خانگی قرار دارد، ماموران امنیتی او را برای دقایقی بر سر پیکر پدرش برده‌اند.

خانم رهنورد نزدیک به دو سال است که همراه همسرش در بازداشت خانگی قرار دارد.

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در تازه ترین گزارش خود، وضعیت حقوق بشر در ایران را نگران کننده خوانده اما مقام های ایران از جمله محمود احمدی نژاد این دست گزارش ها را رد می‌کنند و می‌گویند ایران یکی از "آزادترین کشورهای جهان" است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.